Paleo Diyeti Şok Edici Sonuçlar

Author

Categories

Share

Paleo Diyeti Şok Edici Sonuçlar

paleo-diyetinde-ne-yenir-ne-yenmez

Paleo diyeti yani “Paleolitik çağ diyeti” ilk olarak 1975 yılında ortaya çıkmış günümüzde ise başta Avrupa ve Amerika’da olmak üzere popülerliğini koruyan diyetler arasındadır.Modern çağımızda zaman zaman popülerleşen çoğu diyet gibi sıkı savunucularının yanında paleolitik diyetini eleştiren birçok bilim adamı ve diyetisyen de bulunmaktadır. Taş devri diyeti olarak da bilinen paleo diyeti şok edici sonuçları temelleri evrimsel tıpa dayanır. Bundan yüzyıllar önce yaşayan atalarımızın beslenme şekli ile günümüz modern insanının beslenme şekli arasında olağanüstü farklar var. Hatta öyle ki, şu anda bir çok insanın beslenmesinin ana bileşeni sayılabilecek besinler taş devrinde yoktu. Buna karşılık atalarımız ilkel koşullar, vahşi hayvanlar ve doğa olayları tehlikeli hastalıklarla dolu yıllarda bile hayatta kalmayı ve türlerinin devamını getirmeyi başarabildi. Bu başarının altında atalarımızın beslenme şeklinin insanlar için ideal olduğunu ve bu şekilde evrimleştiğimizi savunanlara göre günümüzde de paleo yani taş devri diyeti ile sağlıklı yaşamanın mümkün olduğu savunuluyor.

paleo-diyetinde-neler-yenir

Paleo Diyetinde Neler Yenmez? Paleo yani taş devri diyetinde özellikle dikkat edilmesi gereken temel nokta, taş devrinde beslenmeye dahil olmayan hiçbir yiyeceği tüketmememiz gerektiğidir. Bunların başında “üç beyaz” olarak da bilinen tuz, şeker ve undan uzak durmaktır. Bu üç gıdanın dahil edildiği hiçbir yiyecek ve ayrıca hiçbir işlenmiş gıda paleo diyetinde tüketilemez. Son yıllarda kansere sebep olduğu da ispatlanan işlenmiş et ve tavuk ürünleri; sosis, salam, sucuk ve türevlerinden uzak durulması gerekir. Sebzelerin sık sık tüketilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç küçük ayrıntı var. Bezelye ya da patates gibi içeriğinde bol şeker bulunduran sebzelerden uzak durmak gerekiyor. Bunun yanında taş devrinde yaşayan atalarımızın, modern çağda bulduğumuz konserve yapma ya da dondurucuda istediği besinleri saklama gibi imkanları yoktu. Bu yüzden her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmekteydi. Bu yüzden taş devri diyetinde de her türlü sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek önemlidir.

paleo-diyetinde-neler-var

Mevsiminde tüketilmeyen her türlü sebze ve meyvenin çeşitli zararlı koruyucular içerme, genetiği değiştirilmiş tohumlardan elde edilmiş olma ya da en iyi ihtimalle içermesi gereken vitamin ve mineralleri içermeme riskileri vardır. Bu yüzden taş devri paleo diyeti şok edici sonuçlar yapıyor olmasak dahi her türlü sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek sağlığımız için yararlı olacaktır. Mevsiminde tüketildiğinde dahi sebze meyvelerin içerdikleri vitamin ve minerallerden yararlanamamamıza sebep olacak bir diğer etken de bu yiyeceklerin çok yüksek ısılarda ve uzun süre pişirilmeleridir. Paleo diyetinde sebzeler mümkünse çiğ ya da en fazla yarı pişmiş olarak tüketilmelidir. Pişirme yöntemi olarak da kızartma asla kullanılmaz. Günümüz modern toplumunda sıklıkla kullanılan kanola ve mısır yağı gibi yağlar kesinlikle kullanılmamalı; hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar paleo diyetinde kendine yer bulsa da bu yağların kızartılma seviyesinde ısıtılarak kullanılması genel olarak sağlıklı bir tercih olmadığı gibi paleo diyeti için de tüketilmeleri uygun değildir.

paleo-diyetinde-hangi-meyveler-yenmeli

Et ürünleri de işlenmemiş olmamak kaydı ile tüketilebilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta etlerin sadece kendi yağları ile pişirilmeleri ve gerek kırmızı ette gerek beyaz ette doğal yollarla büyütülen hayvanların tüketilmesidir. Balık tercihleri de aynı şekilde kesinlikle çiftlik balıklarından yana kullanılmamalıdır. Bunun dışında karbonhidrat açısından zengin tüm tahıllar ve bunlardan elde edilen en önemli ürünlerden olan un ve un içeren gıdalar paleo diyeti için kesinlikle yasaktır. Süt ve süt ürünlerinde de size rehber olması için taş devrinde yaşayan atalarımızın beslenme şekillerinden yola çıkabiliriz. Elbette taş devrinde yaşayan insanlar şimdi bizlerin alışkın olduğu gibi içerisinde birçok koruyucu içeren, pastörize edilmiş, uzun ömürlü sütleri tüketemiyorlardı. Şeker oranı çok yüksek olan muz ve incir gibi meyvelerin paleo diyetinde yeri yoktur.

paleo-diyeti-nasil-yapilir

Bunun dışında her türlü kuru meyve ve meyve sularından yapılan ve yüksek seviyede şeker içeren meşrubatlardan uzak durulması gerekiyor. Kahvenin de hiçbir çeşidi taş devrinde tüketilmediğinden paleo diyetinde kahve tüketimi yoktur. Yüksek kalorili yapıları nedeniyle bir çok diyet için yasaklı içecekler listesinde olan alkol içeren içeceklerin paleo diyetinde de tüketilmemesi gerekiyor. Özellikle yüksek şeker içeren meyvelerin dışındaki meyveler günde dört öğüne kadar tüketilebilirler. Bu meyveler arasında elma, avokado, mango, erik gibi meyveler bulunuyor. Yağlı tohumlar olarak da bilinen kabuklu yemişlerin (fındık, badem, ceviz gibi) paleo diyetinde önemli yerleri vardır. Ayrıca özellikle yeşil ve şeker içermeyen sebzeler, çok pişirilip besin değerlerini kaybetmemek koşuluyla tüketilebilir. Doğal alanlarla yaşayan tavukların yumurtaları da paleo diyetinde kullanılabilir. Protein oranının yüksekliği, glisemik indeksinin düşük olması ve hızlı acıktırmaması yumurtayı diyetlerin vazgeçilmez besini yapmaktadır. Paleo diyeti şok edici sonuçlar uygularken günlük hareket miktarınız artırmanız ve uyku düzeniniz diyetten alacağınız performansı artırmaktadır. Her ne kadar sağlıklı olduğunu savunan insan sayısı çok olsa da paleo diyetini uygulamak yaşı çok büyük ya da çok küçük insanlar, ergenlik dönemindekiler, hamile kadınlar, kalp ve damar hastalıkları ya da şeker hastalığı olanlar için tehlikeli olabilmektedir.

Paleo Diyeti Resimleri

paleo-tas-devri-diyetipaleo-tas-devri-diyeti-nedirpaleo-diyetipaleo-diyeti-sok-edici-sonuclarpaleo-diyeti-puf-noktalarpaleo-diyet-listesipaleo-diyetini-kim-yapmalipaleo-diyetine-karsimipaleo-diyetinde-ne-yenmezpaleo-diyetine-baslama

Author

Share

Önceki İçerikİlk Gece
Sonraki İçerikBаnуo Modеllеrі