Paleo Diyet (Taş Devri Diyeti) | Hanımların Dünyası

loading...

Paleo Diyet (Taş Devri Diyeti)

Paleo Diyet (Taş Devri Diyeti)
Beslenme üzerine yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenme ile ilgili neredeyse her gün yeni bir gerçeği ortaya çıkarırken bazı uzmanlar, sağlıklı olmak için Taş Devri ndeki atalarımızı örnek almanın yeterli olduğunu savunuyor.
 • Paleo Diyet (Taş Devri Diyeti)

  Beslenme üzerine yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenme ile ilgili neredeyse her gün yeni bir gerçeği ortaya çıkarırken bazı uzmanlar, sağlıklı olmak için Taş Devri’ndeki atalarımızı örnek almanın yeterli olduğunu savunuyor.

  Paleolitik (veya Paleo), Eski Taş Devri ya da Savaşçı Diyeti diye de bilinen Taş Devri Diyeti, tıpkı mağara adamlarının 10.000 sene önce yaptığı gibi bitki ve vahşi hayvan etinin yenmesi üzerine kurulu bir beslenme programıdır.

  Peki, zamanı bunca yıl geriye döndürüp neden bu şekilde beslenmeyi tercih edelim? Bu beslenme programının bu soruya verdiği cevap basit: Çünkü vücudumuz genetik olarak Paleolitik atalarımız gibi yemeye programlı.

  Diyetin savunucuları, beslenme dengesini kronik hastalıklarla savaşacak ve sağlıklı olmayı sağlayacak kadar dengeli kurmuş bu beslenme biçiminin herkes için en uygun yol olduğunu iddia ediyor.

  Paleo (Taş Devri) Diyeti: Diyeti Savunanların İddiaları

  “Paleo Diyeti çok sağlıklı bir beslenme programıdır,” diyor Colorado Devlet Üniversitesi profesörü ve Paleo Diyeti adlı kitabın yazarı Loren Cordain.

  “Klinik araştırmalar, Paleo Diyeti’nin kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, enfeksiyon göstergeleri gibi riskleri düşürmeye, kilo vermeye, akneyi azaltmaya ve kişinin atletik performans ve sağlığını en yüksek noktaya taşımaya yardım eden en uygun diyet olduğunu gösteriyor,” diye ekliyor.

  Bu diyetin savunucuları, diyeti desteklemek için birçok makale ve kitap yayımlayıp diyetle ilgili web siteleri açtı. Onlara göre batı ülkelerindeki tipik beslenme biçimi obezite, kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok olumsuz durumun bir numaralı sorumlusu.

  Paleo (Taş Devri) Diyeti’ne karşı çıkanlar da bulunmuyor değil. Bazı beslenme uzmanları insanoğlunun zamanla tam tahıllar, süt ve yoğurt ürünleri ve baklagiller gibi daha geniş yiyecekleri de içine alan bir beslenme türüne adapte olduğunu savunuyor. Bazıları da diyetin evrimsel mantığının dayanağını sorguluyor.

  Cordain ise “Tam tahıllar ve süt ürünleri sağlıklı olsalar bile vücudumuzdaki genler henüz bu tür yiyeceklere uyum sağlayamadığı için bu tür bir beslenme, hücresel seviyede iltihaplanmalara ve başka rahatsızlıklara neden olur,” diyor.

loading...

 • Yazar :

  Hanımların Dünyası Editörü
  iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb