Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek

Author

Categories

Share

Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek

Çocuklarda özgüven temel olarak ailede kazanılan bir kişilik özelliğidir. Her birey birbirinden farklıdır. Herkesin hayatta başarılı olduğu ve asla başarılı olamayacağı konular olabilir. Bir çocuğun özgüvenli bir birey olabilmesi için aile tarafından koşulsuz desteklenmesi şarttır.

Bu konuda Türk toplumu ile yabancı toplumlar arasında kendi kültürümüzden gelen bir takım davranış özellikler bulunmaktadır. Örneğin bir Avrupalı çocuk ne kadar döküp saçsa da çocuğun kendi kendine yemeğini yiyebilmesi için onu serbest bırakmaktayken bizim toplumumuzda çocuklara bu hak verilmez ve bu hakkı verenlere de iyi gözle bakılmaz. Çocuklarımızı yetiştirirken en sık yaptığımız hataların başında yardım etmek ile onların yapabileceği davranışlar konusunda çocukları serbest bırakmak arasındaki farkı genelde anlayamamış olmamızdan kaynaklanmaktadır. Çocuğu yapabileceği davranışlar konusunda özgür bırakmak özgüven kazanma teknikleri konusunda en etkili yöntemlerden biridir.

Özgüveni eksik kişiler kendi özgür iradelerini kullanarak karar veremez ve sürekli bir onaylanma ihtiyacı ile yaşarlar. Bu tür insanlar sorumluluk almaktan kaçınırlar. Özgüven sahibi kişiler ise her türlü sorumluluk altına rahatlıkla girebilen kişilerdir.

Ne Ekerseniz Onu Biçersiniz.

Ne ekersek onu biçeriz atasözünü unutmamak gerekir. Şayet çocuğumuza gelişim aşamasında kendine güvenmeyi öğretemezsek ileriki yaşlarda çocuğun kendi ayakları üzerinde durmasını beklememiz son derece yanlış olur. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu her türlü tehlikeye karşı koruyamazsınız. Bırakın siz değil çocuğunuz kendini korumayı öğrensin.

Author

Share