Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Author

Categories

Share

Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Özgüven, birçok insanın doğasında olan bir yeterlilik hissidir. Kişinin yetiştirilme tarzı ve çevredeki insanlar ile olan ilişkileri sonucu kendiliğinden oluşur. Çevreden sürekli eleştiri alan bazı insanların ise özgüveni kolaylıkla oturmaz. Yetişkin bir birey olmasına rağmen özgüveni hala tam olarak oturmayan insanlar, hata yapma korkusu ile asla başarılı olamayacaktır. Özgüven kazanabilmek için risk almayı öğrenmek, küçük başarısızlıklara açık olmak ve eleştirilmeyi göze almak gerekmektedir.

Yeteneklerin Farkına Varmak

Her insanın değişik alanlara ilgisi ve yetenekleri vardır. Önemli olan kişinin kendi yeteneklerini keşfedebilmesi ve bu yetenekleri ön plana çıkartabilmesidir. Hayatı boyunca hiç resim yapmayı denemeyen insan, resim yapma yeteneği olup olmadığını hiçbir zaman öğrenemeyecektir. Bu sebeple kişinin önce hangi alanlarda bilgisi ve kabiliyeti olduğunu keşfetmesi, sonra bu özellikleri ile ön plana çıkması gerekir.

Ben Yapamam Duygusundan Kurtulmak

Henüz denemediğiniz bir şeyi yapamayacağınızı baştan hissetmek, kaybetmek demektir. Birkaç küçük deneme ile her şeyin üstesinden gelebileceğinizi, önce kendinize kanıtlamalı sonra çevredekilere kabul ettirmelisiniz. Bunu yapabilmek için geçmişte başardıklarınıza odaklanmanız gerekecektir.

Başarısız Denemelerin Sizi Daha Çok Bilgi Sahibi Yaptığını Unutmayın

Özellikle iş hayatındaki küçük başarısızlıklar, çoğu insanda karamsarlık yaratmakta ve tekrar iş girişimi yaparken, korkuya kapılmasına sebep olmaktadır. Oysa başarısız yapılan her türlü iş, başarmak için yeni tecrübeler edinmeye sebep olacaktır. Aynı hataları yapmadan tekrar farklı alanlarda iş denemeleri yaparak, başarıya odaklanmak gerekir.

Author

Share