Ovulasyon Testi Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Ovulasyon Testi Nedir

Ovulasyon Testi Nedir

Ovulasyon Testi Nedir

 

Ovulaşyon testi nedir? Bu konuda en basit açıklama olarak kadınlarda en yoğun yumurtlama dönemi olmaktadır. bu işlem yapılarak yumurtlamanın en yoğun olduğu anın tespit edilmesi ovulasyon testi olmaktadır. Normal zamanlarda hamile kalınmaz mı? Hamile kalmak için ovulasyon testi yapışmalı mıdır? Ovulasyon testi hamile kalmaktan korunma için kullanılır mı? Bütün bu konularda bilgi sahibi olmak bilinçli bir hamilelik başlangıcı ortaya koyma konusunda faydalı olmaktadır. Hamilelik için ovulasyon testi her zaman yapmaya gerek yoktur. bu gibi durumların oluşması için hamile kalma konusunda sıkıntı çekiliyor olması gerekli bir durum olmaktadır. çünkü sağlıklı bir erkek ve bayanın cinsel ilişkiye girmesi sonucunda yeterli sperm ve yumurta oluşumu gerçekleşiyorsa hamilelik için zaman kollamaya veya ovulasyon testi yapmaya gerek kalmamaktadır.

Ovulasyon testi nedir? Ovulasyon testi hamilelik için doğru zamanın tespiti için yapılan bir yöntem olmaktadır. bu tespit edilen zaman içinde cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma oranı en yüksek olan zaman aralığı yakalanmış olmaktadır. Bu tespit edilen doğru zaman aralığı kadınların en yoğun bir şekilde ortaya koydukları yumurtlama dönemleridir. Peki yumurtlama zamanınızı nasıl bileceksiniz? İşte bunun içinde ovulasyon testi diye de bilinen yumurtlama testi bu zamanın en uygun zaman olduğunu hamile kalmak isteyenlere bildirmektedir. Bunun için adet dönemlerinin çok iyi takip edilmiş olması gereklidir. Düzenli bir adet dönemi için gerekli zaman başlangıcı 12. Gün itibari ile testlerin başlangıç anı olarak bilinmektedir. Bu gün tayini yapılırken başlama zamanı olan 12. Gün adet başlangıcından itibaren sayılan ve 12. Gün olarak tespit edilen zaman olmaktadır. bu gün itibari ile ovulasyon testine başlanması ve en yüksek olumlu sonucun elde edildiğinde ilişkiye girilmesi hamilelik için en uygun gün olmaktadır.

Ovulasyon testi nedir? Bu konuda yapılacak uygulamada 12. Gün başlangıç kabul edilirken adet düzensizliği olmadığı düşünülerek belirlenen zaman başlangıcı olmaktadır. düzensiz adet görme durumlarında nasıl yapılacak? Adet düzensizliği olanlarda yapılacak işlem ise 28 gün değil de 25 gün de bir adet görenlerde adet başlangıcından itibaren 9. Gün yumurtlamam testi için başlangıç olarak kabul edilmektedir. Ovülasyon testi nedir? Bu konu yumurtlama testi olarak ta bilinen bir yöntem olarak luteinizan hormon seviyesinde ortaya çıkan yükselme oranının tespit edildiği bir yöntem olmaktadır. bu terstin yapılması ve LH yükselmesinin tespit edilmesinin devamında 24 ile36 saate kadar ovülasyon ortaya çıkmaktadır. Bu dönem itibari ile 24 veya 36 saat içinde ilişki yaşanması durumunda hamilelik başlangıcı için en uygun ve olasılık olarak en yüksek olan dönem olmaktadır.

Ovülasyon Testi Nasıl Yapılır? Bu testin uygulaması eczanelerden alınarak uygulanan gebelik testine benzer bir yöntem olmaktadır. Bir kap içinde tutulan idrardan testin üzerine 5 damla damlatılarak 5 dakika beklenmelidir. Test çubuğu üzerindeki test çizgisi ile oluşan çizgi aynı boyuta ulaşması durumunda en uygun gebe kalma zamanının oluştuğu anlaşılmalıdır. Bu zaman içinde 24 veya 36 saat içinde ilişkiye girilmesi hamilelik olasılığını yükseltmektedir. Bunun tersi bir durum oluşması halinde test çizgisi hiç görünmüyorsa veya kısa boyutlu ise hamile kalma olasılığı düşük demektir. Ovulasyon testi nedir? Konusunda yapılması gereken en önemli hususlardan biriside test işleminin beş dakikalık süre sonunda değerlendirildikten sonra çubuk atılmalıdır. Çünkü olumlu bir sonuç aradan kısa bir sürenin geçmesi ile negatif sonuca dönüşeceğinden yanıltıcı olabilmektedir. Ovulasyon testi nedir? Birde bu uygulamayı normal bir sağlıklı kişinin yapabileceği gibi özellikle yumurtlama sıkıntısı çeken hamile kalma konusunda sorun yaşayanların yapması daha verimli olmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Bern diyor ki; 28 Ağustos 2017 - 07:51

Elaevents instagram bekleriz

CEVAPLA

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb