Ovulasyon Nedir

Author

Categories

Share

Ovulasyon Nedir

ovulasyon-nedir-test-3

Gebelik planlamasında önemi rol oynayan ovulasyon nedir? Ve ya Yumurtlama Nasıl Olur? Hakkında anne adaylarının sıkça sorduğu sorular ile cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Sırasıyla kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşmektedir? Merak edilenlerle birlikte doğru ve yanlış bilinenleri maddeler halinde sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin çatlayarak serbest kalması sonucu keseden yumurtanın çıkması olayını ifade eder. Rahim ve rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanmaktadır. Genellikle yumurta 12 ile 24 saat arası yaşamını sürdürür. Eğer ki döllenme oluşmazsa kan adet dönemi boyunca akıntıyla dışarı atılması sağlanır. Eğer döllenme meydana gelmişse; yumurta 6-12 gün rahim duvarına yerleşmeyi başarır.

ovulasyon

Bu durum sağlık sorunu olmayan her kadında her ay düzenli olarak tekrar etmektedir. Yumurtlama nasıl gerçekleşiyor? Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlaması adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Mesela; adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama âdetin 14. günü olmaktadır. Analizlerinizi bu konuyla alakalı uygulamalar sayesinde yumurtlama dönemizi hesaplama yapabilirsiniz. Eşler analiz ettikleri tarihinden yaklaşık 2-3 gün önce (yani 1 hafta boyunca 2-3 günde bir) cinsel ilişkide bulunarak süreci başlatmış olmaktadırlar. Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girerek şanslarınızı arttırabilirsiniz. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını azaltacağı için önerilmiyor sadece İki günde bir ilişki önerilmektedir.

ovulasyon-nedir-test-2

Yumurtlama takibi hamile kalmayı kolaylaştıra bilir mi? İstatistiklere göre hiç bir sağlık sorunun bulunmayan bir kadının tek ilişkide gebe kalma şansı yaklaşık ’dir. Bu sebeple bebek sahibi olmayı planlayan anne adaylarının yumurtlama takibi yapmaları hamile kalma şanslarını arttırmaktadır. Sizde bir an önce gebe kalmayı planlıyorsanız regl dönemlerinizin tarihlerini ve yoğunluk durumlarını bir kenara not alabilirsiniz. Yumurtlama her kadında adet tarihinin 14. günümü gerçekleşmekte? Tabi ki, hayır her kadın 28 gün adet dönemi geçirmediğinden yumurtlama her zaman 14. gün gerçekleşecek diye bir kaide bulunmuyor. Bir genelleme yapmak gerekirse kadınlarda adet dönemi çoğunlukla 24-35 gün arasında değişmektedir.

ovulasyon-1

Bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11. Günüyle 21. günü arasında bir gün yumurtlamaktadırlar. Bunu örneklerle açıklarsak; 35 günde bir adet gören kadında (35-14=21) 21. günde gerçekleşir. 25 günde bir adet gören kadında ise (25-14=11) 11′.inci günde gerçekleşmektedir. Kısaca bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar süre – 14 yapılmalıdır. Her adet döneminde birden fazla yumurtlama gerçekleşe bilir mi? Maalesef her adet döneminde yalnızca bir kere olmaktadır. Ovulasyonun ikinci defa olma ihtimali neredeyse imkânsız olmakta. Eğer ki birden fazla yumurta olgunlaşırsa birbirlerini 24 saat içinde bırakıyorlar.

ovulasyon-nedir-test-1

Yani her kadının her ay sadece bir defa ovulasyon dönemi bulunuyor. Yumurtlama, kadınların adet döngüsü içinde olgun yumurtanın yumurtalık foliküllerinden yumurta kanalına bırakılması evresi olduğu bilinmelidir. Yumurtalama sonrası ise; luteal evre boyunca, yumurta sperm tarafından döllenebilecek durumda olurlar. Eş zamanlı olarak, rahim duvarı döllenmiş yumurtayı tutabilecek kadar kalınlaşmaktadır. Gebelik başlangıcı oluşmaz ise buna ek olarak da rahim duvarında mensturasyon boyunca kanama olabilir.

ovulasyon-3

Ovulasyon Nedir Resimleri

ovulasyon-nedirovulasyon-2ovulasyonovulasyon-nedirovulasyon-nedir-1ovulasyon-nedir-2ovulasyon-nedir-3ovulasyon-nedir-test

Author

Share