Osmanlı'da Kadın | Hanımların Dünyası

loading...

Osmanlı’da Kadın

Osmanlı’da Kadın

Osmanlı’da Kadın

 

Osmanlı’da kadın her alanda yer alan varlık olarak sürekli erkeklerin yoldaşı ve kader arkadaşı olmuştur. İlk dönemlerde birçok haktan mahrum edilseler de ilerleyen zamanlarda devlet yönetiminde dahi söz hakkı elde eden kadınlar olduğu görülmektedir. Özellikle ilk göze çarpan kadın davranışları olarak evlilik konusunda mağdur oldukları görülmektedir. Erkeklerin seçici fakat kadınların ise sadece seçilen olması bu konudaki mağduriyeti ortaya koymaktaydı. Bunun yanında evlilik konusunda erkeklerin gayri Müslim kadınlarla evlenme hakkı bulunurken kadınların kesinlikle gayrimüslim erkeklerle evelenmesi yasaklanmış durumdaydı. Evlilik konusunda Osmanlı’da kadın yakın zamana kadar birçok haktan mahrum edilirken günümüzde Osmanlı’da kadın anlayışının tamamen dışına çıkılmış durumda olduğu görülmektedir.

Özellikle çok eşliliğin terk edilerek tek eşli evlilik sisteminin kabul edilmesi ile kadınların evlilik konusunda da haklar elde ettikleri kesindir. Osmanlı döneminde kadınların evlilik konusunda boşanma haklarının neredeyse yok sayılasının yanında erkeklerin diledikleri anda boşanarak başka bir kadınla evlenmesi sıkça görülen davranış biçimlerinden olmaktaydı. Kadının boşanabilmesi için çok ciddi bir nedeninin olması gerekmekteydi. Osmanlı’da Kadın İletişimleri Nasıldı? Osmanlı döneminde kadınlar arasında ki görüşmeler ve komşuluk ilişkileri yanında mahalle ilişkileri de derin bağlar ile gerçekleşmekteydi. Özellikle aynı semtte oturan akraba bağı bulunan ailelerin kadınları gündüzleri ve geceleri uzun muhabbetlerin ortaya çıktığı ev gezmelerine giderlerdi. Özellikle ısınma sisteminin evlerin kendi imkânları ile gerçekleşmesi ocak başı muhabbetlerin koyulaşmasına neden olmaktaydı. Şöminelerin başında toplanan kadınlar mısır patlatarak veya kestane patlatarak günlük sohbetlerini yaparlardı.

Bunun yanında Osmanlı’da kadın tarımla uğraşan kesimlerde özellikle taşınabilen ürünlerini işlerken kadınlar imece usulünün de yaygın olması ile birlikte hem muhabbet eder hem de işlerini yapardı. Çocukların önceden ulak olarak gönderilmesi ise günümüzdeki randevu sisteminin ilk başlangıç aşamasını oluşturmaktaydı. Evlenecek kızı olan ailelerin kadınları ile diğer yakın ailelerin kadınları hep birlikte çeyiz düzerler aynı zamanda hamam sefaları ve günleri düzenleyerek yemekli ve yemeksiz hoş sohbetlerin oluştuğu hamam sohbetleri düzenlerlerdi. Osmanlı’da Kadın Kıyafet Kombinleri Nasıldı? Osmanlı’da kadın kıyafet kombinleri günümüzdeki tarzlardan çok farklı görsellikler ortaya çıkarmaktaydı. Özellikle yöresel kıyafetlerin sıklıkla kullanılması dikkatlerden kaçmayan tarzlar olmuştur. Saraya yakın kesimlerin peçe tarzı başörtüleri kullandığı görülmekteydi. Diğer kesimler ise siyah peçe kullanarak tüm yüzlerini örtmüşleridir.

Saray yakını aileler renkli kumaşlardan dikilen kıyafetlerden kombinler oluştururken yerli kesim siyah ferace ile tamamlanan kombinler yaratmışlardır. Genç kızların ve evlenmemiş bayanların ellerinde günümüz çanta ve aksesuarlarının yerine kese tarzı işlemeli aksesuarlar kullanılmıştır. Şemsiye ise genellikle genç kızların aksesuarları olmuştur. Yaşı ilerleyen bayanların daha yöresel kıyafetler seçerek kapalı tesettür tarzı kıyafetler kullanılmıştır. Osmanlı’da Kadın ve Erkek İletişimleri Nasıldı? Osmanlı’da kadın ve erkek iletişimi konusunda doğrudan görüşme söz konusu değildi. Günümüzde olduğu gibi kafe köşelerinde veya yol ortasında kızların ve erkeklerin görüşmesi konuşması iyi karşılanmazdı. Bu yüzden ya görücü usulü evlilikler gerçekleşir ya da tarla bahçe veya bayramlarda karşılıklı yürüyüşlerde görüşmeler sonucu tanışmalar söz konusu olurdu. İletişim aracı olarak mektup en çok kullanılan vasıta olmaktaydı. Bunun yanında uzaktan duyma mesafesinde bir araya gelindiğinde şiirler maniler ve türkülerde kendi aralarında iletişim aracı olarak kullanılan yöntemlerden olmaktaydı.

Çoğunlukla yerli halk saraydan uzak kesimlerde genç erkeklerin ve kızların buluşma noktaları çeşme başları veya bayram yerleri olmaktaydı. Bu konuda eğer birbirini beğenen çiftler mevcutsa aracılar kullanılarak tanışma sağlanırdı. Bunun ardından en çok kullanılan mektup her sözün ve duygun karşılıklı iletişimini sağlayan en önemli vasıta olarak yerini alırdı. Osmanlı’da kadın erkek ilişkilerinde büyüklerin sözü birincil karar olarak ön plana çıkan bir davranış biçimi olmaktaydı. Kız ve erkek ne kadar birbirini beğenmiş olsa da veya tam tersi beğenmemiş olsa da son sözü büyükler söyler kararı onlar verirdi. Bunun dışında en çok evliliğin akrabalar arasında olduğu görülmekteydi. Amaç tamamen malların bölünmemesi ve malların yabancıların eline geçmemesiydi. Günümüzdeki aşk evlilikleri çok nadir rastlanan birliktelikler olmaktaydı.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb