Orkide Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Author

Categories

Share

Orkide üretiminin birden fazla değişik yolu bulunuyor. Laboratuvar ortamına ihtiyaç duyan üretim süreci gerçekten çok güç gerektiren bir iş. Ev için de en uygun üretim yöntemleri ya da vejatif üretim yolları. Hem çok daha hızlı çiçekli bitkiler elde edilirken hem de uygulaması bir o kadar kolay oluyor.

Tohumla Üretim, Dünyanın en küçük tohuma sahip olan bitkisi orkideler. Bir aspirin ağrılığına yüz bin orkide tohumu sığdığını tahmin edersek boyutlar çok daha net hayal edilebilir. Kendi besinleri karşılayamadıkları için bazı mantar türleri ile simbiyotik ilişkiye girerek çimlenmeleri için gerekli enerjiyi toplamaları gerekiyor.

1[1]

Laboratuvar şartlarında mantarla aşılanan tohumlar kavanozlara ekilerek çimlenmesi adına yardımcı olunuyor. Bazı orkide türlerinin çimlenmesi için 10 – 12 yıl gibi uzun sürelerde gerekiyor, Orkidelerin nesillerin tehlikeli olmasında en büyük etken çimlenmesinin geç olması.

Doku Kültürü, Bitkinin farklı yerlerinden kesilen parçaların steril bir kavanozlar içerisinde ihtiyacı olan tüm şartların yerine getirildiği özel beslenme solüsyonlarında çoğaltıp yapılarak köklendirilmesidir. Bu yolla elde edilen bitkileri çoğunlukla anne bitkinin genetik olarak tıpa tıp aynısı olduğundan dolay üstün melez orkide türlerinin üretilmesine bu yol kullanılıyor.

Sympodial ile Orkide Çoğaltma, Bu tür orkidelerin tek bir gövde üzerinden an yana simpodil olarak gelişim gösterir. Ne kadar çok biti gövdesi olursa olsun hepsi tek bir kök sistemine bağlı sadece yani aynı bitkilerdir.  Bu yüzden az sayıda gövdeye sahip olan bitkiler ayrılırsa gelecek yıl kendisin tam toparlayamayacağı için çiçeklenme olmayacaktır. Doğru zamanda müdahale yapılması şarttır.

Author

Share