Önyargının Zararları

Author

Categories

Share

Önyargının Zararları

İnsanlığın en büyük hatalarından biri genelleme ve önyargıdır. Hiçbir sebep yokken genelleme yapılan ve gereksiz yere yerin dibine sokulan, aynı şekilde hiç olmadık insanları taparcasına yükselten, bir futbolcunun spor aktivitesi yaparak milyonları alırken, bir din bilgininin aldığı parayı fazla gören yine insanlarımızdır. Bir din bilgini aldığı parayı boşa harcıyorsa, bu o kişinin ayıbı ve hatası olmakla birlikte bilgisi ve anlattıklarıyla önemli bir kişidir. Olmayan kişilere hırsız, olmayan kadınlara kötü bakış ve çocuklara lakap gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor önyargı. Önyargının zararları yuva yıkmaktan, hayatları olumsuz yönde etkilemek gibi birçok kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Önyargı Hayat Değiştirir

Bir iş sahibinin yanlış ve gereksiz önyargısı bir işçinin hayatını değiştirebilir. Önyargılı bir eş evliliği önyargılı bir millet ülkenin geleceğini değiştirebilir. “ Nasıl olsa hepsi aynı yapıyor. “ gibi. Hayatımızdaki önyargıyı bir bırakabilirsek insanları belki daha iyi anlayacak ve daha iyi iletişim kurarak birbirimize daha insancıl yaklaşabilecegiz. Önyargımiz hayat değiştirmesin. Önyargısız yeni ve mutlu hayatlar Hep birlikte bizim olsun.

Şeffaf İnsan Olmak

Önyargının bir sebebi insanların şeffaf olmaması. Nedir bu şeffaflık derseniz insanın olduğu gibi içten pazarlıklı olmaması. İnsanlar şeffaf insan olabilirlerse düşünceler farklı şeylere kaymayacak ve düşünceler önceden ve farklı olmadan belki de olduğu ve duyduğu gibi olabilecek. Önce kendi hayatımızı değiştirip şeffaf olup bütün çevremize bunu öğreterek geleceğimizi çocuklarımızı yetiştirip daha güzel yarınlara kavuşmak dileğiyle. Önyargısız günler..

Author

Share