Önyargı ve Sigara | Hanımların Dünyası

Önyargı ve Sigara


Önyargı, bir nesne, kişi veya bir gruba yönelik olarak farklı konularda oluşmuş ve değişmesi güç tutumlardır. Önyargı ve sigara arasında da tahmin edileceği gibi böyle bir bağlantı vardır. Bu bağlantı sigarayı bırakmadan önce, sigarayı bırakırken ve sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan, “sigaradan kurtulma hususunda oluşmuş negatif düşünceler” olarak kendini gösterir. Toplumda yaygın kanı “sigarayı bırakmak zor ve acı vericidir” şeklindedir. Bu düşünce sigarayı içmeden önce bile zaten kabul edilmiş bir düşüncedir aslında. Sigara içmeyen herhangi biri bile çevresinden duyduklarına göre “sigarayı bırakmak zordur” düşüncesini farkında olmadan aklında taşır.

Dünya’nın farklı ülkelerinde toplumların çok çeşitli önyargıları olabilir. Hatta en gelişmiş ülkelerin bile toplumsal önyargıları vardır. Buna en belirgin örnek, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve ABD’nin bazı eyaletlerinde Uzak Doğulu ya da Müslüman göçmenlere karşı olan önyargılardır. Peki, sigaranın bırakılması zor bir bağımlılık olduğuna dair bir önyargı var mıdır? Cevap: Tabi ki vardır. Aslında bu önyargı için “evrensel önyargı” demek pekte yanlış olmaz.

Sigarayı bırakmanın zor bir iş olduğunu düşündüğünden dolayı, o acıyı ve sancılı dönemi yaşamamak için sigara içmeye devam eden sizce kaç insan vardır? Milyonlarca. Peki, buna neden olan şey nedir? Sigarayı bırakma konusunda insanların neden bu kadar önyargılı olduklarına bakıldığında, iki nedenin çok belirgin bir şekilde bize sırıttığını görürüz. Bunlardan ilki sigaranın içindeki nikotindir. Daha önceki yazılarımda değindiğim gibi, nikotin ilk içilen sigaradan sonra kendi nedenlerini üreten bir kısır döngü oluşturur beyinde.Neden sigara içiyorsun? sorusunun herkes için yanıtı: sigara içtiğim için olacaktır. Tabi burada insanların sigaraya devam etmek için ürettikleri mazeretleri göz ardı etmek gerekir. Çünkü onlar, adı üzerinde, yalnızca mazerettir. Nikotinin oluşturduğu bu kısır döngü beynimizi hep, sigaranın bırakılması çok zor bir bağımlılık olduğu şeklindeki çarpıt düşüncelerle kandırmaktadır. Bu noktada akıllara şöyle bir soru gelebilir: “İyi de sigarayı bırakmak kolay bir iş mi?” Hayır, sigarayı bırakmak zordur. Ancak nikotinin yarattığı “zorluk” ifadesi aslında bir “imkânsızlık” anlamı taşır. Bizim dediğimiz “zorluk” ise sözcüğün gerçek anlamında kullanımıdır. Sigarayı bırakmak zordur; ancak imkânsız değildir. Sigara içenlerin her biri, sigarayı bırakırken zorlansalar da sigarayı bırakabilirler.

Sigarayı bırakma konusundaki önyargının diğer nedeni ise toplumda oluşmuş kanıdır. Türkiye’de oluşan yaygın düşünce “sigarayı bırakmanın zor ve zahmetli” olduğudur. Bu “zorluk” kavramı da yukarıda bahsettiğimiz “zorluk” kavramı gibidir. Yani “sigarayı bırakmak imkânsızdır” gibi bir anlam yaratmıştır kafalarda. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsak, mutlaka bu konuda kafamızdaki olumsuz düşüncelerimizden kurtulmamız gerekir. Unutmamak gerekir ki bunu yaptığımızda, aslında yolu yarılamış olacağız.

Etiketler: Sigarayı bırakma hakkında önyargı, Önyargı ve sigara, Nikotin, Sigarayı bırakırken, Sigarayı bıraktıktan sonra, Sigarayı bırakmadan önce, Sigarayı bırakmak zor mu, Neden sigara içiyorsun, Evrensel önyargı

Önyargı ve Sigara Resimleri  • FaceBook ta paylaş

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR