Önemini Yitirmeyen Yunus Emre Sözleri | Hanımların Dünyası

loading...

Önemini Yitirmeyen Yunus Emre Sözleri

Önemini Yitirmeyen Yunus Emre Sözleri

Önemini Yitirmeyen Yunus Emre Sözleri

Önemini yitirmeyen Yunus Emre sözleri her alanda kullanılacak ve ders edinilecek düşünceler olduğu görülmektedir. ‘’Bir bahçeye giremezsen eğer, durup seyreyleme, eğer bir gönül yapamazsan, hemen yıkıp viran eyleme.’’ Anlam bakımından derin ifadeler taşımanın yanında ilk bakışta kişilerin anlık davranışlarındaki karar mekanizmalarını kullanırken yapmaları gerekeni açıkça ortaya koymaktadır. ‘’Biz gelmedik bir dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüldür, biz gönül yapmaya geldik.’’ Yunus Emre özlü sözlerini bir şiir havasında dilden dile gönülden gönle savururken her mısraında ve her kelimesinde, insanların birbirine daha sağlam bir aşk ile bağlanması gerektiğini vurgulamaktadır. Genellikle halk ozanı olarak değerlendirilen bu tür düşünürler hayat tecrübelerini, yaşanmışlıklarını diğer insanlara yol gösterici olmasını hedefleyerek satırlara konu7 edinmişlerdir.

Önemini yitirmeyen Yunus Emre sözleri kapsamında yer alan; ‘’Hoştur bana senden her gelen. Ya olsun gonca gül yahut diken. Ya hayattır ya da kefen. Bana nârın da hoş, nurun da hoş. Her kahrın da hoş, her lütfun da hoş.’’ Sevginin aşkın ne kadar değerli olduğu anlatılan bu satırlarda sevgiliden gelen her lütfun hoşluklarla dolu olduğunu göstermektedir. ‘’Hiç hata yapmayan insan, hayatta hiçbir şey yapamayan insandır. Hayatta kendini her zaman hata yapmadığını sanmak, aslında en büyük hatadır.’’ Yaşam boyunca yapılan her türlü davranışta kesinlikle bir hata payı mevcuttur. Önemli olan bu hatayı kabul ederek daha doğrusunu nasıl yapılacağını anlayabilmektir. Eğer hiç hata yapmadığınıza inanıyorsanız işte o zaman asıl hatayı yapıyorsunuz demektir. ‘’Ölümden ne korkarsın, korkma ebedi var olacaksın.’’ Ölümden sonraki var oluşun işaretini insanlara benimseten bu tür derin özlü sözler insanların doğruyu daha net görmesinde yararlı olmaktadır. ‘’Kırma dostunun kabini onarmaya usta yok, soldurma gönül çiçeğini sulayacak ibrik yok.’’ ‘’Cümleler her zaman doğrudur sen doğru isen, doğruluğu bulamazsın sen eğri isen.’’ ‘’Çok dünya malı haramsız, çok söz yalansız olmaz.’’ ‘’Derdi dünya malı olanın, dünya kadar derdi olurmuş.’’ ‘’İlim, kendini bilmektir.’’ ‘’Nefistir seni yola koyan, yolda kalır nefsine uyan.’’ Önemini yitirmeyen Yunus Emre sözleri her kelimesinde en derin anlamları taşıyarak günümüze kadar gelmiştir.

Artık günümüzde bakıldığında sürekli eski tecrübelerin ve sözlerin kullanılarak yol alındığı görülmektedir. Günümüz düşünürleri ve şairleri de bu tür yazılarında yine özlü sözlerden ve güzel sözlerden esinlenerek eserler ortaya çıkarmaktadırlar. ‘’Asıl maharet güzeli görebilmektir. Sevmenin sırrını bilmektir. Cihan ve alem bilsin ki şunu; en güzel ibadet sevebilmektir.’’ Önemini yitirmeyen Yunus Emre sözleri söyleniş biçimi açısından öncelikle şiir havası estirirken asıl mana mısraların birbiri arasındaki bağda saklı olduğu görülmektedir. Bir mısrası sadece ilk düşünceyi yansıtırken devamında asıl derin anlamlı sözler içeriğine yer verdiği anlaşılmaktadır. ‘’Bu dünyaya kanma, vefasını buldum sanma. Ömrün veren ziyana, çoğu pişmanlık içinde.’’ Her görselliğe ilk bakışta kanma. Çünkü her görselin gerçeği içinde saklıdır.

Bir meyvenin dış kabuğunun rengi ne kadar hoş olsa da içindeki tat ya acıdır ya ekşi. Bu yüzden dışına bakıp ta tatlıyı buldum sanma. Önce bekle sabret. Sonra asıl tatma duygusunu yaşa. Demeye getirmektedir Yunus emre sözleri bu tür anlatışlarla. ‘’Eğer ileriki yaşamında keşke demek istemiyorsan, üç şeyini doğru seç. İşini, eşini dostunu.’’ Dünya üzerindeki yaşamında pişmanlık yaşamak istemiyorsan öncelikle bu tür hep yanı başında olacakları seçerken dikkatli olmalısın. ‘’Âşık olmayan insanoğlu, benzer yemişsiz ağaca.’’ ‘’Benlik davasını bırak, muhabbetten olma uzak. Sevgi ile doldun yüreğin, hoşgörüyü bulmaya bak.’’ ‘’Yaratılanı hoş gör, yaratandan ötürü.’’ ‘’Bu dünyada malda yalan mülkte yalan, bu dünyada var birazda sen oyalan.’’ Önemini yitirmeyen Yunus Emre sözleri dilden dile dolaşırken çoğu zaman cümlelerle uzun uzun anlatılamayan düşünceleri kısaca anlatmak için kullanılmaktadır. Özellikle büyüklerin kendisinden sonra gelenlere kıssadan hisse vermek istediklerinde bu tür özlü güzel sözler demetlerine yer verdikleri görülmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb