Olumlama Nasıl Yapılır

Author

Categories

Share

Olumlama Nasıl Yapılır?

 

Sahip olduğumuz her düşüncenin olumlu ya da olumsuz etkileri vardır. Ancak gün içinde her ne söylersek söyleyelim dikkat etmeyiz. Kullandığımız olumsuz kelimeler sıklıkta ise kendimizi daha kötü hisseder, olumlu kelimeler sıklıkta ise kendimizi daha iyi hissederiz. Son yıllarda öne çıkan olumlu bu anlamda kullanabileceğiniz bir iyileştirme metodu olabilir. Aslında tamamen insan kendin içinde barışmasıyla ilgili bir durum olan olumlama aynı zamanda negatif enerji yükünden kurtulup pozitif enerji almakla ilgilidir. Gün içinde yaşadığınız stresten kurtulabilmek için, kendinizi sevmek ve daha iyi hissetmek için ve hayata daha güzel bakabilmek için olumlama nasıl yapılır öğrenmenizde fayda olacaktır. Birçok insanın gün içinde kendini şansız gördüğünü ya da her zaman başına kötü şeyler geldiğini duyabilirsiniz. Bu durum hem sizin hem de karşınızdaki insanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu tür düşünceler zihninizde bir kodlama oluşturarak sürekli olarak beyninizde yankılanır. Bu da doğal olarak yapabileceğiniz her işten uzaklaşmanızı ve kendinizi soyutlamanızı sağlar. Olumlama yaparak sadece kendi olumsuz düşüncelerinizden değil aynı zamanda çevrenizdeki olumsuz düşüncelerden de kurtulmanız kolay olacaktır.

Peki, olumlama nasıl yapılır? Olumlama yapmanın temel ve belli kuralları yoktur. Önemli olan sizin kendinize ne mesaj verdiğiniz. Bu nedenle kendi yönteminizi de belirleyebilirsiniz. Ancak eğer belli bir kural içinde ilerlemek isterseniz daha önce kullanılmış olan yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Olumlama nasıl yapılır? Olumlama teknikleri esasında olumsuz tüm düşüncelerden arınmayı hedefler. Bu nedenle öncelikle hayatınızda yaşadığınız olumsuzlukları bir kenara bırakmanız gerekir. Daha önce yaşadığınız kalp kırgınlıkları, kötü günler, olumsuz düşünceler ya da kendiniz için düşündüğünüz tüm olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmanız ve bir daha düşünmemeniz gerekir. İnandığınız ve düşündüğünüz her şey beyninize kodlandığı için ve bütün bu düşünceler bir çekirdek oluşturduğu için olumsuz düşüncelerden uzak durmanız gerekiyor. Oluşturulacak çekirdek yapı tamamen olumlu bir düşünceden gelmeli. Bunun için başta her gün kendinizi sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun dışında hayatı sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.

Olumlama nasıl yapılır düşüncesinde bir diğer kural neyi istediğinizi bilmektir. Sadece zengin olmayı istemek ya da sadece mutlu olmayı istemek bir düşünce değildir. Bu fikri nasıl elde edebileceğinizi düşünerek kendinize olumlama yapmanız gerekir. Örneğin mutlu olmak istiyorsanız neler yaparak mutlu olabileceğinizi söylemelisiniz ya da zengin olmak istiyorsanız nasıl zengin olabileceğinizi düşünerek söylemeniz gerekir. Bir diğer kural ise dilek ve gelecek ibaresi olan kelimelerden uzak durmaktır. Geleceğe yönelik bir plan yaparken her şey düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Bu da düşüncenizin ve olumlamanızın sonuçsuz kalmasına sebep olur. Bunun yerine geniş zaman kipi kullanarak cümleler kurun. Örneğin yarın daha iyi hissedeceğim demek yerine iyi hissediyorum diyerek kendinizi daha olumlu hale getirebilirsiniz. Kendinize ufak notlar bırakabilirsiniz. Küçük not kağıtları kullanarak bulunduğunuz yerde kendinize verdiğiniz sözleri hatırlatacak ya da kendinizi mutsuz hissettiğinizde okuyacağınız küçük notlar bırakabilirsiniz. Bu sayede dilinizle söylemenin zor geldiği anlarda da hatırlamanız gereken mutluluğu hatırlayabilirsiniz.

İsterseniz bilgisayar ekranına, isterseniz mutfağınıza kısacası en sık kullandığınız yere bu tür notlar iliştirerek kendi düşüncenizi pekiştirebilirsiniz. Görerek ve okuyarak olumlama yapmak aynı zamanda hem kolay hem de sizin için iyi bir hatırlatıcı olacaktır. Hayatınızdan istediğiniz, beklentileriniz net olmalıdır. Olumlama nasıl yapılır sorusunda netlik son derece önemlidir. Her zaman genel ifadeler kullanmak sizi mutlu edebilir ya da motive edebilir ancak neyi nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sorun olabilir. Aynı şekilde belirgin ifadeler kullanmadığınızda beyin farklı sinyaller de gönderebilir. Bu nedenle istediğiniz şeyin tam olarak ismini koymanızda yarar var. Olumlama yapmanın şartlarından bir tanesi ise elbette olumlu cümleler kurmaktır. Mutluyum, güçlüyüm, iyiyim gibi cümleler sizi amaca götürecek en ideal cümlelerdir. Olumlama nasıl yapılır için belli ölçüler ya da kıstaslar bulunmuyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki; eğer düşüncenize sadık kalırsanız sonunca düşündüğünüz şeyi başardığınızı da görebilirsiniz. Bunun için gerekiyorsa akşam yatağa uzandığınızda kendinize kendi cümlelerinizi tekrar edin gerekiyorsa her sabah kalktığınızda kuracağınız ilk cümle olsun.

Bunun dışında telefonunuzu ayarlayarak size belli zamanlarda bu notların görünmesini sağlayabilirsiniz. Sık kullandığınız eşyaların üzerine küçük notlar asarak unutmayı engelleyebilirsiniz. Olumlama yapmak temelde kendinizi iyi hissetmek ve motive olmak için yapabileceğiniz bir uygulamadır. Her zaman insanların çevresinde bulunan olumlu ve olumsuz enerjiler günlük yaşantımızda bizi zor duruma sokabilir. İşte bu tür sorunlardan kurtulmak ve yaşamımızı daha güzel hale getirmek için olumlama yapabiliriz. Gerek stresten kurtulmak, depresyondan arınmak, kendimizi daha iyi hissetmek adına yapabileceğiniz şeyler sayesinde insanların da bizi daha iyi görmelerini sağlayabiliriz. Aksi takdirde siz kendiniz kötü bir insan olarak görmeye devam ettiğinizde çevrenizin de zamanla bu şekilde baktığını fark edeceksiniz. Bu nedenle öncelikle kendi kendimizi daha çok sevmemiz ve bunun için çaba göstermemiz gerekir.

Author

Share