Ölüm İlanı | Hanımların Dünyası

loading...

Ölüm İlanı

Ölüm İlanı

Ölüm İlanı

olum-ilani-nasil-verilir

Ulusal ve günlük gazetelerin özel olarak ayrılmış vefat ilanı sayfalarında yayınlanan, vefat eden kişinin ailesi, yakınları ya da iş arkadaşları tarafından verilen ve çerçeveli formda hazırlanan ilanlar ölüm ilanı olarak adlandırılmaktadır. Bu ilanlar tam sayfa, yarım sayfa, çeyrek ya da daha farklı ölçülerde olabilmektedir. Bu durum talebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Gazetelerde ölüm ilanının verilebilmesi için ise internet üzerinde bu hizmeti gerçekleştiren web sitelerinden ya da gazetelerin iletişim formları ve telefon numaraları üzerinden irtibat kurulabilmektedir. Bu sayede istenen talepler daha detaylı olarak verilebilmekte ve daha ayrıntılı bilgi sahibi olunabilmektedir.

olum-ilani-nasil-verilir

Ölüm ilanları nasıl verilir? Ölüm haberlerini vermek kolay bir iş değildir. Bu nedenle bu konuda bilinçli olmak oldukça önemlidir. Yakınları vefat eden kişilerin içinde bulundukları ruh hali gereği zaman zaman mantıklı düşünememe, doğru ve yerinde cümle kuramama gibi olumsuz durumlar yaşaması da bu süreçte oldukça normal karşılanmalıdır. Oldukça zor bir durum olan vefat durumunun kabullenilmesi ve daha geniş kitlelere haber verilebilmesi adına zaman zaman ölüm ilanı verilebilmektedir. Gazetelerin bu durum için ayrılan özel bir bölümleri bulunmaktadır. Bu ilanlar talep edilen boyuta göre çerçeveli olarak yayınlanmakta ve istenilen mesajlar, dilekler ve isimler eklenmektedir. Eksik ya da hatalı bir durum olması halinde ise ilanı vermek isteyen kişilere bilgilendirme yapılarak gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

olum-ilani

Ölüm ilanında yazılması gerekenler Vefat olayından sonra merhum ya da merhume vefatını bildirmek amacıyla verilen ilanlar genellikle 2 başlık, 2 paragraf ve 1 sonuç bölümünden meydana gelmektedir. İlk başlıkta vefat, acı kayıp, vefat ve başsağlığı, taziye, anma gibi başlıklar bulunmaktadır.

1.paragrafta vefat edenin birinci derece yakınları tanımlanarak varsa kariyer ve iş bilgilerine yer verilir.

2.başlık bölümünde vefat eden kişinin ad ve soyadı başlık şeklinde yazılır. Vefat ilanlarında bakılan ilk bölüm olması nedeniyle büyük puntolar kullanılmaktadır.

2.paragrafta vefatla ilgili detaylar yer almaktadır. Vefat sebebi, mekanı ve tarihi gibi açıklamalar yapılmakta ve cenaze için kılınacak namazın hangi cami ve vakitte olacağı da yazılmaktadır.

Sonuç bölümünde ise ilanı veren kişiler yakınları, ailesi, dostları ya da arkadaşları ise ad-soyad eklenir. Kurum ya da şirket ise unvan yazılır.

olum-ilani-nasil-verilir-1

Anma ilanı: Bu ilanlar ölüm ilanları gibi gazetelerde yayınlanan ve vefat eden kişilerin yıl dönümlerinde verilen yine çerçeveli olan sosyal ilanlar kapsamında yer almaktadır. Vefat eden kişinin ailesi, yakınları, dostları ya da iş arkadaşları tarafından verilebilmektedir. Bu ilanlar için sıklıkla tercih edilen gazeteler arasında Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah, Sözcü gazeteleri yer almaktadır. Bu gazetelerde verilecek ilanlar için iletişim numaraları üzerinden irtibat kurulabilmekle birlikte internette bu konuda hizmet veren internet siteleri üzerinden de iletişim kurulabilmektedir. Bu ilanların boyutları ve yapılan talebe bağlı olarak fiyatları değişebilmektedir.

Başsağlığı ilanı: Yine gazetelerin vefat sayfalarında yayınlanmakta olan başsağlığı ilanları her gün pek çok kişi tarafından okunmakta olan sayfalar arasında yer almaktadır. Vefat eden kişinin akrabaları, arkadaşları, ailesi ya da iş arkadaşları tarafından verilmektedir. Gazetelerde yapılan bu ilanlarla birlikte tüm Türkiye genelinde vefat ilanının okunması sağlanmakta, geniş bir kitleye ulaştırılabilmektedir.

Ölüm İlanı Resimleri

olum-ilaniolum-ilani-nasil-verilir-2olum-ilani-1olum-ilani-vermek-1olum-ilani-vermekolum-ilani-vermek-2olum-ilani-2olum-ilani-vermek

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb