Ölüm İlanı Nasıl Verilir | Hanımların Dünyası

loading...

Ölüm İlanı Nasıl Verilir

Ölüm İlanı Nasıl Verilir

Ölüm İlanı Nasıl Verilir

olum-ilani

Bir yakınını kaybeden kişilerin içinde bulunduğu ruh halini az çok herkes tahmin edebilmektedir. Oldukça zor ve alışılması zaman alan bu süreçte bu kişilere karşı yapılacak davranışlar ve vefat olayından sonra yapılması gerekenler konusunda bilinçli olması önemlidir. Ölüm ilanları da bunlardan biridir. Her ne kadar her kişinin ölümünden sonra vefat ilanı verilmese de ilan verilmesi gereken durumlarda bu haberin nasıl verileceği ve ne yazılacağı konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Ölüm ilanları gazetelerde hayatlarını kaybeden kişilerin vefatlarından sonra verilen ve genellikle çerçeveli olarak yayınlanan ilanlardır. Bu ilanlar tam, yarım ya da çeyrek sayfa kullanılabileceği gibi talebe göre ekonomik ebatlarda da olabilen gazete ilanlarıdır.

olum-ilani-1

Ölüm ilanları merhum ya da merhumenin akrabaları, sevenleri ve dostlarına bir duyuru niteliği taşıyan ilanlardır. Peki, ölüm ilanı nasıl verilir, bu ilanlara neler yazılır? Ölüm ilanı örneği Vefat olaylarından sonra merhum ya da merhumelerin ölümlerini bildirmek amacıyla verilen ölüm ilanı nasıl verilir konusunda farklı cevaplar yer alabilmektedir. Ancak bu ilanlar genellikle 2 başlık, 2 paragraf ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır.

olum-ilani-nasil-verilir

• 1. başlık– Ölüm ilanı başlıkları: Bu bölüm vefat, acı kayıp, vefat ve teşekkür, vefat ve başsağlığı, başsağlığı, taziye, anma, mevlit gibi ilan başlıklarından oluşmaktadır.

• 1. paragraf: Bu paragrafta vefat eden kişinin birinci derece yakınları tanımlanmakta, varsa kariyer ve iş bilgileri de eklenmektedir.

• 2. başlık: Vefat eden kişinin ad ve soyadı başlık olarak yazılmaktadır. Bu başlık vefat ilan aramalarında ilk bakılan bölümdür. Bu nedenle de büyük punto başlıklar kullanılmaktadır.

• 2. paragraf: Bu bölümde vefat ile ilgili detaylarla başlanmaktadır. Vefatın olduğu mekan, vefatın sebebi, vefatın tarihi gibi bu türde açıklamalara yer verilmektedir. Aynı zamanda cenaze namazının kılınacağı cami ve namaz vakti gibi bilgilere de bu alanda yer verilmektedir.

olum-ilani-nasil-verilir

• Sonuç bölümü: Bu bölüme ise ilanı veren kişiler aile, dost ya da yakınları ise isim ve soy isimleri eklenir. Kurum ya da şirketler olması durumunda da unvan yazılmaktadır. Gazetelerde verilen ilanlar için metinler en uygun şekillerde düzenlenmekte ve eksikler olması halinde ilan vermek isteyen kişilere bilgilendirilme yapılmaktadır. Ölüm ilanı nedir? Ölüm ilanları hayatlarını kaybedenlerin aile, dost ya da arkadaşları tarafından gazetelere verilen ilan türünü ifade etmektedir. Bu ilanların en fazla kitleye ulaşması konusunda gazeteler oldukça yardımcı olmaktadır. Ölüm ilanı verilmek istenen gazeteler için iletişim formları ya da telefonlar üzerinden ulaşılarak bu ilanlar verilebilmektedir.

olum-ilani-nasil-verilir-1

Bu ilanlar için farklı ebatlar bulunmaktadır. Tam, yarım ya da çeyrek olarak belirlenen ebatlar olmakla birlikte talep edilmesi halinde daha ekonomik boyutlar da seçenekler yer almaktadır. Yapılan tercihe göre ise ilan fiyatları değişebilmektedir. Bunların yanı sıra ilanın nasıl yazılacağı konusunda yardım almak isterseniz gazetelerde ya da internet sitelerinde yer alan örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu ilanlar sizlere fikir sahibi olmanız konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ilan vermek için hizmet veren bazı platformlarda özel olarak hazırlanmış taslaklar bulunmaktadır. Bu hazır taslakların ilan vermek istediğiniz kişiler için uygun şekilde doldurarak yayınlamanız da mümkün olmaktadır.

Ölüm İlanı Nasıl Verilir Resimleri

olum-ilan-nasil-verilir-1olum-ilan-nasil-verilirolum-ilanlari-nasil-verilir-1olum-ilanlari-nasil-verilirolum-ilanlari-nasil-verilir

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb