Okula Giden Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır? | Hanımların Dünyası

loading...

Okula Giden Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Okula Giden Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Yaz döneminde çocuklar genelde rahat bir sisteme alıştılar. Geç kalkıp ve akşam geç saatlere kadar uyumayan çocuklar artık okul dönemi başlaması ile beraber sabah erken saatlerde kalkmaya başladı. Dolayısıyla uzmanlar bu konuda uyarı yaparak, çocukların erken saate yatmasını önermektedir.

Geç saatte yatağa giden bir öğrenci sabah uykusunu alamamış ve yorgun şekilde okula gidecektir. Bundan dolayı çocuklar uykusunu 8 saat kadar uyuyarak alabilmektedir. Uzmanlar her çocuğa göre değişse de uyku alma süresi ilkokul çocuklarına göre 8 ve 12 saat arasındadır. Eğer uykusunu alamayan bir çocuk gün içinde de verimli olamayacak ve başarısı düşecektir.

Uyku için belirli saatler olmalıdır

Anne ve babaların bu konuda kararlı tutumları oldukça önemlidir. Çocukları için her gün belli saatlerde yatağa girme ve uyuma süreleri belirlemelidir. Bu saat dilimi ilkokul çocukları için 22.00  olabilir. Daha büyük çocuklar için bu saat 23.00 olabilir. Direnen çocuklar için aileler neden erken yatması gerektiği konusunda onları aydınlatmalı ve kararlı olduklarını yansıtması gerekir. Böylece çocuklar o saat geldikleri zaman belli süre sonra kendileri uyumaya gideceklerdir.

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Derya Karadeniz, bu konuda yaptığı açıklamada, başlarda çocukların uyku konusunda zorluk yaşayabileceklerini ve ailelere düşen görev bu uyku problemine çözüm aramasıdır. Kesinlikle zorla değil onları ikna edeci tarzda konuşma yapılarak yaklaşılmalıdır. Gerekirse uzman yardımı alarak uyku sorununa çözüm arayabilirler. Aksi halde çocukların okulda başarısını etkileyecek hatta okula soğumasına neden olacaktır.

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb