Oksidan nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Oksidan nedir

Oksidan nedir

Oksidan nedir

Alınan besin maddeleri ile hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşmektedir. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı verilen moleküller ortaya çıkıyor. Oksidanlar; kanser ve damarlarda yapı bozuklukları ile erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Antioksidanlar vücudu zehirlerden arındırır. Bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve sonrasında vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere ise antioksidan adı verilir. Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddeleri ifade eder. Gıdalarla alınan en önemli antioksidanlar ise; betakaroten, E ve C vitaminidir. Son yapılmış olan çalışmalarda oksidan nedir sorusunun yanıtları daha net bir şekilde ortaya konmuştur.

Bu vitaminlerin direk alınmasının da kanser oluşumunu artırdığını gözlemlenmiştir. Doğal yollardan alındığında faydalı olduğu; aksi takdirde fayda yerine zarar verdiği belirtiliyor. Oksidan ile Saç Nasıl Açılır? Özellikle de biz kadınların saç rengimizle oynamak için öyle çok sebebimiz olur ki… Belki de kadın olmanın en güzel yanlarından biri budur. Farklı boy ve renkte saçları rahatlıkla kullanabiliriz. Yaz geliyor ve düğün mevsimi geliyor. Tatil sonrası bronz tenlere yakışacak ışıltılı saçlara sahip olmayı hepimiz isteriz. Belki de saç uçlarına hafif renkler ve ya belki tamamen daha açık tonlarda saçlar belki de daha önce hiç denemediğimiz radikal renkler uygulaya biliriz. O anki ruh halimiz ne istiyorsa ya da moda bizi neye yönlendiriyorsa onu tercih ederiz. Saç açmakla ilgili farklı yöntemler mevcut, bunlardan biri de oksidan kremlerini kullanarak saç renginin açılması.

Öncelikli olarak oksidan nedir? Ondan bahsedelim. Oksidan kremler saç boyamak için kullanılan malzemeleri belirtir. Peroksit yerine kullanılması tercih edilir çünkü peroksitle kıyaslandığında saç derisine daha az zarar vermektedir. Ayrıca boyanın kıvamını arttırmaya da yardımcı oluyor. 4 çeşit oksidan krem bulunur; 10 volümlük, 20 volümlük ,30 volümlük ile 40 volümlük oksidan kremleridir.

• 10 volümlük oksidan krem 3’lüktür. En düşük değere sahip oksidan kremi ve genellikle cila diye tabir edilen işlemin yapımında kullanılmakta açıcı özelliği oldukça azdır.

• 20 volümlük oksidan krem 6’lıktır. Beyaz kapatma ile 1 tona kadar açma işlemlerinde kullanılmaktadır. Saç renginizde 1 tona kadar bir açılma isterseniz 6’lık oksidan kremleri kullannalısınız.

• 30 volümlük oksidan krem 9’luktur. Açık tonlardaki krem saç boyaları ile beraber kullanıldığında saç rengini 2-3 tona kadar açan oksidandır.

• 40 volümlük oksidan krem ’liktir. Saç renginizi 4 tona kadar açma özelliğini içerir. Çok açık renkte saçlar istiyorsanız ve ya saç renginiz çok koyuysa bu oksidanı kullanmanızda yarar vardır. Oksidan krem kullanarak saç açma işlemi yapacaksanız oksidanı saça direkt uygulamak yerine saç açıcı boyalardan yardım alınabilir. Böylece daha sağlıklı bir açma işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Özellikle de koyu renk saçlara sahipseniz ve saçınızı açık sarı tonlara kadar açmak istiyorsanız 9 ya da ’lik bir oksidan ile birlikte bu yöntemi uygulanabilir.

• Saç açma işleminden önce saçınızı yıkamayın ve kirli saça uygulayınız.

• Saçınızı açmak istediğiniz tona karar verdikten sonra oksidan kreminizin volümünü belirlemeniz gerekir.

• İnternet üzerinden kuaför malzemeleri temin eden yerlerden rahatlıkla tüm oksidan çeşitlerine ulaşmanız mümkündür.

• Oksidan kremini bir boya kabına boşaltıp eldivenlerinizi giyilmeli. Eğer krem boya ile birlikte uygulayacaksanız, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmanız gerekir.

• Saç uçları, saç diplerine göre daha kolay açılır, bu sebepten uygulamaya saç uçlarından başlayınız.

• Başın üst kısmı ense köküne göre daha sıcaktır, bu yüzden uygulamaya ense kökünden başlamanız gerekir.

• Saçlarınızı tutamlara ayırıp oksidan kremini fırça yardımıyla sürün ve 30 dakika bekletin.

Oksidan nedir Resimleri

 

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb