Ödem Neden Olur ve Nasıl Yok Edilir

Author

Categories

Share

Sıcak havalarda vücutta su ve tuz tutumu fazlalaşır. Durum böyle olunca ödem kaçınılmaz bir sorun oluyor. Ödemin oluşmaması veya oluşan ödemi vücuttan atmak için dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Tuz ve Suyun Fazla Tüketimi Ödeme Yol Açıyor
Ödem, aşırı tuz ve sıvı tüketimi, fazla hareketsizlik gibi durumlarda oluşuyor. Bunun dışında bazı hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Damar tıkanıklığı ve hareketsizliğe bağlı oluşan ödem genellikle kol ve bacaklarda meydana geliyor.

Ödem; El, Kol ve Ayaklarda Sıkça Görülüyor
Günlük gereksinimimizden fazla tuz tükettiğimiz zaman ödem meydana geliyor. Bu sebeple yemekleri az tuzlu tercih etmeli ve fazla baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Hazır ve tuzlu abur cuburlar yerine sebze ve meyve tüketilmelidir.

Ödem Tedavisinde İlk Adım; Beslenmeye Dikkat Etmek
Ödem oluşumunu engellemek veya yok etmek için ilk olarak fazla tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, hazır sosları hayatımızdan çıkarmak gerekiyor. Ayrıca alkol, sigara ve kafeinden de uzak durulmalıdır. Bunun dışında ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılıyorsa dozu iyi ayarlanmalıdır.
Ödem oluşumunu engellemek için ikinci adım hareket etmektir. Hareketsizlik ödeme yol açar ve bu yüzden gün içerisinde yürüyüş yapmalı veya hareket edilecek aktivitelerde bulunulmalıdır.

Author

Share