Nostaljik İETT Otobüsleri 2015 Yılında Hizmette | Hanımların Dünyası

loading...

Nostaljik İETT Otobüsleri 2015 Yılında Hizmette

Nostaljik İETT Otobüsleri 2015 Yılında Hizmette

Türk filmlerinin birçok sahnesinde kullanılan, 1927’den 1992’ye kadar İstanbul caddelerinde hizmet veren “Büssing”, “Leyland”, “Renault-Scemia” marka nostaljik otobüsler, İETT tarafından aslına uygun olarak tekrar imal edildi. Nostaljik otobüsler, yeni yılda halkın hizmetinde olacak.

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, bugüne kadar 4 ayrı nostaljik otobüsü aslına uygun imal ettiklerini söyledi.

İstanbul’da hizmette olan “Tosun” marka otobüsün dışında “Büssing”, “Leyland” ve “Renault-Scemia” marka otobüsler, 85 personelin emeğiyle 8 ay boyunca çalışarak yeniden yapıldı ve araçlar 19-20 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde “Trans Fuarı”nda sergilenecek.

Büssing”in dış cephesinin o dönemin moda renklerinden vişne çürüğüne, üst kısmının da sarıya yakın beyaz renkle boyandığını ifade eden Sever, otobüslere ilişkin şu bilgileri verdi: Otobüslerin arka kısmında yolcuların rahatlıkla binip inebileceği sahanlık kısmı bulunuyor. Büssing otobüsler, 1951-52 yılları arasında Federal Almanya’dan satın alındı. Araçlar, 50’şer otobüslük iki parti halinde temin edildi. Araçların, İstanbul’un dar caddelerinde rahatlıkla ilerleyebilmeleri için özellikle 9 metrelik kısa modellerinden seçildi. Motorları yolcu taşıma kabininin altında ve yatay şekilde monte edildiği için ‘Trambus’ olarak tanınan kısa Büssingler, 26 oturma ve 25 de ayakta olmak üzere toplam 51 yolcu kapasitesine sahip.”

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb