Normal Doğum | Hanımların Dünyası

loading...

Normal Doğum

Normal Doğum

Normal Doğum

normal-dogum

Normal doğum 40 haftalık süre ile anne karnında bekleyen fetüsün bulunduğu rahim bölgesinden anne karnında dışarı zarları ve plan tası birlikte çıkışına verilen ad olmaktadır. Kadınlarda doğum süresi 280 gün olarak bilinse de genellikle bu bir hafta öncesinden ortaya çıkarak doğum olabilmektedir. hamilelik süresi içinde son günlere yaklaşıldığında anne adayı tarafından algılanan düzenli olarak ortaya çıkan rahim kasılmaları iki isimle belirtilmektedir.bunlar; Eylem Travay Olmaktadır. Bu faktörlerin yanında normal doğum yapılabilmesi için üç ana faktör olan rahim faktörü bebek faktörü anne kemik yapısı faktörü olmakla birlikte bunların tıptaki karşılıkları olarak; Güçler yani rahim kasılmaları Yol yani anne kemik yapısı Yolcu yani bebek normal doğum olabilmesi için rahim düzenli kasılmaları hissedebilmelidir. bu kasılmalara bağlı olarak rahim ağzının açılması gerekmektedir.

Normal doğumun gerçekleşmesi için rahimde meydana gelen kasılmalar bebeği anne karnından dışarı iterek dışarı çıkmasını sağlamalıdır. Fakat bu durumda anne kemik yapısında bu kasılmalarla gelen bebeğin yolculuğu boyunca engelleyici bir durumun olmamasının yanında bebeğinde rahim içinde normal olması gereken pozisyonda olması gereklidir. Normal doğum olabilmesi için son zamanlara yaklaşıldığında yalancı doğum sancılara ortaya çıkabilmektedir. Fakat bunlar zaman içinde geçecektir. Fakat asıl doğumun başladığının işareti suyun gelmesi olmaktadır ki zarlar açıldığının göstergesi olmaktadır. Bu işlem sonucunda normal doğum yirmi dört saat içinde herhangi bir aksaklık olmadığı takdirde normal seyrinde başlayarak bebek rahimden ayrılarak vajina vasıtasıyla dışarıya çıkışı sağlanır.

Bazı durumlarda sancıların oluşması için sunu işlemler uygulanabilmektedir. Normal doğumda gerçek doğum sancıları İki veya dört dakikalık aralıklarla düzenli olarak tekrarlar Sancıların kasılma şiddetleri devamlılık arz ederek artış göstererek bir dakikaya kadar çıkabilir Rahim ağzında açılma ve yumuşama başlar Normal doğum yapmak isteyenler ağrıları ve sancıları bir dakikalık süreye ulaştığında gerçek doğum sancıları başladığını hisseden hamileler hastaneye gitmelidir. Bu ağrıların başlaması ile birlikte sümüksü yapıda bir akıntı oluşması doğumun habercisi olacağından hastaneye gidilmelidir. Bazı durumlarda sancılar ortaya çıkmadan su gelebilir bu durumda beklenilmeden hastaneye gitmek gereklidir

Normal doğum yapmak isteyenlerin hamilelik süreleri içinde bazı durumlarda kanamalar oluşabilir. Kanama doğumun başlangıcı olabileceği gibi doğumla ve hamilelikle ilgili bir sorunun habercisi de olabileceği için derhal hastaneye gitmeli ve öncesinde doktorunuza bilgi vermelisiniz. Hamilelik boyunca bebeğin hareketleri sürekli hissedildiğinden anne üzerinde belirli bir ritim oluşturmaktadır. Bu durumda anne sürekli hareketleri takip ederek karnındaki bebeğin durumunu kendince tahmin etmektedir. hareketlerde bir anormallik hissedildiğinde derhal doktora haber verilerek hastaneye kontrol maksatlı gidilmelidir. Normal doğum hem bebek hem de anne açısından sağlıklı bir yöntem olsa da bazen hamilelik süresince katlanılan sancılar ve ortaya çıkan sıkıntılar anne tarafından daha fazla dayanılmaz hissedildiğinde sezaryen dönüştürülmek istenebilmektedir. Fakat normal doğumda tüm rahim bölgesinde ve vajinada oluşması gereken işlemler sezaryende olmadığından atılması gerekenlerin sıkıntı yaratmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden dikişlerinde ileriki dönemlerde tekrar gebelik olayında ağrılara neden olabileceği de düşünülürse norma doğum en mantıklısı olmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb