Normal Doğum Yapanlar Hayatına Nasıl Devam Eder | Hanımların Dünyası

loading...

Normal Doğum Yapanlar Hayatına Nasıl Devam Eder

Normal Doğum Yapanlar Hayatına Nasıl Devam Eder

Normal Doğum Yapanlar Hayatına Nasıl Devam Eder

normal-dogum

9 ay 10 gün boyunca bebeğinizi içinizde taşıdınız ve sonunda o kutsal an gelip çattı. Sezaryen ya da normal doğum olmak üzere önünüzde iki seçenek var. Suni sancıyla epidural doğum yapan kadınların sayısı da son yıllarda iyice arttı. Ancak biz, makalemizde normal doğumdan ve normal doğum yapan kadınların hayatına nasıl devam ettiğinden bahsedeceğiz. Normal doğum gebeliğin 38inci ila 42nci haftaları arasında gerçekleşir. Erken doğum gebeliklerin ’unda görülür ve doğuma bu süreden daha önce girilir. Uzmanlar genelde hamile kadınlara normal doğumu önerir ancak sağlık sebeplerinden ötürü ya da bebeğin pozisyonundan dolayı sezaryen doğum yapılabilir.

normal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-eder

Sık aralıklarla sancıların girmesi ve su kesesinin açılması ile birlikte hamileliğin sonlanacağının sinyalleri verilir. Yani doğum süreci başlamıştır. Vajinal yolla gerçekleşen normal doğum, hamilelerde u oranda rahat gerçekleşir. Gebelik sırasında ve gebelikten sonra anne ve bebek sağlığı için egzersizler yapılmalıdır. İdeal kilonuzu alırsanız normal doğum ve doğum sonrası yaşamınız kolaylaşacaktır. Doğum sırasında ve doğumdan sonra rahat yaşamak adına gebelik süresince iyi beslenmeli, egzersizi aksatmamalısınız. Vücudunuza ve bebeğinize iyi bakarsanız normal doğum kolay olur ve doğumdan sonra ömür boyu rahat edersiniz. Tercih sizin.

normal-dogum

Normal doğumun riskleri de vardır. Doğum esnasında bebeğe kordon dolanabilir, solunumu tıkanabilir, bebek ölümü ve çeşitli sakatlıklar meydana gelebilir. Normal doğum yapanlar hayatına nasıl devam eder  bir buçuk aylık süreçte annenin denize, havuza, jakuziye girmesi önerilmez. Ayrıca cinsel ilişkiye girmek de bu süreçte sakıncalı olabilir. Bir buçuk ayın sonunda doktor kontrolüne gidilmelidir. Muayenede annenin eksikleri belirlenir. Reçetesi ve sonuçları verilir. Görüntülemeden sonra dikişler kapatılır.

normal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-eder

Emziren annelerde 1 yıl içinde regl görülmeyebilir. Bu sizi paniğe sokmasın, çünkü doğal bir süreçtir. Ortalama 6 ay içinde regl görülmeye başlar. Adet başlamadan tekrar gebelik oluşabilir. Emzirme boyunca adetler düzensiz olur. Cinsel birlikteliklerde korunmaya dikkat edilmelidir. Normal doğum yapanlar genelde doğumdan 24 saat sonra hastaneden taburcu edilir. Lohusalık dönemi başlar. Annenin kendine ve bebeğine çok iyi bakması gerekir. Normal doğum yapanlar hayatına nasıl devam eder, ortalama 6 ay kadar emzirme ve lohusalık dönemi yaşanır.

normal-dogum-1

Annenin evde istirahat etmesi ve daha sakin bir yaşam tarzı sürmesi istenir. Dikiş bölgesinin temizliği ve bakımı (eğer yapıldıysa) mutlaka yapılmalıdır. Emzirmek anne için de faydalıdır, emzirme müsait ise aksatılmamalıdır. Mümkün olduğunda uyumalı ve dinlenmelisiniz. Hastaneden reçete edilen ilaçlar muntazaman alınmalıdır. Normal doğumdan kısa bir süre sonra anneler hayatlarına normal bir şekilde devam edebilir. Doğum sonrası kilolarını vermek için sağlıklı beslenerek düzenli spor ve egzersiz yapmalısınız. Doğum sonrası kanaması bir ay boyunca azalara sürer. Korkmanıza gerek yoktur. Göbek erimesi için korseye gerek yoktur. Diyet ve egzersiz yapmak yetecektir.

normal-dogum-yapanlar

Normal Doğum Yapanlar Hayatına Nasıl Devam Eder Resimleri

 

normal-dogum-yapanlarnormal-dogum-yapanlar-1normal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-etmeliler-1normal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-eder-1normal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-ederlernormal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-ederlernormal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-etmelilernormal-dogum-yapanlar-hayatina-nasil-devam-ederler-1

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb