Normal Doğum Nasıl Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Normal Doğum Nasıl Olur

Normal Doğum Nasıl Olur

Normal Doğum Nasıl Olur

Sizlere bu yazımızda normal doğum nasıl olur hakkında bilgi vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Normal doğum nasıl gerçekleştiğini herkes merak etmektedir. İşte bizde bu sorulara cevap olarak bu makaleyi yazmış olduk. Normal doğum ilk olarak üç evreden oluşmaktadır. Birinci evreyi öncelikle anlatalım. Hamilelik boyunca rahim ağzı hep kapalı olmaktadır. Bu nedenle de ancak kasılmalar sonucu rahim ağzı açılmaktadır. Rahim ağzı on santim kadar açılması gerekiyor. İlk evre çok uzun olmaktadır. En az sekiz saat ve en fazla da on saat sürmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Birinci evrede ise erken faz adında ve aktif faz da bulunmaktadır.

Erken faz nedir sizlere anlatalım. İlk doğum yapacak bayanlar için uzun olacaktır. Erken faz da kasılmalar daha az görülmektedir. Aynı zaman da daha hafif olmaktadır. Aktif fazdan da bahsedelim. Burada kasılmalar ise beş dakikada bir ağır bir şekilde gelmektedir. Bazen de kanamalar görülmektedir. Birinci evrede rahim ağzı sekiz santim açılmaktadır. Bu nedenle de kadınlar ıkınmak ister. İkinci evreye geçelim. Rahim ağzı artık tam açılmış durumdadır. Gebeler kuvvetli ıkınarak doğumu daha çok yaparlar. Yanlış zaman da gebelerin ıkınması çok zararlıdır. Bu yüzden de hekimin ıkınmaya izin verdiği zaman gebeler ıkınabilir. Bayanlar ıkınma tekniğini iyi bilmeleri gerekiyor.

Gebeler doğum anında C pozisyon olarak derin nefes alıp sonra da ağzıyla kapatmalıdır. Sonrada kuvvetli ıkınarak bebeği makatına doğru itmelidir. Arada hekimler gebeleri rahatlatıp gevşetelidir. Bebeklerin başı göründüğü zaman hekim ıkınmasını bırakmasını söylemektedir. Ikınma hissi devam etse de ıkınmaların kesilmesi için nefes alıp verilmelidir. Bunu sakın unutmayınız. Üçüncü evreye geçelim. Normal doğum nasıl olur diye merak eden herkesi bu siteye bekliyorum. Bebek doğduktan sonra plasenta çıkar ve sonra da rahim ağzı kontrol edilmelidir. Çünkü rahim ağzında plasentanın küçük parçası kalırsa o zaman enfeksiyon oluşmaktadır. Normal doğum için kesi yapılırsa eğer o zaman kesiler yavaş, yavaş dikilmektedir.

Anneler bu evreden sonra çok yorulmaktadır. Ardından annelerin kanamaları kontrol edip ve temizlikleri de yapıldıktan sonra anneler odaya çıkartılmaktadır. Ayrıca da tansiyon, kanaması ve nabzı da kontrol edilmektedir. Normal doğum sezeryan doğumdan daha zor bir doğum çeşidi olmaktadır. Normal doğum mu yoksa sezeryan doğum mu olacağına hekimler karar veriyor. Ayrıca ilk doğum sezeryan olan anneler sezeryan olmaktadır. Ama isteğe göre de normal doğum da seçebilirler. Normal doğum yaşayan anneler ikinci doğumlarında da yine normal doğum yaşarlar.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb