Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Hanımların Dünyası

loading...

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Bebek bekleyen anne adayları doğumu nasıl yapacağına karar verirken genellikle yakın çevrelerinde doğumla ilgili tecrübe sahibi kişilerin ve gebeliği takip eden doktorunun önerilerini dikkate alarak bir seçim yapmaktadırlar. Normal doğum hakkında bilinmesi gerekenler,Doğum yöntemi ile ilgili son kararı veren anneler, bazen yalnızca daha kolay bir yöntem gibi göründüğü için sezaryen ameliyatını seçebilmektedirler. Oysaki normal doğumu zorlayacak veya engelleyecek bir sorun olmadıkça hamilelerin normal doğum konusunda özendirilmesi gerekmektedir. Normal doğumun temel olarak 3 ana evrede gerçekleşmektedir. Bunlar:

normal-dogum

1. EVRE Gebelik süresi boyunca kapalı olan rahim ağzının kasılmaların yardımıyla tam açılmasına (10 cm) kadar geçen zamandır. Bu evre doğumun en uzun evresidir, yaklaşık 8ila 10 saat sürebilmektedir. 1. evrede erken faz ile aktif faz olarak incelenmektedir. Erken faz: Özellikle de ilk doğumunu gerçekleştiren kadınlarda doğumun ve birinci evrenin en uzun süren zamandır. Bu dönemde kasılmalar seyrek ve daha hafif geçer. Birkaç saatten bir iki güne kadar sürebiliyor. Eğer ki, başka bir belirti yoksa hastaneye gitmek gereksiz olacaktır. Aktif faz: Bu dönemi kadınlar kasılmaların sıklaşmaya ve ağrının artmaya başlamasıyla fark etmektedirler. Kasılmalar yaklaşık olarak 5 dakikada bir gelmeye başladıktan sonra hastaneye gitmelidirler. Ancak bu dönemde suyun gelmesi veya kanamanın olması durumunda hastaneye acilen gidilmesi gerekir. Birinci evrenin sonuna yani rahim ağzı 8-9 cm açıldığında kasılmalarla birlikte gebe kadın ıkınma da hissetmektedir. Eğer ki, doğumu yaptıracak hekim izin verirse kadın ıkınabiliyor.

normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

2. EVRE Rahim ağzının tam olarak açılmasından sonra bebeğin doğumuna kadar geçen süreyi kapsar. Bu süre yarım saat ile 1,5 saat arasında değişkenlik gösterir. Bu dönemde kadının kuvvetle ıkınması süreyi kısaltmaktadır. Ikınma tekniğe uygun olursa etkisi vardır. Yanlış zamanda yapılan ıkınmalar gerek dokularda ödeme gerekse de anne adayının yorulmasına neden olmaktadır. Ikınma Tekniği: Ikıntılı bir gerçekleşen kasılmaların en güçlü olduğu sırada gebe kadın derin bir nefes alarak bu havayı dışarı vermeden ağzını kapatmalı ve çenesini göğsüne dayayarak kuvvetle ıkınmalıdır. Ikınırken kalça ve ya bel ‘C’ pozisyonunda tüm kuvvetiyle makatına doğru ıkınarak bebeği itmelidir. Ikınma kasılma boyunca devam etmeliler. Kasılma geçince ıkınmamalı ve gevşemeye başlamasılardır. Bebeğin başı doğarken gebeye ıkınmaması söylenmekte, ancak ıkınma hissi devam edebiliyor. Ikınmayı önlemek için ağız açılarak kuvvetli bir şekilde kısa nefesler alıp verilmektedir.

Medical illustration of a mid-line cut-away view of a normal vaginal delivery with a classic depiction of the birthing injury shoulder dystocia, with stretching and injury of the baby's brachial plexus. The baby's shoulder is partially trapped beneath the mother's pubic symphysis (pubic bone). As the deliverer exerts more pressure to extract the baby, the brachial plexus nerves stretch and are injured. --- Image by © Visuals Unlimited/Corbis

3. EVRE Bebeğin doğmasından sonra ise plasentanın çıkmasına kadar geçen yarım saat veya en çok bir saatlik zaman dilimidir. Plasenta çıktıktan sonra incelenip rahimden tümüyle ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilmektedir. Rahim içinde plasenta parçası kalırsa kanama ve ya enfeksiyona sebep olmaktadır. Perineye kesi yapılmışsa dikişi yapılıyor. Genellikle de anneler bu evrede büyük bir rahatlık, mutluluk ve yorgunluk hissetmektedirler. Daha sonra annenin temizliği ve özellikle kanama kontrolü yapılır ve odasına çıkarılmalıdır. İlk birkaç saat içerisinde kanama kontrolü, tansiyonu, nabzı ve ya diğer bulgularına bakılması gerekiyor.

normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-1

Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler Resimleri

normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gereken-bilgi-1normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gereken-bilginormal-dogum-1normal-dogum-hakkindanormal-dogum-hakkindanormal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gerekennormal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gerekennormal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gereken-1normal-dogum-hakkinda-bilinmesi-gereken-bilgi

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb