Nişan Bohçası

Author

Categories

Share

Nişan Bohçası

 

Son yıllarda nişah hazırlıkları da düğün hazırlıkları kadar derin ve detaylı hale gelmiş durumda. Nişan günü için hazırlanan birçok unsurun yanı sıra elbette nişan bohçası olmazsa olmazdır. Pek çok yörede farklı şekillerde olsa da hemen hemen her kesimde bohça dağıtma adeti bulunur. Kültürel bir miras olması nedeni ile bo bohçalar özenle ve titizlikle hazırlanır. Bazı yörelerde sadece gelin ve damat için yapılıyor olsa da bazı yörelerde durumu abartıp gelin ve damadın yakın akraba çevresine de verilebiliyor. Ancak her ne kadar çok ya da az hazırlanırsa hazırlansın bohçalar içinde yer alan birçok farklı hediye olması ve bohçanın da göz alıcı bir güzelliği bulunması nedeni ile en sevilen adetlerin de başında yer alıyor. Hazırlayacağınız bohça kim için olduğuna göre değişir.

Son yıllarda tekstil dünyası da bu anlamda daha özel ve kişisel ürünler sunmaya özen gösteriyor. Damatlar için gelinler için ayrı ayrı bohçalar hazırlandığı gibi yakın akraba çevresi için de daha farklı modellerde ürünler tasarlanabiliyor. Nişan bohçası hazırlamanız gerektiğiniz de öncelikle içine koymanız gereken en önemli parçaları bulmanız ve bohça için gerekli malzemeyi tamamlamanız gerekir. Bu anlamda gelin bohçası için kullanılabilecek parçaları seçerek başlayabilirsiniz. Gelin bohçası hazırlamanız gerekiyorsa gelinin kullanacağı kişisel eşyalar, kozmetik malzemeleri, gecelik, nişan elbisesi, gecelik, kişisel bakım ürünleri, havlu gibi eşyalara yer vermeniz gerekir.

Nişan bohçası için hazırlayacağınız bohça damat için olacaksa damadın kullanabileceğiniz kişisel bakım ürünleri, gömlek, kravat, gecelik, havlu, kol düğmesi, çorap gibi eşyalar yerleştirebilirsiniz. Elbette bunlar belli başlı ürünler değiller. Bohçanızı istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Bu tamamen sizin bütçenize kalmış bir durum. Bu nedenle bohça hazırlığını yapmadan önce bütçenizi de düşünerek hareket etmenizde yarar var. Nişan hazırlıkları için bütçe planlaması yaparken bohçalar önemli bir yer tutar. Eğer bohça hazırlığında yakın akrabalara da yer vermeniz gerekiyorsa onlar için daha küçük çaplı bohçalar hazırlayabilirsiniz. Genelde erkek bohçaları için çorap, gömlek, kravat, havlu bayan bohçaları için de eşarp, çorap, havlu, el işlemesi gibi eşyalar koyabilirsiniz.

Nişan bohçası içi ile olduğu kadar dışı ile göz kamaştıran bir tasarımdır. Elbette bunun için de zevkli bir tasarım kullanabilirsiniz. Her ne kadar göz kamaştıran bir hazırlık yapsanız da eğer bohça için uygun bir kılıf kullanmamışsanız hediyeleriniz sönük kalabilir. Bu nedenle uygun şekilde bir bohça seçmenizde yarar var. Bu anlamda kullanabileceğiniz birçok farklı modelden yararlanabilirsiniz. Genelde set olarak satılan ürünlerde damat ve gelin için ayrı yakın akraba çevresi için ayrı modellerde tek bir rengin tasarımlarını görebilirsiniz. Bu tarz modeller güpürler, işlemeler, inciler dahilinde hem içi hem de dışı şık olan modeller sunmaktadır.

Bohça hazırlığı yaparkende bilmeniz gerekenler bulunuyor. Aslında hediyeleşmeye dayanan bu kültür aynı zamanda dikkatli davranılmasını da gerektirir. Bohçayı vereceğiniz kişinin sevmediği ya da ilgi alanına girmeyen ürünlerin yer alması bohçanızın sönük kalmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra nişan bohçası ilk izlenim için son derece önemlidir. Yakın zamanda akraba olacağınız insanlara kendinizi ifade etmenizi sağlayacağı ve iyi niyetinizi temsil edeceği için kişiye özel bir hazırlık yapılması gerekir. Genel geçer ürünlerin kullanılması ya da her bohçada aynı eşyaların yer alması hoş karşılanmayabilir. Bu nedenle bohça hazırlayacağınız kişiye göre eşya seçimi yaparken daha iyi bir seçim yapmış olursunuz. Bu sayede siz de evliliğe giden bu yılda mutlu ilk adımı atmış olursunuz.

Author

Share