Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir | Hanımların Dünyası

loading...

Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir

Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir

Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir

Çok yiyip kilo almayan ya da tersine yediğine, içtiğine dikkat ettiği halde bir türlü kilolarından kurtulamayan kişilerden misiniz? Sağlıklı bir beden için bilmeniz gereken bir diğer terim bazal metabolizmayı ifade eder. Gün boyunca, siz hiçbir şey yapmasanız bile sadece organlarınız çalışırken enerji harcamak zorunda kalırsınız. İşte bu enerji miktarı bazal metabolizma demek oluyor. Bazal metabolizma da cinsiyet, yaş, kas ile yağ dokusu sağlık ve duygu durumunuz vb. faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Yazımızda Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir hakkında bilgi sahibi olursunuz. Anabolizma ile Katabolizma Nedir? Sizlerde pek farkında varmazsanız dahi hayatınızı etkileyen, belki de ne kadar spor yaparsanız yapın bir türlü istediğiniz sonuca ulaşmamanıza neden olan anabolizma ile katabolizma diye adlandırılan iki kavram daha bulunuyor.

Küçük moleküllü maddelerin bir araya gelmesiyle meydana gelen sentez türündeki kimyasal reaksiyonlara anabolizma deniyor. Enerji bakımından zengin moleküllerin parçalanarak küçük moleküllere dönüşmesiyle oluşan yıkım şeklindeki kimyasal reaksiyonlara da katabolizma denmektedir. Mesela, solunumda bir katabolik reaksiyonlardandır. Katabolizm Yunanca olarak aşağı doğru demek olan kata ve ya atmak anlamına gelen ballein kelimelerinden oluşuyor. Anabolizma kasların yapım süreciyken katabolizma kasların hormonların etkisiyle yakılmasını ifade etmektedir. Vücudunuzda Neler Olur? Ortalama bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 2000 kalori civarındadır. Ancak bu kalori miktarı da boy, cinsiyet, kilo, yaş ve gün içinde harcanan enerji durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Besinlerden aldığınız ve ya yakamadığını enerjinin fazlası karaciğerde şeker olarak depolanıyor.  Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir? Karaciğerdeki şeker arttığında bunun bir kısmı kaslara gitmektedir. Ancak yeterli derecede enerji harcamazsanız yavaş yavaş yağ birikmektedir. Bu sebepten yediklerinizi ve içtiklerinizi doğru seçmeniz gerekiyor. İşte bu noktada ise kalorisi ile glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksek bazı besinlere sofralarınızda daha çok yer vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu besinler sizi tok tutacak yüksek lif oranıyla metabolizmanızı düzenler ve yağa dönüşmesini engeller. Bu tür besinler katabolik yiyecekler, diğer adıyla negatif kalorili besinler diyebiliriz. Katabolik Besin Nedir? Kilo kontrolünü sağlamak için bazı beslenme uzmanları tarafından katabolik beslenmeyi diyet yaparken olmazsa olmaz kabul ediyor. Kimi uzmanlar için ise bu beslenme yöntemi gerçekliği doğrulanamamış bir teoriden ibarettirler.

Yine de mucizevî diyetlere mesafeli dursanız bile katabolik besinleri öğrenmelisiniz. Katabolik beslenmeyi savunanlar sonucunda bazı besinleri sindirmek için harcanan enerji besinin kalorisinden fazla olur. İşte bu besinlere katabolik besinler deniyor. Katabolik besinler yağ yakan besinler olarak da adlandırılmaktadır. Mesela, bazı besinler yüksek kalorili olurlar. Bir dilim çikolatalı pasta yaklaşık olarak 450 kalori ve pastadan aldığınız kaloriyi yakmak için hiç de fena olmayan bir efor sarf etmeniz gerekmektedir. Yakmadığınız kaloriler kilolarınızın baş sorumlusu olur. Ama orta boy bir elma yaklaşık 85 kaloridir ve özellikle bu elmayı yemek için yaklaşık 100 kalori harcamalısınız. Yani doğru bir diyette yüksek dereceli katabolik gıdalarla beslenmek düşük dereceli katabolik gıdalara göre daha etkilidirler. Katabolik beslenmeyi öneren diyetisyenlere göre bu besinler sayesinde aç kalınmadan düzenli beslenme yapılarak ve sağlığınızı da koruyarak kilo vermeniz mümkündür.

Negatif Kalorili Yiyecekler Nelerdir Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb