Mutlu bir Evlilik İstiyorsanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz | Hanımların Dünyası

loading...

Mutlu bir Evlilik İstiyorsanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Mutlu bir Evlilik İstiyorsanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Mutlu bir evlilik çağımızın en büyük sorunu. Bir çok çift uzun süre sevgili olsalar dahi evlenince fikir ayrılıklarına düşüp boşanıyorlar. Bizde sizlere Prof. Dr. Sedat Özkan’ın tavsiyelerinden oluşan bir yazı hazırlamak istedik. Öncelikle mutlu bir evlilik için çiftlerin yaş ve sosyal statü yönünden birbirine denk olmasının en önemli unsur olduğunu ayrıca boşanmaların çiftler arasındaki sosyal, ekonomik, cinsel ve psikolojik sorunlardan en çok gerçekleştiğini belirtti.

Evliliği belirleyen detayların yaş ve sosyal statüden ibaret olduğunu belirten Özkan, “Evliliklerin uzun süre devam etmesi için çiftlerin her anlamda birbirilerine denk olması önemlidir. Çiftlerden kadın ve erkeğin eğitim düzeyi ile birlikte sosyolojik yapısı birbirine çok uzak ise bu durum çiftler arasında ki paylaşımı azaltacak ve çatışmaları ortaya çıkaracaktır. Ayrıca evliliklerde yaşam tarzı ve alışkanlıklarında farklı olmaması gerekiyor. Yaşam tarzlarının farklı olması’da birlikteliği koparmaya sebep oluyor.” şeklinde ki ifadeleri dile getirdi.

Evlilikte ilişkilerin genellikle birkaç yılı  uyumlu gitse’de zamanla erkeğin yorulduğunu ve kadının gençlik enerjisi ile hareketli, eğlenceli zaman geçirmek istediği gözlemleniyor. Bu yüzden de farklı yerlerde mutlu olan ve farklı ilgi alanlarına sahip çiftler kaçılınmaz olarak ayrılık yoluna giriyor. Ayrılık sürecinde de çiftler karar alma konusunda özgür bırakılmalı.

Erkeğin Ailesi ile Birlikte Yaşamak Mutlaka Boşanma Sebebi

Sedat Özkan boşanmaların büyük bir sebebininde erkeğin ailesi ile aynı evde yaşamak zorunda kalınmasından kaynaklandığını belirtiyor. “Yeni evli çiftler hayat tarzlarına uymayan kurulu bir düzen içine girdiğinde şüphesiz ki evlilik konusunda hayal kırıklıkları ortaya çıkıyor. Koca ailesinin yanına yaşadığında evin erkeği değil evin oğlu rolünde devam ediyor kadında kendini bu aşamada yabancı hissedip çatışmalar ortaya çıkıyor. Çiftlerin yaşayacakları ev ve çocuklarının eğitimine kadar her konuda sadece kendilerinin karar alması gerekiyor. Geniş aile içinde yaşamak çift olmayı zorlaştırır büyüklerin fikirlerine kurallarına göre yaşamayı gerektirir bu da mutsuzluğa sonucunda da boşanmaya gider.

Sedat Özkan, çalışmayan ekonomik bağımsızlığı olmayan bayanların büyük çoğunluğunun sadece çocukları için yaşadığını evliliğin çocuk bakımından, temizlik, yemek yapmaktan ibaret olduğunu söylüyor. Bu durumda çiftler arasında ki soğukluğa sebep oluyor dolayısı ile bu huzursuzluk ile cinsel sorunlarında ortaya çıktığını büyük bir mutsuzluğun meydana geldiğini belirtiyor.

Sedat Özkan çiftlerin boşanma kararından önce mutlaka evlilik terapistine gitmesi gerektiğini terapistin tavsiyelerine göre hayatlarını değiştirmeyi denemelerinin gerektiğini söylüyor.

Mutlu bir Evlilik

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb