Mutfak Tasarımı | Hanımların Dünyası

loading...

Mutfak Tasarımı

Mutfak Tasarımı

Mutfak Tasarımı

Mutfak bir ev içerisinde diğer mekânlardan çok farklı bir alan olarak tasarlanmaktadır. Mutfaklar, yapı içerisindeki diğer odalardan daha farklı niteliktedir. Yemek hazırlandığı, yenildiği farklı aktiviteler için de kullanılan bir mekândır. Tasarımında öncelikler bu özelliklere göre şekillenmektedir. Mutfak insanların yemek ihtiyaçları karşılanmakla birlikte birer yaşam alanı olarak kabul edilmelidir. Beklentilerin çok çeşitli olabileceği bu mekânın tasarımının her şeklinde renk kullanımı çok önemlidir. Mutfaklarda kullanılan renklerin seçiminde, mekânın ışık alışı, biçimi kullanıcıların beklentileri belirleyici öğelerdir.

Picture_12 002


Mutfak Tipleri

Mutfakların kullanım alanlarının biçimlenişine göre I, L, U, Koridor tipi gibi değişik isimler verilerek gruplandırılmaktadır. Kullanım biçimine göre oluşturulan bu mutfaklar, mekânın özelliklerine ve kullanıcı gereksinimlerine bağlı olarak planlanır.

Kapalı Çalışma Mutfakları

Yaşama alanını içermez. Sadece, mutfak işleriyle ilgili işlemlerin gerçekleştirildiği bir mekândır. Bu işlemler, yemek hazırlığı, pişirme, yıkama ve saklama gibi temel işlemlerdir. Bu tip mutfaklar yemek hazırlama işlemleri dışındaki işlemleri kapsamadığından bilinçli olarak, kullanış kolaylığı açısından küçük tutulmuştur.

Trend-mutfak-tasarım
Yemek Yeme Mutfakları

Bir oturma düzeni de gerektirdiğinden kapalı çalışma mutfağına göre 3- 4 metrekare daha büyük olmaktadır. Yemek yeme mutfağı şeklinde adlandırılan mutfaklarda, kullanıcı profiline göre yaşama alanı olarak da kullanılabilmektedir. Aile bireyleri bir araya gelerek, beraber vakit geçirdikleri, televizyon izledikleri mekânlara dönüşebilmektedir. Bazen bu mutfaklarda teras ve balkon bulunur ve dış dünyayla iç içe yaşanması mümkün kılınır.

Mutfak Tasarımı Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb