Murat Boz’un Uyguladığı Maydanoz Suyu Rejimi

Author

Categories

Share

Geçtiğimiz günlerde fazla kiloları ile magazincilerin objektifine takılan Murat Boz şimdilerde Maydanoz Suyu Rejimine başladı.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz suyu hazırlamak için yarım demet maydanozu sapları ile birlikte ayıklayın ve yıkayın. Sararmamış olmasına dikkat edin rengi yerinde olmalıdır. Uçları kahverengileşmiş ise saplarını kesiniz. 2 su bardağı su içinde yavaş ateşte 2-3 dakika kaynatıp 10 dakika demleyin. Sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz.

Bir diğer maydanoz suyu hazırlama yolu ise maydanozları mikserden yaklaşık 1 dakika boyunca geçiririz. Mikserden geçirdikten sonra  de bir tülbent veya tül yardımı kullanarak süzünüz. İçilmeye hazırdır.

Ancak maydonoz suyu ile zayıflamak isteyenler maydanoz kürü yaparak tüketmelidirler.

Maydanoz Suyu Ne Kadar İçilmeli

Günde bir bardak tüketilmelidir. Fakat 15 günden fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi çok önemlidir. Yoksa maydanoz suyu faydaları yerine zarar görülebilir. 15 gün kadar kullanıldıktan sonra 10 gün ara verilmeli, arkasından tüketmeye devam edilmelidir.

Maydanoz belki de en yaygın şekilde kullanılan  ancak tedavi edici ve zayıflama özelliği pek önemsenmeyen bir şifalı zayıflama bitkisidir. Maydanoz otunu genelde restoranlarda ve sofralarımızda salata süslemek için kullanıldığını görmekteyiz. Aslında maydınız, yemek ve salatalarda dekorasyon amacı ile kullanılmaktan ziyade içerisinde barındırdığı sihirli iksirler ile tam anlamıyla şifa kaynağıdır.

Maydanoz suyu, 100 gramında 166 mg C vitamini içeriği ile herhangi bir diğer standart mutfak sebzelerine nazaran daha fazla miktarda fazla vitamin C içerir. Bu oran portakalın üç katı kadar fazla ve kuşüzümü (frenk üzümü) ile aynı düzeydedir. Maydonozda bulunan Demir içeriği 100 gramında 5.5 mg olup bu oran, istisnai derecede yüksek bir demir kaynağı manasına gelmektedir. Maydonozda yine mangan (2.7mg 100g) ve kalsiyum (100g  başına 245mg) oranları ile gerçekten oldukça yüksek oranlarda diğer mineral ve iz elementleri de içerisinde barındırmaktadır.  Ayrıca maydanoz suyu, 100 gramında 1000 mg oranla olağanüstü yüksek miktarda potasyum elementini de içerisinde barındırmaktadır.

Eski çağlarda maydanoz suyu,C vitamini eksikliğinin  neden olduğu iskorbüt dişeti hastalığında diş etlerini ve hastalığı tedavi için kullanılmaktaydı. Yine tavuk karası, retina dejenerasyonu, ve şeker hastalığına bağlı görme kusurlarında maydonoz suyu tüketilerek bitkisel tedavi uygulanmaktaydı.  Eski Yunan mitolojisinde Archemorus’un dikkatsiz bakıcı tarafından maydanoz yaprağı üzerine konuması neticesinde bir yılan tarafından yenilmesinden dolayı, maydano yaprağına iyi gözle bakılmamış ve ölüm ile ilişkilendirilmiştir. Ancak bu mitolojik hikaye ile maydonozun sağlığa faydaları arasında hiç bir alaka yoktur.

Ancak modern tıp, maydanoz suyunun adet düzensizliklerini ve kanamaları iyileştirici etkisinden tutun da idrar sökücü ve tedavi edici etkilerini ispat etmiş ve de maydonoz suyunun gerçekten bitkisel bir şifa kaynağı olduğu hususunda görüş birliğine varmıştır. Sıtma tedavisinde de maydanoz suyu sıtmayı tedavi eden bir özelliğe sahiptir. Günümüzde maydonuz suyu yine, cilt lekelerine doğal çözümler, böbrek taşlarına bitkisel çözüm ve tedavi, romatizmaya bitkisel çözüm, adet yetersizliklerine ve düzensizliklerine bitkisel tedavi, hazım düzenleyici özellikleri gibi çok değişik rahatsızlıklara ve hastalıklara iyi gelmektedir.

Author

Share