Muhafazakar Tatil

Author

Categories

Share

Muhafazakar Tatil

Tatil aslında hayatımızdaki en güzel anıların ve asla unutulmayacak günlerin büyük bir parçasıdır. İş yoğunluğu, stres, hayat yorgunluğu, sıkılmak, bunalmak gibi kötü günlerin ardından yapılan bir tatil hepimiz için iyi gelmektedir. Her sene çıkacağımız tatilin hayalini kurmaktayız ve sabırsızlıkla beklemekteyiz. Hal bu şekilde olunca bir de işin öteki yüzüne yani madalyonun arkasın da kalan kısmına bakmak gereklidir. Toplumumuz ahlaka veya değer yargılarına önem veren bir toplum olduğundan dolayı işler değişmektedir. Dinine ya da geleneklerine bağlı olan bir toplumun çok daha muhafazakar kesiminde mevcut olduğundan her şey farklı durumlara kayıyor. Tatil hepimizin hakkı fakat muhafazakar kesim halk plajların da asla rahat edip dilediği gibi  bir tatil yapamamaktadır. Dinimizin emrettiği şekilde tatil yapmakta bu açıdan normal şartlarda pek de mümkün olamıyor. Sorun bu olunca işletmeciler de farklı bir boyut kazandırma arayışına düşmüşlerdir.

Muhafazakar kesim için bir yol arayarak bu konuda deyim yerindeyse kolları sıvadılar. Otellerde bay veya bayanlar için ayrı havuzlar ile ayrı alanların olması sağlandı. Hatta bunun yanı sıra bir de otelleri de bay veya bayan olarak ayırmışlardır. Yalnızca bayların girebileceği veya sadece bayanların girebileceği tesettür otelleri sektöre dahil ettiler. Bayanların veya bayların rahatlığı için her şey ince ince hesaplanıp düşünülmüştür. Muhafazakar tatil için gereken her şey yani din, ahlak ile gelenekleri de işin içine katılarak hizmet olarak sunumu sağlandı. Helal tatilde normal otellerden hizmette olarak hiçbir fark bulunmamaktadır. Farklılık yalnızca muhafazakar olmasında bitmektedir. Otellerde eğer aile ile gidiliyorsa bayan veya erkeklerin girebileceği ve özellikle asla kesişmeyen havuzları ve alanları mevcut olmaktadır. Çocuklar için ise havuzlar ve eğlence alanlar bulunuyor. Eğer yalnızca bayan veya erkekler gidilecekse her ikisi için kesişmeyen muhafazakar oteller bulunuyor. Kalınacak odalar, gezinti alanları, havuzlar kesinlikle kesişme mektedir.

Dinin emrettiği gibi erkekler ile kadınların bir arada bulunmaması muhafazakar kesimin ilgisini çeken bir hususlardandır. Ailelerin veya bireylerin rahatça ve Allah’ın emrine göre tatil yapması muhafazakâr kesimin buna olan ilgisi sektörün büyümesini hızlandıran önemli etkenlerdendir. Durum bu yönde olunca her tatil yöresine işini bilen özellikle geleceği gören girişimci işletmeciler bu tarz işletmelerin kurulmasını sağlamıştır. Muhafazakar kesim için mükemmel bir hizmet olması ile her daim kalitesi ortada olacak bir yollardandır. İşletmecilerin kurmuş oldukları İslami oteller de normal oteller gibi yıldızlar alabiliyor ve aynı o oteller gibi hizmet sunulmaktadır. Sadece her yaptıkları şeyi bu kesime uygun şekillerde yapmaktır. Eğlencelerinde kesinlikle alkol bulunmuyor ve bu tarz yerlerde alkol satışı bulunmamaktadır. Diğer otellerden ayrılan yanlarından biride bu konudur.

Muhafazakar tatil için en fazla revaçta olan yerler ise Alanya, İzmir, Muğla, Sakarya, Aydın, Balıkesir, Yalova gibi iller veya ilçelerdir. Otellerin fiyat aralıkları otellere veya bulundukları yerlere göre farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise ilgi ve talebin ne yönde olduğu ile doğru orantılı gerçekleşmektedir. Bu otellerde Disco ya da bar tarzı yerler bulunmamaktadır. Otellerde ibadet edilebilecek alanlar bulunuyor ve her şey İslamiyet’e uygun, bilinçli, örf ile adetlere, gelenek veya göreneklere uygun dizayn edilip bizlerin huzuruna sunulmuştur. Önemli olan unsur ise her detay uzun uzadıya düşünülüp buna uygun şekilde hizmete başlamışlardır. Kadınların veya erkeklerin rahat ve olabildiğince İslam’a uygun tatil yapabilmesini sağlamak adına her şey bulunuyor. Ortak alanların yanı sıra kişisel alanlar ya da muhafazakar yöntemler kullanılarak kişilere istedikleri rahatlık sunuluyor.

Muhafazakar Tatil Resimleri

 

Author

Share