Muğla’da Tatilin Adresi Akyaka Beldesi

Author

Categories

Share

Akyaka beldesi, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Gökova Körfezinin doğu ucunda bulunan merkez önemli bir turizm bölgesidir. Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğu bilinen Akyaka, yakın yıllara kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır.

Buranın geniş kitleler tarafından tanınması 1970 li yıllara dayanmaktadır. O yıllarda küçük çaplı da olsa turizm faaliyetleri yeni başlamıştı. Böylelikle etrafta bulunan il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler Akyaka’nın bakir doğası ve yazın bile kesilmeyen meltemi için buraya yazlık evler, turistik tesisler inşa etmeye başlamışlardır. 1980 lerdeki turizm patlaması ile Akyaka bugünkü turistik yer görünümünü almıştır.

Marmaris ile Muğla’nın ortasında bulunan beldenin kış aylarında nüfusu 1.500 dolaylarında olup yazın 3-4 bine ulaşmaktadır. İlkbaharda birçok kuş çeşidi buraya göç etmektedir. Akyaka’nın en gözde sahillerinden biri Çınar plajıdır. Çınar plajının yolu takip edildiğinde Akbük koyuna ve Ören’e ulaşılır. Yeşil ve mavinin en doğal biçimiyle birleştiği Akyaka, sokakları ve lezzetleri ile de oldukça güzel bir tatil imkanı sunmaktadır.

Şehrin kalabalığından uzak, sakin ve doğal bir tatil yapmak isteyenler için Akyaka oldukça uygun bir rotadır.

Author

Share