Motivasyon Ne İşe Yarar | Hanımların Dünyası

loading...

Motivasyon Ne İşe Yarar

Motivasyon Ne İşe Yarar

Motivasyon Ne İşe Yarar

Motivasyonu basitçe tanımlayacak olursak bir şeyleri yapma arzusudur. Hedeflerin temel alınması ile oluşan davranışları başlatan ve devam ettiren bir mekanizmadır. Motivasyon kişinin harekete geçmesini sağlayan arzu ve istekleri harekete geçirme bütünüdür. Günlük hayatta yapılan bütün işler motivasyon sâyesinde olur. Günlük hayatta motivasyon bir insanın bir şeyi neden yaptığıdır. Örneğin, iyi bir sunum yapmak isteyen kişi kendine güzel sebepler bulur ve başarı arzusu ile yapacağı sunum üzerinde canla başla çalışır.

Motivasyon Eksikliği

Günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız sorunlardan birisi de motivasyonu kaybetmek. Sınava girerken, önemli bir sunum yaparken veya iş yerinde çalışırken motivasyon eksikliği çok fazla oluyor. İsteklendirme olarak tanımlanan motivasyon, davranışın yönlendirilmesi ile ortaya çıkıyor. Bir başka ortaya çıkış sebebi de ihtiyaçlardır.

Motivasyonu Etkileyen Unsurlar

Toplum daima kişinin yapacağı işte başarılı olmasını bekler bu da kişiler üzerinde baskı kurarak kişinin motivasyon oranını doğrudan etkiliyor. Kişinin duygusal durumu ile motivasyon arasında doğrusal bir ilişki söz konusudur. Kişi duygularının esiri olabiliyor. Öfkeye kapılıp çekip gidebiliyor. Bunun yanı sıra kötü ruh haline girdiğinde motivasyonu iyice alt seviyelere iniyor. Eğer kişi motivasyon seviyesini düşük tutarsa başarı oranında da o denli azalma görülür. Bu yüzden moraller daima yüksek tutulmalı yapılması istenilen iş için güzel bir enerjiye sahip olunmalıdır. Motivasyon hayatın kilit noktasıdır. Bu yüzden daima iyi kontrol edilmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb