Mikrodalga Fırına Asla Koymamanız Gerekenler

Author

Categories

Share

Mikrodalgalar mutfak elektronik aleti olarak bayanlarımızın elinin altında en önemli işlevi olan fırındır. Mikrodalgada özellikle kolay ısıtma işlemi gerçekleştirmek oldukça önemli. Pratik şekilde yemekleri ısıtıp misafirlerinize ailenize sunabilme imkanı vermektedir. Yalnız bayanlarımızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Mikrodalga fırını asla koymamanız gereken gıdaları sizler için araştırdık. Böylece bu aleti kullanırken daha doğru ve sağlıklı şekilde kullanmış olacaksınız.

Mikrodalga Fırına Asla Koymamanız Gerekenler

  1. Anne Sütü: Anne sütü kesinlikle mikrodalgada ısıtılmaması gerekir. Çünkü mikrodalgada ısıtılan anne sütünde bakteri oluşması muhtemeldir.
  2. Brokoli: Brokoli vitamin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. Yalnız buharda pişen brokolide dahi bazı vitamin değeri çok az azalmaktadır. Mikrodalgada ısıtılan brokolide ise yüksek oranda vitamin kaybı gözlenmiştir. Bundan dolayı brokoli yemeklerinizi mikrodalgada ısıtmayınız.
  3. Dondurulmuş meyve: Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan dondurulmuş meyveler mikrodalgaya girdiği anda faydalı glükosit ile galaktosidin, kanserojen maddelere dönüştüğü kanıtlanmış.
  4. Dondurulmuş Et: Etin buzunu çözmek için mikrodalga fırını tercih etmemelisiniz. Mikrodalga fırında etiniz çözülmeye başlarken yavaş yavaş pişer ve ortası buz kalır. Böylece bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Dondurulmuş et yavaş yavaş çözülmesi gerekir.
  5. Plastik kaplarda yemek ısıtmak: Plastik kaplarda kesinlikle yemek tarzı hiçbir gıdayı ısıtmamanız gerekir. Sıcaktan dolayı plastik kabın için kansorejen etkisi yapacak maddeler ortaya çıkmakta bu da yiyeceklerinize geçmektedir.

 

Author

Share