Mevla Sözleri | Hanımların Dünyası

loading...

Mevla Sözleri

Mevla Sözleri

Aşka Ve Sevgiye Dair Mevla Sözleri

Aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri, insanlık âleminde gerçek aşkı yaşamış kişilerin dilinden, gönlünden kopup gelen duygu ve düşüncelerin kelimelerle buluşturtulmuş hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Söylenmiş sözler genellikle insan ve doğa sevgisini anlatan duyguların eseri olmaktadır. Aynı zamanda insan davranışları ve tabiatın insanlar üzerindeki etkisini anlatmayı amaçlayan düşüncelerden ortaya çıkmaktadır. En güzel aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri konusunda seçkin düşüncelerin yer aldığı söz demetlerinden bazıları; ‘’Gerçek aşkı anlayan bir kalp, bir damla suya bile hürmetle bakar’’ demiştir Mevlana. ‘’Dünya kendisini yeni bir gelin gibi gösteren, kokmuş bir koca kadındır’’ ‘’Aklın varsa eğer bir başka akla dost ol ki, bütün işlerini danışarak yap’’ ‘’Bizi bilen iyi bilir, bilmeyenler ise hep kendi gibi bilir’’ ‘’Cahil olan kişi gülün güzelliğini göremez, gider dikenine takılır’’ Burada görüldüğü gibi, düşünce bakımından veya duygusal bakımdan kendini tam yetiştirememiş kişiler, karşılarında kendilerine bahşedilen güzelliklerden faydalanma yerine, eksikliklerine ve kusurlarına takılarak, güzellikleri ellerinden kaçırırlar demektedir, Mevla.

Açıklamalı Mevla Sözleri Günümüzde birçok davranış ve yapılan işler çoğu zaman daha önce tecrübe edilmiş olaylardan esinlenerek veya söylenen özlü güzel sözlerden esinlenerek şekil bulmaktadır. Özellikle aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri kişiler arasındaki davranış biçimlerinde bazen eleştiri bazen övgü olarak karşılaştırma yapılarak günümüzde önemini ortaya koymaktadır. Özellikle güzel sözler bakımından ele alınan Mevla sözleri açıklamaları aslında birkaç cümleye sığdırılamayacak geniş anlamlar taşımaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse; ‘’Nasibinde varsa eğer alırsın karıncadan bile ders, nasibinde yoksa eğer tüm cihan önüne serilse de sana yine ters’’ Burada aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri söylendiği her kelime içinde derin düşüncelerini dile getirmek istemiştir. Hayat tecrübelerini kısacık cümleler içine sığdırmayı başararak tüm cihana bu konuda gerekli dersi vermeyi amaçlamıştır. Burada önemli olan özlü sözler niteliğinde söylenen bu sözleri ezberlemiş ve söyleyebiliyor olmaktan ziyade içeriğini anlamak daha fazla önem arz etmektedir.

Hayatın her aşamasında bu tür tecrübelerden faydalanarak adım atmak başarıya ve iyiliğe daha fazla yaklaşmak için doğru yolda ilerlemenin işaretidir. Eğer kişiler çevresinden ve yaşanmışlıklardan ders çıkararak başarıyı sağlam bir şekilde kucaklamak isterlerse ve nasiplerinde varsa karıncanın her davranışı bu anlamda yeterli hareketler olacaktır. Fakat eğer nasibinde yoksa değil karınca tüm cihanın tecrübeleri bir hiç olarak değer kazanacaktır. Zaman gelip bir kelime ile elde edebileceğiniz birçok nasibinizi, zaman gelip diller dökerek şiirler yazarak, konular anlatarak elde edemeyeceğiniz nasipleriniz olacaktır. Önemli, olan en doğru olanı seçebilmenizdir. Kendiniz için en uygun olanı belirlemenizdir. Aza kanaat ederek daha fazlaya giden yolda emin adımlarla ilerleyebilmektir. ‘’Ey Müslüman edep nedir diye soruyorsan eğer, edep; her edepsizin edepsizliğine sabırla katlanabilmektir.’’ Kişiler bazen birçok konuda doğruyu sadece kendilerinin yaptığını zannederler. İşte durum böyle olunca karşılarından saygı ve hürmet beklemekten de çekinmezler. Fakat işte burada önemli olan aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri bu tür davranışları sabırla izleyerek bunların yanlış olduğunu kendi doğrularınızla gösterebilmektir.

Yapılan edepsiz davranışlara karşı sizde edepsizce davranmanın yerine sabırla suskunluğunuzu koruyarak kendi yanlışlarını kendilerinin görmelerini sağlamaktır. Yapılan yanlışı doğrudan kişinin yüzüne vurmak her zaman doğruyu göstermenin doğru yolu değildir. Sabretmek ve doğrunun tecrübelerle gösterilmesi hem edepli, davranışın yolunu gösterirken hem de erdemli kişilerin farkını ortaya koyacaktır. Edepsizliğe edepsizlikle karışlık vermek yanlışa yanlışla karşılık vermektir. Böyle bir durumda doğruyu bulmaya çalışırken yanlışları çoğaltmış olursunuz. ‘’Dediler ki, gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş, dedim ki gönle giren gözden ırak olsa ne olur ki.’’ Bazı varlıklar vardır ki gözünüzün önünde olmasa da gönlünüzde yaşar, yaşadıkça değer kazanır. Ne zaman ki gözünüzün önüne gelir hiç ayrılmamış gibi kucaklarsınız. Önemli olan bir kişinin gönlünde yer alabilmektir. Sevmek için yanında olmak gerekmez. Bazen uzaktan sevgiler daha fazla değerli duygu ve düşünceler olmaktadır. Gönüldeki varlıklar asla unutulmaz ve sevgisi eksilmez. Fakat gözde olanlar ise görselliğini kaybettiğinde değerini de yitirecektir. Aşka ve sevgiye dair Mevla sözleri her konuda bilgi ve destek alınabilecek duygu ver düşüncelerin yansımasıdır.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb