Metin Akpınar Filmleri ve Hayatı

Author

Categories

Share

Metin Akpınar Filmleri ve Hayatı

 

Metin Akpınar filmleri ve hayatı tüm rol aldığı sanat dostları gibi dolu dolu ve gülen yüzler arasında geçmiştir. Oynadığı rolün hakkını sonuna kadar vermeyi hedefleyen usta oyuncu her karaktere en iyi şekilde uyum sağlayabilmesi ile bilinmektedir. Sanat hayatının büyük bir kısmında ayrılmaz parça haline gelen Zeki Alasya aynı karakterleri birlikte yürütmeyi başardığı rol arkadaşı olmuştur. Birçok filmde aldıkları rollerde aynı karakter oyuncusu gibi hareket etmeleri ikiliyi çoğu zaman kardeşmiş havası vermiştir. Metin Akpınar aynı zamanda Kemal Sunal ile birlikte kaliteli yapımlarda birlikte rol almış ve bütün çalışmalarında seyirciyi çoğu zaman güldürmüş çoğu zaman duygulandırmıştır.

Metin Akpınar filmleri ve hayatı incelendiğinde ilk göze çarpan tiyatro sahnelerinde başlayan başarılı çalışmaları olmaktadır. İlk sahneye çıkışı 1957 yılında yeşil sahnede tiyatro oyunculuğu ile başlamıştır bunun ardından 1962 yılında Türk Talebe Birliğinde tiyatro oyunu ile sanat yaşamının ilk amatör sahne çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Metin Akpınar Hakkında Önemli Bilgiler 2 Kasım 1942 yılında İstanbul Aksaray’da dünyaya geldi Annesi Nadide Hanım Babası Mustafa Beydir. Pertevniyel lisesinde öğrenim gördü. Yükseköğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesinde tamamladı. Gerçek isim ve soy ismi ile hayatını devam ettirmiştir. Zamanın en çok geleneği haline gelen sanatsal yaşama adım atanların sahne ismi edinme alışkanlığına ayak uydurmamış orijinal isim ve soy ismini korumuştur.

1967 yılında yurdumuzun ilk kabera tarzı tiyatrosu olan Deve Kuşu Kabera tiyatrosu kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Kuruluşundaki bu aktif çalışmalarını tiyatro 1992 yıllında kapanışı zamanına kadar idari faaliyetlerinde aktif çalışmalar sergilemiştir. Tiyatronun faaliyette olduğu dönemlerde sergiledikleri Deliler, Beyoğlu Beyoğlu, Yasaklar, Reklamlar gibi güldüren ve düşündüren sahneler halen günümüzde ilgi ile izlenmeye devam etmektedir. Bütün sahne ve film ve dizi çalışmalarının yanında birde senaryo yazarlığı kabiliyetini ortaya koyduğu 1975 yılında Nereden Çıktı Bu Velet adlı sinema filmi olmaktadır. Sanatsal yaşamında aktif olarak rol aldığı tüm çalışmaları 1972 ile 2012 yılları arasında gerçekleştirmiştir. Bundan önceki tiyatro çalışmaları bu listeye dâhil değildir.

Metin Akpınar filmleri ve hayatı konusunda ilk sırada oynadığı tiyatro sahnelerindeki başarıları gelmektedir. Metin Akpınar Tiyatro Yaşamı Ulvi Uraz Tiyatrosu ve Devekuşu Kabera tiyatrosunda: Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım Devekuşu Kabera tiyatrosu: Vatan Kurtaran Şaban Devekuşu Kabera tiyatrosu: Astronot Niyazi, Ha Bu Diyar, Haneler, Keşanlı Ali Destanı, Aşk Olsun, Deliler, Geceler, Yasaklar, Reklamlar, Beyoğlu Beyoğlu, Dün Bu gün 1975 Senaryo ve oyunculuk çalışması olarak Nereden Çıktı Bu Velet (sinema Filmi) Metin Akpınar Oynadığı Film ve Dizi Listesi 1972-Konuk oyuncu olarak Ferhat sinema filmi 1972- Metin karakteri ile Tatlı Dillim sinema filmi 1973- Canım Kardeşim Mehmet karakteri sinema filmi 1973- Oh Olsun doktor metin rolünde, Faik Coşkun seslendirmesi ile Mahmut karakteri ile Yalancı Yarim sinema filmleri

1974- Hasret, Köyden İndim Şehre, Mavi Boncuk, Mirasyediler, Salak Milyoner sinema filmleri 1975- Beş Milyon Borç Verir misin, Güler misin Ağlar mısın Metin karakteri ile, Nereden Çıktı Bu Velet sinema filmleri 1976- Danyal karakteri ile Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar sinema filmleri 1977- Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar sinema filmleri 1978- Caferin Çilesi, Petrol Kralları sinema filmleri 1979- Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler Halis karakteri ile sinema filmleri 1981- Şaka Yapma sinema filmi 1982- Baş Belası, Görgüsüzler sinema filmleri 1983- Davetsiz Misafir ve Dönme Dolap sinema filmleri 1985- Patron Duymasın, Yanlış Numara Erol karakteri ile sinema filmleri

1986- Namus Düşmanı 1988- Güler misin Ağlar mısın televizyon dizisi 1992- Biz Bize Benzeriz, Zeki Metince televizyon dizileri 1993- Hastane televizyon dizisi 1998- Yerim Seni televizyon dizisi 1999- Güle Güle, Propaganda sinema filmleri 2000- Abuzer Kadayıf sinema filmi ve Baykuşların Sanatı televizyon dizisi 2002- Rus Gelin sinema filmi 2004- Eğrelti Gelin sinema filmi 2005- Döngel Karhanesi sinema filmi 2005- Çat Kapı televizyon dizisi 2006- Amerikalılar Karadeniz’de2 sinema filmi 2006- Eve Giden Yol 1914 sinema filmi 2006- Kısık Ateşte 15 Dakika sinema filmi 2008- Anında Görüntü televizyon dizisi 2009-2011- Papatyam televizyon dizisi 2012- Aşkın Halleri Sabri karakteri ile televizyon dizisi gibi başarılı çalışmalarda etkin rol almıştır.

Author

Share