Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Author

Categories

Share

Menopoza giren birçok bayanda zamanla cilt yapısında değişiklikler meydana geliyor. Bundan dolayı menopoz döneminde cildiniz yaşlanmasını önlemek için bazı önlemler almanızda fayda vardır.

Menopoz döneminde vücutta bazı değişimler meydana gelir. Rahim küçülmeye başlar ve yumurtalıkların östrojen salgısı azalır. Vajinanın PH’si arttığı için kuruluk meydan gelir. Böylece enfeksiyonlarda artar. Bununla beraber ciltte de kuruma, incelme meydana gelebilir. Sık sık terler ve bir anda bunaltı, sıcak basma durumları ile kaşı karşıya kalabilirsiniz. Bu dönemde bayanlarımız sık sık kendini rahatsız hissedebilir. Bundan dolayı hem vücut olarak hem de psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize bağlı olarak cildinizde bu durumdan etkilenecektir. O yüzden menopoz döneminde cildiniz için dikkat etmeniz gereken bazı önlemler almalısınız.

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Menopoz döneminde ciltte kuruluk yaşanır. Bundan dolayı cildiniz kurutacak makyaj ya da temizlik ürünlerini tercih etmeyiniz.
  2. Sıcak suyla yıkanmak yerine ılık suyla yıkanmak daha uygundur.
  3. Topuklarda meydana gelecek olan deri kalınlaşmasına karşı doktor tavsiyesi ile ürünle kullanabilirsiniz.
  4. Özellikle yaz mevsiminde fazla Güneş ışınlarına maruz kalmayınız. Hem ciltte leke yapabilir hem de deri kanserine neden olabilir.
  5. Alkol ve sigara kesinlikle kullanmayınız. Bu ürünler cildin yaşlanmasına hem de başka hastalıklara davetiye çıkarabilir.
  6. Stresten uzak ve sakin bir ev/iş ortamı oluşturunuz.
  7. Cilt doktorlarının da fikrini alarak cildinize iyi gelecek bitkisel kremler kullanabilirsiniz.

 

Author

Share