Meningokok Aşısı Nedir

Author

Categories

Share

Meningokok Aşısı Nedir

Vücuttaki bakterileri azaltan aşılar sağlık bakımından oldukça önemlidir. Sağlıklı insanın genel olarak yapması gereken aşılar olur. Bu çocukluktan başlar ve büyürken de çocuk sağlıklı bir gençliğe adım atar. Bu nedenle uzmanların tasdiklediği aşılar uygun bir şekilde yaptırılmalı vücut bakteri üreten havadan, nemden ve diğer çevresel etkenlerden hatta yiyeceklerden aldığı mikrobu kırarak bu aşı sayesinde hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. İşte sağlık açısından önemli olan aşılardan birisi ise meningokok aşısıdır. Adını çok fazla duymadığımız fakat çok gerekli olan bu aşı neden yapılmalıdır? Peki, merakla beklediğiniz meningokok aşısı nedir isterseniz bu konuda bilgilenelim. Meningokok; bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık tedavi edilmeyince ölüme kadar kişiyi sürükler. Mikrop kırılmadıkça bütün vücudun bundan olumsuz bir şekilde etkilenmesi söz konusudur. Özellikle çocuk ve gençlerde en çok rastladığımız bu hastalık ölüm sebebi olabilmektedir.

Hayati risk taşıyan ve tedavi edilmeyince vücudu kendi bakterisine hapseden acımasız bir türdür. Oldukça sinsidir. Vücuda nasıl dağıldığını katiyen anlamazsınız. Bebeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Hatta uzman hekimlerin deyişine nispeten bebeklerde 3 ay 3 yıl arasında sık gözlemlenir. Tedavisi yapıldıktan son 5 yaşında sonra azalmaya başlar. Senede ortalama olarak bu vaka üzerinde 500.000 kişide çıktığı saptanmıştır. Bu 500.bin arasında da en az 50.bin kadar bebeğin ve çocuğun bu virüsten öldüğü ortaya çıkmıştır. Meningokok hastalığında tedavi her zaman tam cevap vermeyebilir. Kimilerine sonradan zekâ geriliği, sağırlık hatta görme kayıpları oraya çıkmaktadır. Bunu engellemek ve bu virüse yakalanmamak için meningogok aşısına başvurulmalıdır. Fakat her ne kadar aşıda yapılsa bu taşıyıcılık varsa bunun önüne ne kadar geçilir bunu kestirmek zordur. Bu bir çocuğun hayata tutunma şekli ve iradesi ile alakalıdır.

Bu virüs zehirli ve vücuda yayıldığında çeşitli deri hastalıklarına yol açar. Yüzde, kollarda hatta bacaklarda kalıcı kaba yaralar meydana gelir. Her yere bulaşan bu virüs kişiyi tanınmaz hale koyabilir. En çok Avrupa’da bu hastalığı türediği söylenmektedir Fakat virüs her zaman her yerde sizi yakalayabilir. Bu nedenle tedbirli olmak gerekli aşıları yaptırmak çok önemlidir. Meningokok aşısı nedir ve neden yapılmalıdır hakkında detaylı bilgilerde sizlere bahsedelim.

• 0-2 yaş çocuklarda türeyen bir virüs türüdür ve taşıyıcılık söz konusu ise tedavisinde de düzgün cevaplar vermeyebilir. Bunun için anne ve diğer yakınlarından böyle bir sorun olup olmadığı doktorlara bildirilmeli ve bu virüsün önüne çok küçük yaşlarda geçilmelidir. Aksi takdirde bağışıklık çökecek vücudun çeşitli bölgelerinde kabarık yaralar deri hastalıkları meydana gelecektir. Meningokok virüsü sinsi ve tehlikelidir.

• Vücudun bakterilerle ile savaşması için çeşitli aşılara ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle her türlü önlem yapılmalı ve genel olarak her şey hakkında yeterli bilgiler toplanmalıdır.

• Bu rahatsızlığın en riskli yaşları 14 ve 16 yaş arasıdır. Ölümle sonuçlanabilir. Avrupa’da her 20 çocuktan birinde bu rahatsızlık vardır ve ölümler çoğalmaktadır. Bu virüsün önlenmesi için aşı gerekli görülebilir.

Meningokok aşısı nedir merak edenlere diyeceğimiz en önemli bilgi virüsün en çirkin ve sinsi halidir. Bu virüs insanın yaşamından edebilir. Basite alınmaz ve çok risklidir. Menenjit rahatsızlığın bir türüdür. Ve bu bebeklerde önceden tespit edilen bir hastalıktır. Bebekte menenjit yoksa bu rahatsızlığın türemesi de çok nadirdir. Çünkü bu bakteriyi menenjitten almaktadır. Değişik bir tür olduğu söylenen meningokok hastalığı için gerekli testleri yaptırın ve aşı için doktorunuza danışın. Doktorunuz uygun görürse zaten bu aşının yapılmasını sizden isteyecektir.

Author

Share