Maydanoz Suyunun Faydaları | Hanımların Dünyası

loading...

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

Sağlık bakımından oldukça faydası olan maydanozun yaşam için ne kadar gerekli ve besleyici olduğunu biliyor muydunuz? İçerisinde yoğun miktarda A vitamini K vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Sadece vitamin mi bir de yüksek oranda potasyum, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. Bu enzimler sayesinde adeta gençlik iksiri olarak bilinen maydanozun sayısız faydaları bulunmaktadır. O halde size bu mucizevi gıdanın sağlamış olduğu vitaminlerden bahsedelim. Bakalım maydanoz suyunun faydaları tam olarak neler hep birlikte bilgilenelim ne dersiniz? Maydanoz suyunun faydaları bunlardır:

• Geleneksel olarak maydanoz ve maydanoz suyu birçok hastalığa şifa olmaktadır. Bunların başında böbrek taşları gelir. Böbreklerde oluşan kum ve taşlar oldukça rahatsızlık vericidir. Hastaneye gitmemize rağmen o taşları uzun sürede atamamamız bizi rahatsız eder. Geç düşen taşlar mesanede ve karın boşluğunda istenmeyen sancılara neden olur ve bu sancılar kimi zaman katlanılamaz bir hal alır. Bu nedenle maydanoz suyu direk böbrek taşlarına iyi geldiğinden size tavsiyemiz maydanoz suyunu kaynatmadan blender ile sıkarak içmenizdir. Bu şekilde içmek ayrıca birden fazla vitamini de depolamanıza katkıda bulunur. Maydanoz suyunun faydaları böbrek taşlarında oldukça düşürücü ve rahatlatıcı bir etkidedir. Bu faydasından gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

• Öksürük kışın en çok rastladığımız bir bulgudur. Kuru olması düşündürücüdür. Geniz akıntısı ile atılması soğuk algınlığının direk olarak belirtisidir. Her iki durumda da geniz eti akıntısı ile başlayan öksürük ve kuru öksürük farenjit ve benzeri akut rahatsızlıklarına yol açar. Öksürük bir kere bulaştı mı uzun zaman geçmemesi oldukça normaldir. Öksürük için oldukça iyi gelen maydanoz suyunu kaynatarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü öksürüğün daha çabuk geçmesi içi boğazınızın yumuşaması gerekir. Maydanoz demetlerini fazla doğramadan ortadan ikiye sapları ile bir çaydanlıkta kaynatın. Kaynamaya başladığında ocağın altını en kısık dereceye getirin ve bir 5 dakika kadar suyun rengi koyu yeşil olana kadar kaynatın. 5 dakika sonra maydanoz çayının altını kapatın. Biraz demlenmeye çekin ve daha sonra içerisine bir iki damla kadar taze limon sıkın. Limon hem gribinizi engelleyecek hem de öksürüğün daha çabuk kesilmesine katkıda bulunacaktır. Her türlü öksürük için şifa olan maydanoz suyunun faydası oldukça fazladır.

• Nefes darlığı, solunum yetmezliği ve diğer astım bronşit gibi rahatsızlıklara daha iyi solunum alıp vermenize katkıda bulunur. Çok iyi derecede nefes açıcı özelliği bulunmaktadır.

• İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Genelde idrar yolu enfeksiyonları olanlar idrarlarını yaptıkları vakit bir takım sıkıntılarda kendilerini bulurlar. Bu durum onlar için içler acısıdır. Özellikle idrarda yanma hissi ve idrarın az gelmesi durumları onları düşündürür. Bu tür rahatsızlıkların altında her türlü değişik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Maydanoz suyu bu sıkıntıyı azaltarak daha rahat mesanenin boşalmasına katkıda bulunuyor. Eğer bu durum geçmiyor idrar renginiz turuncuya dönük ise bu bir hepatit belirtisi de olabilir. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamanız gerekir. En yakın bir zamanda bir hastaneye gitmeli bu durumun neden kaynaklandığını araştırmanız gerekir. Kısacası maydanoz suyunu kaynatarak bu rahatsızlığı en aza indirebilirsiniz.

• Öksürüğe iyi geldiği kadar birde öksürükle beraber ilerleyen sinüzit ve diğer migren rahatsızlıklarına da iyi gelir. Şiddetli baş ağrılar zamansız bir şekilde ise ve bu nöbet şeklinde ise bu migrenler bir epilepsi türüne girebilmektedir. Bunu daha iyi sağlamak için baş ağrılarınıza göre bir nöbet çizelgesi yapmanız ve bu zamanlamayı doktorunuza bildirmeniz gerekir. Sizi zor zamanlarda kurtaran ve rahatsızlığınızı hafifleten maydanoz suyunun faydaları bu gibi rahatsızlıklarda oldukça önem taşımaktadır. Basit uygun ve zengin vitaminlere sahip maydanoz bir hekimin size verebileceği en güzel ilaç kadar etkilidir.

• Maydanoz çeşitli yemeklerde salatalarda Türk geleneksel lezzetlerini ortaya çıkaran bir yeşillik gıdadır. Faydaları sayısız olduğundan hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Gençlik iksiri olarak da bilinmektedir. 2000 yıldır var olan bu yeşillik her derde devadır. Maydanozun kalbiniz ile dost olduğunu biliyor muydunuz? Size iyi gelen ve kalp sağlığınızı en iyi şekilde koruyan çok zengin lif içerikli bir sebzedir. Yeşillerden en sevilen bir besindir. Özellikle saf suyu her türlü hayati tehlikenin önüne geçiyor, kalbinizin daha sağlıklı bir şekilde atmasına katıda bulunuyor. Kalbiniz için maydanoz suyunun faydalarından yararlanmanız gerekir.

• Yaşam enerjisi olarak bilinen maydanoz salatalarda en çok tercih edilen gıdadır. Suyu içildiğinde her türlü mide rahatsızlığına iyi gelir. Bulantılarda ve mide yaralarında tedavi edici bir özelliği ele almaktadır. Mide çok hassas bir yapıya sahiptir. Her türlü yiyecek sonrası bağırsak düzensizliğinden mide feci şekilde etkilenir. Mide içinde kalan gıdalar bir süre sonra bozulmaya ve ekşimeye döner. Bu esnada mide haznesinde bozulan gıdalar sindirilmeyince ortaya doğal olarak gaz problemleri meydana gelir. Gaz karında bir takım şişkinliklere yol açar. Karın sertleşir daha sonra hareket etmede güçlükler yaşanır. İşte bu gaz sancısıdır. Bu gaz sancısından kurtulmanızın tek yolu var. Hemen bir demet maydanozu temiz suda kaynatın ve içine birkaç damla kadar taze limon sıkın. Gazın yavaş yavaş indiğine şahit olacaksınız. Gaz problemine oldukça iyi gelen maydanoz suyunu bu tür rahatsızlıklarda kullanabilir. Maydanoz çayını her gece yatmadan düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Sindirim problemlerine iyi gelir. Bağırsak tembelliğinin önüne geçerek size daha rahat hareket etmenize yardımcı olur. Kabızlıkta kullanılabilir.

• Saç yapısı zayıf olanlar hemen maydanozun suyunu keşfetmeleri gerekir. Kaynatılmış maydanozu suyu ılıyıncaya kadar bekletin ve saçınızı maydanoz suyu ile yıkayın. Vitaminlerin saç derisine daha hızlı erişmesini sağlamak için maydanoz suyunu Saçınıza sürdükten 2 saat sonra yıkayın. Saçınız inanılmaz derecede canlanacak hatta kısa zamanda hızlı bir şekilde uzayacaktır. Saç bakımı için oldukça ideal olan maydanoz suyu saçın gürleşmesine katkıda bulunur. Saçınızı seviyor ve gür olmasını diliyor iseniz maydanozun mucizevi suyundan kesintisiz bir şekilde yaralanabilirsiniz.

• Cilt bakımı içinde oldukça faydası olan maydanoz suyu siyah noktaları temizlemede öncü oluyor. Sağlığınız için maydanoz yiyin ya da suyunun faydalarını keşfederek güzelliğinizi en derinden yaşayınız. Cildin beslenmesini güzelleşmesini sağlayan maydanoz suyunun faydaları oldukça fazladır.

• İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığınız için ne kadar besleyici olduğunu anlarsınız. Göz sağlığı bakımında A vitamini oldukça önemlidir. Bu da fazlası ile maydanozda bulunmaktadır. Gözün duyusunu güçlendirerek hayata daha dirençli bakmanıza katkıda bulunur.

• El ve ayaklarda oluşan egzama mantar ve deri hastalıkları için yara kapatıcı özelliğine sahiptir. Elinizde ve ayağınızda kaşıntı var ise kaynatılmış maydanoz suyunun içine bir yemek kaşığı kadar tuz ilave edin ve tuzlu maydanozlu suda el ve ayaklarınız 5 dakika kadar suyun içine bekletin. Kısa sürede kaşıntı kesilecek ve mantarın azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca maydanozun suyunu içmek mide yaralarına da oldukça iyi geldiği söylenmektedir.

• Zekâ gelişimi için oldukça idealdir. İçinde buluna yüksek A vitamini K vitamini ve C vitamini hafızanın güçlenmesine katkıda bulunuyor. Okul çağındaki çocukların maydanozu severek yemeleri gerekir. Ayrıca içinde potasyum ve kalsiyum bulunduğundan kemik gelişimi içine son derece öneli bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Beyin gelişimi için oldukça faydalı bir besindir.

• Diş sağlığı için önemli olan maydanoz suyu ayrıca önceden oluşabilecek diş çürüklerinde önüne geçmektedir. Sizlerde bu çürüklerden kurtulabilir diş sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

• Maydanoz suyu damar tıkanıklığına oldukça iyi gelmektedir. Damarların tıkalı olan kısımlarını önceden tespit ederek daha sağlıklı bir şekilde damar kanallarının açılmasına katkıda bulunur. Damar sağlığı için oldukça ideal bir besin olduğu söylenmektedir.

• Astım hastalıklarında ilaç olarak da kullanılabilir. Gecenin bir vakti zor durumda kaldığınızda hemen pratik olarak maydanoz suyunu hastaya içirdiğinizde nefes kanalları açılacak o gün daha rahat bir uyku uyuyacaktır. Bu nedenle solunum için faydalı olan maydanoz suyunun faydaları oldukça fazladır.

• Kan basıncını düzenleyerek daha sağlıklı kan dolaşımı sağlar. Üstelik kan hastalıklarında kan yapma özelliğine sahiptir. Anemi kişilerin maydanoz suyundan içmeleri kan problemlerini azaltacaktır.

• Maydanoz suyu antioksidan görevini üstlendiğinden vücudun çeşitli bölgelerinde bakteri üreten yerleri önceden tespit ederek kısa bir zamanda dışa atılmasına katkıda bulunur. İçinizde virüs bırakmaz.

• Bağışıklığı güçlendirir. Bunun nedeni içinde yüksek oranda C vitamini bulunmasıdır. Güçlü ve dirençli olmanız için maydanozun suyunu içmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

• Kanserli hücrelerle savaşarak sizin olası kanser riskine yakalanmanızı engeller uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.

• Bel ağrılarına kasık ağrılarına iyi gelir. Özellikle bayanların regl dönmelerinde oluşan adet sancıları için ideal bir sudur. Maydanoz suyu sancıları azaltır ve idrar söktürerek bakteriyi idrar yolu ile atmanıza katkıda bulunur.

• Her türlü polen alerjilerine iyi geldiği söylenmektedir. Değişen mevsimler ve hava şartları sizin kısa sürede hasta olmanıza sebep olur. Bu nedenle maydanoz suyunun faydaları kışın daha fazla olur .

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb