Makyajlı Spor Yapmak Cilde Çok Zararlı | Hanımların Dünyası

loading...

Makyajlı Spor Yapmak Cilde Çok Zararlı

Makyajlı Spor Yapmak Cilde Çok Zararlı

Biz kadınlar spor salonuna giderken bile güzel görünmek istediğimiz için makyaj yaparak gideriz. Oysa ki makyajlı halde spor yapmanın cilde büyük zararları olduğu açıklandı. Spor yaparken terlediğimiz için gözenekler açılır ve makyaj maddeleri doğrudan cildimizin alt tabakasına geçer. Bu da yüzümüzün çok erken yaşlanmasına aynı zamanda da çok ciddi zararlar vererek cildin yapısının bozulmasına neden oluyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, makyajlı bir şekilde egzersiz yapmanın cilt üzerindeki zararlarını anlattı.

“Yüzdeki makyaj malzemeleri, spor esnasında cilt sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkiye neden olabilir. Makyaj ürünleri açılan gözeneklerde birikerek gözenekleri tıkar. Toksinlerin dışarı çıkması engellenerek deride hasar bulgularının, alerjik ve iltihabi reaksiyonların oluşmasına sebep olur” diyen Dr. Emine Özge Ayabakan, makyajlı bir ciltle spor yapmanın zararlarını şöyle sıraladı:

>> Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de siyah noktadır. Spor yaparken terleyeceğimiz için makyaj artıkları cildinizin alt tabakasına kadar geçip cilt yüzeyinin bozulmasına neden olabilir.

>> Spor yaparken özellikle toz pudradan kaçınılmalı çünkü toz parçacıkları, açılan gözeneklerden daha kolay içeri girer ve orada kalır. Egzersiz yaparken yüzde allık ya da pudra gibi makyaj ürünlerinin olması, siyah noktaları ve yağ bezelerini artırır.

>> Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalıdır. Spor esnasında oluşan cilt kızarıklığı sebebiyle derinin toleransı düşer, hassasiyet artar. Maskara ve farların yüzde görülen alerjik reaksiyonları belirginleşir. Ayrıca kirpiklerinize sürdüğünüz maskara, hareket halindeyken göze kaçarak yine alerjik reaksiyonlara ve tahrişe neden olabilir.

>> Yüzme, tenis, kayak gibi sporlar esnasında oluşabilecek yara, sıyrık, enfeksiyon, egzama gibi bir sorunda bu bölgelerin makyajlı olması, enfeksiyonu artırıp problemin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

>> Makyajlı derinin, açık alanlarda yapılan spor faaliyetlerinde güneş ışınlarına maruz kalması, ciltteki renk değişikliklerine, kahverengi veya siyah görünümünde pigment dalgalarının ortaya çıkmasına neden olur. Su sporları ile uğraşanların mutlaka titanyum dioksit içeren, cildi besleyen, koruyan, C ve E gibi anti-oksidan etkili doğal bileşikler ile zenginleştirilmiş güneş kremi kullanmaları gerekir.

>> Sürekli terleyen, ıslanan deride hastalık ortaya çıkmadan önce tedbir almak açısından spora giderken cilt mutlaka bir temizleyici ile yıkanmalı, cilde nemlendirici sürülmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb