Makyaj ve Estetik

Author

Categories

Share

Makyaj ve Estetik

 

Şüphesiz ki güzellik yüzyıllar boyunca insanlar için ilgi çekici olmuştur. Ama güzellik kavramı erkeklerden çok kadınlarla bağdaşır. Doğada erkekler gücü temsil ederken kadınlar güzellik kavramını temsil ediyor demek yanlış olmayacaktır elbette ki. Bunun sonucunda da erkekler kadınlarda güzellik kelimesinin karşılığını bulmak istiyor diyebiliriz. Kadınlar da tabi ki erkeklerde güzellik arıyor ancak bu durum erkeklerde daha fazla diyebiliriz. Hem tüm bunlardan dolayı hem de kadınların birbirleri arasında ki özenmelerden dolayı kadınlar güzel olmak adına çeşitli çabalara giriyor ve bu uğurda her türlü yollara başvuruyorlar.

Makyaj ve estetik de bu uğurda başvurulan yollardır biridir. Yüzde ki herhangi bir kusur makyajla gizlenebilir, var olan yüz daha güzel gösterilebilir veya yüzünüz de zaten güzel olan bir bölgeyi makyajla daha güzel hale getirebilirsiniz. Ancak bazı kadınların yüzüne makyajın daha iyi gittiğini bazılarınınsa yüzüne makyajın çokta iyi gitmediği de aşikardır. Burada yüzün bazı özellikleri bu konuda etkendir. İyi bir cilde fondöten çok yakışabilirken cildinde gözenek problemi yaşayan kadınların cildinde fondöten çokta iyi durmamaktadır. Ama artık buna da etkili bir çare getirilerek çeşitli makyaj bazlarıyla gözenekler daha az görünür hale gelmektedir. Makyaj öncesi yüze makyaj bazı uygulanarak üstüne fondöten uygulanır ve böylelikle fondöten ciltte daha iyi bir görüntü yaratır.

Ciltte gözenek dışında lekeler ve renk düzensizlikleri de bulunabilir. Bu problemi yaşayanlarda yapılması gereken fondöteni yoğun kapatıcı olanlardan seçmektir. Yüz Tipine Göre Makyaj Güzelliğine özen gösteren kadınların başvurduğu yollardan biridir makyaj ve estetik. Bu uğurda harcanılan paranın haddi hesabı yoktur. Öyle ki kadınların makyaj ve estetik uğruna ellerinden geleni yaptıklarını gören ticaret insanları bunu kullanarak ve çeşitli teknolojiler geliştirerek dolandırma yollarına bile girebilmektedirler. Bunun için bu yollara başvuran kadınların bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Oldukça fazla ve çeşitli olan estetik işlemlerini bu konuda diploması olan ve tıpla ilgili eğitimi bulunna kişilerden yapmak en doğrusu olacaktır. Zira başa her türlü kötü olaylar gelebilir. Bunun örneklerini yani özellikle son zamanlarda acı bir şekilde tecrübe edinen kişileri görebilmekteyiz.

Estetik dışında estetik müdahale olmadan daha basit bir şekilde ilerlemek isteyen kadınların başvurduğu yollardan birisi olan makyaj da dikkatli yapılması gereken bir uygulamadır. Zira çok komik görüntüler oluşturabilir ya da olduğunuzdan daha güzel görünmek isterken amacınız sapabilir ve daha kötü görüntülere sebep olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de makyaj üzerine biraz araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Bu makalemizde sizlere bunlardan biraz bahsedeceğiz. Öncelikle burada yapılması gereken yüz tipinizi ve özelliklerini bilmektir. Göz , kirpik, kaş, burun, dudak, ağız, elmacık kemikleri, çene gibi bölgeler makyajda oynanabilen bölgelerdir ama tabi bu bölgelerin boyutuyla makyaj hilesine başvurarak oynamak istiyorsanız makyaj konusunda biraz daha uzmanlaşmış olmanız gerekmektedir çünkü kötü görüntülere sebep olabilir ve daha güzel bir görüntüye kavuşturmak istediğiniz bölgeyi istemeden daha kötü bir hale getirebilirsiniz.

Yapmanız gerekenlerden bahsedecek olursak örneğin geniş bir buruna sahipseniz ve burnunuzu olduğundan daha ince göstermek istiyorsanız burun konturu uygulaması yapmanız gerekmektedir. Burun kökünden burun ucuna kadar olan yani burun sırtı bölgesinin iki yanına dik olarak çizgi halinde daha koyu bir renk diğer kısımlarına da daha açık bir renk uygulayarak ve bunu düzenli bir şekilde dağıtıp koyu olan rengi çok belli etmeyecek bir hale getirerek amacınıza ulaşmış olursunuz. Dudaklarınız inceyse süreceğiniz rujdan bir ton koyu olan bir dudak kalemiyle dudak çizginizden biraz taşarak yeni bir dudak çizgisi oluşturabilirsiniz kendinize. Bunu yaparak dudağınızı olduğundan çok daha büyük gösterebilirsiniz.

Göz Tipine Göre Makyaj Gözlerden bahsedecek olursak da şunları söyleyebiliriz. Küçük bir göz yapısına sahipseniz göz pınarına beyaz bir renk kalem uygulamakla başlayabilirsiniz. Göz pınarından başlayarak gözün beyaz olan iç kısmına gözün yan dış kısmına kadar beyaz kalemi uyguluyoruz. Göz kapağının yan kısmına da koyu bir far iç kısma doğru ise açık renk bir far uygulayıp dağıtıyoruz ve gözü hem çekik hem de büyük gösteriyoruz. Eyeliner da olmazsa olmazlardandır bunu uyguladığınızda da hem büyük hem de daha güzel göstermiş olursunuz gözünüzü. İşte bu tür makyaj ve estetik uygulamalarıyla kendinizi güzelleştirmek sizin elinizde.

Author

Share

Önceki İçerikEstetik ve Güzellik
Sonraki İçerikBayan Giyim Kombinleri