Makyaj Önerileri | Hanımların Dünyası

loading...

Makyaj Önerileri

Makyaj Önerileri

Makyaj Önerileri

 

 

Makyaj bir kadını güzel ve şık gösteren en önemli aksesuarıdır. Bu nedenle makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler iyi bilinmelidir. Bunun için de makyaj önerilerini dikkate almak gerekir. Bu yazı da bayanlara makyaj önerileri sunmak için hazırlanmıştır. Makyaj yapacak olaan kişi makyaja başlamadan önce ellerini iyice bir yıkamalıdır. Cilt, kişinin cildine uygun ürünlerle güzelce temizlenmelidir. Böylelikle cilt kir ve makyaj artıklarından arındırılmalıdır. Bunun için cilt tipine uygun tonik kullanılmalıdır. Ardından yine cilt tipine uygun nemlendirici ile yüz, boyun bölgesi nemlendirilmelidir. Cilde nazik davranılmalıdır. Kişi cildini kurularken havlu ile sert bir şekilde ovuşturmamalı, bunun yerine ufak hareketlerle yüzündeki ıslaklığı almalıdır. Yüze krem sürerken de nazik davranılmalıdır.Göz kremi sürerken yüzük parmaği kullanılmalıdır. Makyaja başlarken öncelikle kaşlar düzeltilmelidir.

Makyaja ilk başlarken öncelikle fondöten kullanılır. Fondöten kişinin cilt tipine uygun seçilmelidir. Kulak altı-arkası , alın ve boyun gibi fondöten çizgisi oluşabilecek bölgelere dikkat edilmeli, geçişlerde çizgi oluşturulmamalıdır. İyi makyaj yapan kişiler yüz hatlarını daha belirgin hale getirmek için iki farklı tonda fondöten kullanabilirler. Fondöten uygulandıktan sonra yine aynı tonlarda bir kapatıcı kullanılmalıdır. Bu kapatıcı lekeler, sivilceler, yara izleri üzerinde noktasal hareketler uygulanarak sürülmelidir. Bu ürünler göz altınıza uygulanacaksa önce göz altına bu ürün sürülür. Sonra yüzük parmağı ile alt kirpiklerin hizasından yanağa doğru ,ürün aşağı doğru hafifçe yayılmalıdır. Böylelikle göz altında beyaz bir çizgi oluşması engellenerek renk bütünlüğü sağlanır. Göz altını aydınlatmak isteyenler göz altı için açık tonlarda toz far da kullanabilirler.

Yaz aylarında bronzlaşma olduğu için mevsime göre her zaman bir açık bir koyu ton fondöten bulundurulması gerekir. Fondöten uygulamasında sonra sabitlemek için pudra kullanılacaksa saydam renkler tercih edilmeli ,fırçayla bilhassa yüzün orta bölgesine önem vererek uygulanmalıdır. Yüz hatlarını belirginleştirmek isteyenler fondötenlerinden bir ton koyu pudra veya bronzlaştırıcı pudra kullanabilirler. Allık uygularken öncelikle yalancı bir bir gülümseme ile elmacık kemikleri ile yanakların biraz daha ortaya çıkması sağlanmalıdır. Ardından en tepe noktadan yanlara, elmacık kemiklerine ve kulağa doğru allık hafifçe sürülmelidir. Bunun yanı sıra allık, çenenin üstünde, burnun yan taraflarında ve alnın iki yanında kullanılabilir. Açık tenli bayanlar allık seçimini pembe tonlarından, daha koyu tenli bayanlar ise allık seçimini kayısı-turuncu renklerinden yana kullanmalıdırlar.

Bir makyajın aslında en önemli kısma göz makyajı kısmıdır. Göz makyajı yapılır öncelikle far rengi seçilmeli ve göz kapağının dış tarafına seçilmiş olan rengin koyu bir tonu hafifçe sürülmelidir. Daha sonra göz kapağının üstüne ise seçilen renk sürülmelidir. Gözleri aydınlatması için de göz kapağının bittiği yerden kaşların altına kadar seçilen rengin daha açık bir tonu yavaşça yayılarak sürülmelidir. Gözlerini daha belirgin hale getirmek isteyen bayanlar alt göz kapağına kirpikleri boyunca ince bir çizgiyi göz renklerinden daha koyu renkteki bir kalemle çekebilirler. Kirpikleri daha belirgin hale getirmek için alt kirpiklere fazla rimel sürülmemelidir. Hafif dokunuşlar yeterli olacaktır. Rimel, tek seferde kökten uca doğru taranarak sürülmelidir. Ayrıca uçlara birden çok kez rimel sürmek bazı ürünlerde topaklanmaya sebep olabilir. Bunun için dikkatli uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra rimel sürerken küçük bir ipucuna dikkat edilmelidir.

Kişinin kıyafeti hangi renkteyse ve kıyafetin renginde bir rimeli bulunuyorsa bu rimeli göz bebeği hizasında üst göz kapağındaki kirpiklerine sadece alttan dokundurmalı, böylelikle daha güzel bir görünüm oluşturmalıdır. Göz makyajını daha fazla yapan veya gözlerini belirgin hale getiren bayanlar dudak makyajını daha hafif yapmalıdır. Eğer dudak makyajı daha ağırsa, göz makyajı daha hafif yapılmalıdır. Altın ,gümüş,metalik gibi simli ürünler eğer cilt yeterince nemli ve sağlıklıysa gündüz de kullanılabilir. Aksi takdirde bu tarz ürünler akşam makyajı için daha uygun olacaktır. Fondöten sürerken dudaklara da sürüldüyse fondötenin fazlası bir kağıt mendil ile alınmalıdır. Bu makyaj önerilerine dikkat edilirse güzel bir görünüm elde edilecektir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb