Makam Odası Dinlendirici Olması

Author

Categories

Share

Makam Odası Dinlendirici Olması

makam-odasi-dinlendirici-etkisi
Makam odası dekore edilirken renklerin birbiri ile kontrastına dikkat edilerek harekete geçilmelidir . Zira dinlendirici bir havaya sahip olurken uyku getirecek tarzda değil dinlenirken çalışmaya sevk edecek tarzda bir seçim ortaya konmalıdır . Düşünmek yapmanın yarısıdır her zaman bu bakımdan dinlenmiş bir kafayla çalışan beyinler her zaman daha verimli olacaktır diyerek koyu renklerin uyumunu etkin bir biçimde kullanırken gözü yoran ince ayrıntılardan uzak durmakta fayda var . Yani ne kadar sade , o kadar kullanımı kolay . Makam odalarında ışık her zaman sol tarafta olmalıdır , bunun yanı sıra makam masası her zaman duvar tarafında olmalı ve kapı masada oturanın her zaman sağında olmalı . Makam sahibi kişi sırtını duvara verirken odanın her yerini gözleri ile takip edebilmeli . Duvar renkleri genellikle açık tonlarda olmalı .
Duvar renkleri açık seçilen makam odalarında koyu renklerdeki mobilyalar daha bir görünür durumda olurken içeriye birazda aydınlık sağlayacaktır . Seçilen parkeler genellikle daha orta renklerden olmalı , mesela kahve veya gri tonları olabilir . Böylelikle bir uyum söz konusu olacakken , içeride oturacak ya da toplantı yapacak bireylerin daha pozitif bir hava solumasını sağlayacaktır . Küçük objelerden çok fazla bulundurmamakta fayda var ama duvarlarda bir tane yine naturel renkler kullanılarak işlenmiş farklı bir tablo yumuşak bir hava oluşturacaktır . Koltuklar genellikle siyah veya kahve tonlarında tercih edilir . Bu doğru bir seçim evet ama senenin trend renklerinden olan beyazı da araya sokuşturmakta fayda var . Mesela büyük , dev bir vazo içerisinde beyaz laleler olabilir . Tavan ışıklandırması gömme spotlarla sağlanabileceği gibi , duvarlara bir veya iki adet etrafı ışıklandırılmış tablo görünümlü nişler kullanılabilir . Böyle bir seçim yapılırsa duvarda tablo kullanmaya gerek kalmayacaktır .
Koltuklar daha çok yüksek formda seçilmeli . Ayakları yüksek olan koltuklarda oturacak olan kişilerin makam sahibi ile göz teması sağlayabilmesi daha kolayken daha sıcak bir ortam sağlayarak aradaki gergin ve sıkıcı havanın daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır . ısıtma sistemi karşılıklı her iki duvarda da olmalı , odanın sıcaklığı 25 derecelerde olmalı . Havalandırma sistemi görünmeyecek şekilde dizayn edilmeli . Koltuk aralarına küçük zigonlar yerine ortaya büyük ve koltuklarla tezat renkte bir orta sehpa kullanılabilir . Her makam odasında mutlaka bir kitaplık bulundurulmalı hatta oluşturulmak istenen nişler kitaplığın raf aralarına da yapılabilir . Böylelikle ışıktan nasibini alan kitaplar daha bir görünür şekilde olacaktır . Odada çok fazla bitki bulundurulmamalı bir veya iki tane küçük bitki yeterli olacaktır . yeşil ruhu dinlendirir ama bu kadar ışık ve renk kontrastı içerisinde gözü yorabilir . Temizliği kolay olması ve rahatlığı bakımından daha çok deri koltuklar tercih edilmelidir . Masa genellikle büyük seçilmeli ve mümkünse mobilya olmalı , cam masalar daha çok toplantı odaları için uygundur . Mobilya olarak tercih edilen makam odası masası kare formda olmalıdır .

Author

Share