Lina İsminin Anlamı

Author

Categories

Share

Lina İsminin Anlamı

 

 

Bir ispatı olmasa da genellikle isimlerle kişiler arasında yakın bir bağlantı olduğunu görürüz. Kişinin ismi adeta onun fıtratını yansıtır. Bunun en güzel örneği ise Hz. Muhammed (sav) ‘dir. Peygamberimizin isminin Muhammed olması onun övülen biri olmasını açık bir şekilde göstermektedir. Sahih hadislere bakacak olursak da Peygamber Efendimiz zamanında Peygamberimizin kimilerinin ismini uygun görmeyip değiştirdiği belirtilmektedir. Örnek vermek gerekirse Muti isimli birinin eksi adı el-Asi’ydi. Bu da isyankar anlamına geliyordu. Peygamber efendimiz bu kişi Müslüman olduktan sonra ismini Muti olarak değiştiriyor. Bu ismin anlamı ise itaatkar demek. Daha bunun gibi birçok örnek mevcut. Yani yeni doğan bebeklere isim koyarken vereceğimizi ismin anlamına dikkat etmeli ve mutlaka anlamı güzel olan isimler koymalıyız. Yazımızın devamında sizlere kız çocukları için hem kulağa oldukça hoş gelen hem de anlamı gayet güzel olan Lina isminin anlamından bahsedeceğiz.

Henüz yeni doğmuş kız çocuğu için Kuranı Kerimden isim arayan ve buradan isim kurmak isteyenler için oldukça iyi bir tercih olacak olan Lina isminin anlamı yumuşak hurma ağacı demektir. Bu isim Kuranı Kerimde Haşr suresinde geçer. Lina ismi Haşr suresinin 5. ayetinde yer alır. Bu isim Kuranda Line olarak geçer. Ancak bu ismi Türkçeye çevirdiğimizde Lina olarak da kullanabiliyoruz. Ancak Line olarak da kullanılabilir tabi ki. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Onun için kimi bu ismi Line olarak beğenirken kimi de Lina olarak beğenip çocuğuna bu şekilde ismi kurabiliyor. Lina isminin anlamı gördüğünüz üzere oldukça güzel. Üstelik kulağa da hoş geliyor. Ve üstüne bir de Kuranı Kerimde geçiyor. E daha ne olsun. Lina isminin numerolojik yorumunu da merak edebilirsiniz. Lina isminin anlamı dışında sizlere bunun hakkında da bilgi verelim. Lina isminin kader sayısı 9’dur. Bunun yorumu ise şe şekildedir. Lina ismini taşıyan kişiler hep iyi düşünen özelliklere sahiptirler. Yetenekleri sanat alanında yoğunlaşmıştır. Ancak kötü alışkanlıklara müsaitlerdir. Onun için dikkat etmelidirler. Küçük olan detayları kafaya takmamalıdırlar. Ayrıca bu isimde ki kişiler duygusaldırlar. Lüks ve konforu severler. Sezgileri de oldukça güçlüdür.

Yeni doğan kız çocuklarına Lina ismini koymayı düşünenler için şunu da vurgulamak isteriz. Sizlere yazımızın başında çocuklara koyulacak olan isimlerin oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Bununla ilgili bir başka hadisi şerif ise şu şekildedir. Allah Resulü Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor. ‘Çocuğun babası üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır.’ Bu hadisi şeriften çocuklarımıza koyduğumuz ismin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz. Lina isminin anlamı dışında biraz daha analizine yönelecek olursak şunları da söyleyebiliriz. Lina isminde ki kişiler sanat alanında yeteneklidirler. Bu ismi taşıyan kişiler sanat alanında yetenekli oldukları için bu alanda çalışmalar yaparlarsa eğer kolayca yükselebilirler. Onun için kız çocuğunuzun sanat alanında herhangi bir şeyler ilgilenmesini istemiyorsanız ve sanat alanına ilgi dahi duymasını istemiyorsanız bu ismi koymak için bir kez daha düşünmenizi öneririz.

İnsanlar günümüzde artık çocuklarına koymak istedikleri ismin değişik olmasını istiyor. Öyle ki yeni doğa bebeklerine koyacakları ismin başka kimsede bulunmasını istemiyorlar. Bunda tabi ki sonuna kadar haklılar. Kim istemez ki sadece kendinde bulunan bir ismi. Ancak isim konusunda ki seçenekler maalesef ki sadece bir kişide olacak şekilde geniş değildir. Ancak en azından çok düşük bir ihtimal de olsa aynı isimde olan başka birini görme ihtimali herhalde sorun oluşturmayacaktır. Peki yeni doğan kız bebeğinize koymaya karar verdiğiniz Lina isminin anlamı dışında bulunma sıklığını biliyor musunuz? Şimdi gelin hep birlikte biraz da buna göz atalım. Lina isminin Türkiye de ki bulunma sıklığı şu şekilde. Bu isim Türkiye de en son yapılan istatistiklere göre Türkiye de toplamda 1117 tane kişide bulunuyor. İstanbul da yaşıyorsanız burada ki sayıyı merak ediyorsanız bu ismin İstanbul da 341 tane olduğunu söyleyelim. Yani Lina isminde biriyle karşılaşma olasılığınız oldukça düşük.

Author

Share