Leke Tedavisi Kremleri | Hanımların Dünyası

loading...

Leke Tedavisi Kremleri

Leke Tedavisi Kremleri

Leke Tedavisi Kremleri

 

 

Yüzümüzde, bedenimizde farklı nedenler de oluşan, ten rengimiz den koyu veya herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak, mavi, mor, sarı vb lekelenmeler görülebilir. Bu lekelenmelerin bir çok nedeni ve etkeni olabileceği gibi çeşitli rahatsızlıkların habercisi de olabilir. Lekelenme, cildimize renk veren melalin hücrelerinin fazla çalışması ile oluşan bir durumdur. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak lekelenme yapabileceği gibi mevcut lekeleri de koyulaştırabilir. Özellikle yüz bölgesinde oluşan lekelenmeler, kişinin ruh halinde etkilediği görülmektedir. Hem ruh hem beden sağlığı için tedavi edilebilir olan lekelerin, bir uzman eşliğinde, kişiye uygun olarak, vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Tedavi için birçok yöntem olduğu gibi, yaygın olarak leke tedavisi kremleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kremler ve peeling yöntemleri güneşin zararlı etkilerinden kuruyacağı gibi cildinizi kırışıklıklara, sarkmalara ve sarımtırak solgun görünümden kurtulmaya yardımcı bir alternatiftir.

Renk açıcı kremler leke tedavisinde yaygın olarak kullanılır. İçerikleri, hidrokinon, azeleik asit, kojik asit, arbutin gibi maddelerden oluşmaktadır. İçeriği bu maddelerden oluşan kremler tek başına kullanılabildiği mutlaka dermatolog kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Özellikle derin ve yaygın bir yapıda olduğu düşünülen lekelenmelerde leke tedavisi kremleri hayli iş düşmektedir. Peeling ile beraber kullanılan kremler tedaviyi hızlandırdığı gibi bir adım öne geçirmektedir. Hızlandırmaktadır. Evde yapılabilecek bu tür yöntemler size zamanda kazandıracağı gibi cildinizi kısa zamanda yenilenmesini de sağlayacaktır. Leke, cilt kalitesini düşürdüğü gibi dış görünümde de olumsuz etkiler göstermektedir. Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken mevzu, fiziki bir muayene ve kapsamlı araştırmalar yapılmasıdır. Öncelikle lekelerin oluşum nedenlerinin dikkatli bir şekilde araştırılması ve ne sebeple lekeler oluşuyorsa, maruz kalınan etkilerden uzak durulması gerekir. Lekeler tedavi edilse bile, aynı etkenlere maruz kalan ciltte, yeniden oluşum gerçekleşebilir.

Leke tedavisi hakkında bilinmesi gereken konulardan biri de, oluşum sebepleridir. Gebelik dönemlerinde, yaşın ilerlemesi ile beraber eller, göğüs, yüz, boyun, lazer epilasyon uygulamalarından sonra güneş alan bölgeler de, dövme sildirme işlemlerinden sonra oluşmuş olanlar, sistemik rahatsızlıklar, sivilce izleri gibi birçok etkenlerden dolayı lekelenmelerin oluşumu kaçınılmaz olabilir. Güneş lekeleri, yanık lekeleri, doğum lekeleri ya da tamamen kalıtsal lekelerden muzdarip olan gen yaşlı kadın erkek birçok insan bulunmaktadır. Bu istenmeyen görüntüden kurtulmak içinse yapılması gereken oldukça fazla çözüm bulunmaktadır. Öncelikle her sorunun çözümünün doğada yaratıldığına inanan kişilerin kullandığı bitkisel tedavilerin çoğu leke için gerçekten olumlu sonuç verdiğini söylemekte fayda var. Özellikle sonradan oluşmuş lekeler için leke tedavisi kremleri bitkisel olarak uygulandığında gerçekten oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Uygulanabilecek olan bazı bitkisel leke tedavileri şunlardır.

• Karbonat maskesi: 1 çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı yoğurdun karıştırılmasıyla elde edilen bu maske yapılmadan önce cildin çok ufak bir yerinde test edilmelidir. Karbonatın asidik yapısı hassas ciltlere zarar verebileceğinden bu işlemin yapılması önemlidir. Test işleminden sonra elde edilen karışımın lekeler üzerine sürülerek yaklaşık 5 – 7 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

• Elma sirkesi kürü: verilecek olan bu tarif haftada en az bir kez yapılması gereken ve oldukça başarılı sonuçlar veren bir maskedir. Yaklaşık 3 çorba kaşığı sirkenin 1 çorba kaşığı su ile karıştırılarak elde edildiği bu kür cilde sürülerek minimum 15 dakika maksimum bir gece boyunca ciltte tutularak yıkanmalıdır.

• Salatalık: Özellikle geçici leke tedavisi bitkisel olarak yapılmak istenildiğinde uygulanması gereken salatalık daha çok yanıklar ve güneş yanıkları gibi sonradan oluşmuş lekelerde etkili olmaktadır. Salatalık kabuklarının soyularak iç kısımlarının lekeler üzerine yerleştirilmesiyle uygulanan bu kür sonrasında cilt oldukça ferahlamaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb