Lazer Epilasyon Zararlı mı | Hanımların Dünyası

loading...

Lazer Epilasyon Zararlı mı

Lazer Epilasyon Zararlı mı

Lazer Epilasyon Zararlı mı

Pek çok kadın için pürüzsüz bir cilde sahip olmak çok önemlidir. Özelliklede istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok etmek için çoğunlukla lazer epilasyon yöntemine başvururlar. Bazı kadınlar ise bu uygulamanın çeşitli zararları olduğunu düşündükleri için lazer epilasyondan uzak durmaktadırlar. Peki, lazer epilasyon zararlı mı? En çok merak edilen bir sorudur ve sorunun cevabını uzmanlardan almakta fayda vardır. Lazer epilasyonun nasıl yapıldığını uzmanlar şu şekilde açıklamaktadırlar. Lazer epilasyon uygulamalarında ışınlardan yararlanılmaktadır. Bu ışınlar cilt üzerine uygulanır ancak sadece orta deriye kadar nüfuz edebilmektedir. Deri altına ve iç organlara yayılması söz konusu bile değildir. Çünkü lazer ışınları yayılabilen ışın türlerinden değildir. Sadece atış bölgesine uygulanır ve belli bir derinliğe kadar etkisi vardır. Lazer epilasyon yöntemi uygulanırken bir yandan da derinin yanmaması için cilde soğutma uygulanmaktadır. Bu soğutma uygulaması günümüzde kriyo denilen soğuk hava üfleyen cihazlarla yapılmaktadır. Böylece derinin yanmasının ve zarar görmesinin önüne geçilebilir. Sizde istenmeyen tüylerden kurtulmak ve Lazer epilasyon zararlı mı ? diye araştırma içindeyseniz size şunu söyleyebiliriz; Doğru ve uzmanlaşmış kişilerce uygulanan lazer operasyonlarında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Lazer epilasyon yöntemini işin ehli kişiler tarafından uygulanmaması durumlarında ise, tabi ki beraberinde birçok sağlık sorununu da getirebilir.

Bu nedenle lazer epilasyon yaptırmadan önce bu işin eğitimini almış uzman kişilerin çalıştığı güzellik merkezlerini tercih etmelisiniz.

• Lazer epilasyon zararlı mı, sorusu ile birlikte en çok merak edilen bir diğer konuda lazer epilasyonun daha sonra iz bırakıp bırakmayacağı konusudur. Bu da çok önemli bir noktadır. Lazer epilasyon yapıldıktan yaklaşık yarı saat veya bir saat kadar süren geçici izler oluşmaktadır. Eritem denilen bu izler kısa süre içinde kaybolur. Eğer lazer epilasyon uygulaması doğru bir şekilde cilt ve kıl tipi tespit edildikten sonra yapılıyorsa, operasyondan sonra herhangi bir iz kalmaz. Ancak deminde belirttiğimiz gibi cilt ve kıl tipleri incelenmeden yapılacak yanlış bir ışın uygulaması hem ciltte iz kalmasını hem de başka sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

• Lazer epilasyon uygulaması bronzlaşmış ciltlere uygulanmaz. Eğer uygulanırsa yaklaşık 6 ay boyunca ciltte görünen beyaz lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte 14-15 yaşlarından itibaren lazer epilasyon yapılabilir. Sadece küçük yaş grubundaki kişilerin hormonal dengeleri sürekli değişim halinde olduğu için lazer uygulamalarının sayısı daha fazla olmaktadır. Ayrıca sadece kadınlar değil günümüzde erkeklerde lazer epilasyona başvurmaya başlamışlar ve bu sayı her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Erkekler daha çok elmacık kemiği bölgesi, boyun, sırt ve ense bölgelerine lazer epilasyon yaptırmaktadırlar.

• Lazer epilasyon uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da benli bölgelere verilen ışınlardır. Işınların benlerin üzerine gelmesi durumunda benlerin yapısal bazı özellikleri değişebileceği için bu bölgelere lazer epilasyon yapılmaz. Ayrıca benlere denk gelen ışınlar daha sonra benlerin üzerinde kabuklaşma ve yanıklar meydana getirir.

Kadınlar lazer epilasyonu daha çok koltuk altı, bacaklar ve genital bölgelerine yaptırmaktadırlar. Ayrıca yüz kollara da uygulayan bayanlar vardır. Özellikle genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonlar zararlı mı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bunu açıkça ifade etmek gerekir ki, toplumda bu konu hakkında maalesef yanlış bir inanış vardır. Oda genital bölgeye yapılan lazer epilasyon kesinlikle zararlı değildir. Çünkü uygulanan ışınlar orta deride kaldığı için deri altına ve daha iç tabakaya geçmemektedir. Bu nedenle kısırlık yapar, yumurtalıklara zarar verir gibi söylemler doğru değildir. Her yaştaki kişilerce tercih edilen lazer epilasyon uygulamaları özelliklere gençler tarafından daha çok rağbet görmektedir. Lazer epilasyon zararlı mı sorusuna tekrar dönersek; lazer epilasyon uygulamalarının zararlarını engellemek için operasyondan sonra dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Bunlar; epilasyon sonrası cilt kuruması olacağı için her gün nemlendirici kremler kullanmakta büyük fayda vardır. Özellikle yüz bölgesine yapılan lazer epilasyondan sonra güneş ışınlarının zararlarından korunmak için güneş korucu kremlerinin mutlaka kullanılması gerekmektedir. Ayrıca lazer epilasyon yapıldığı gün çok sıcak banyo yapmamakta gerekir.

• Lazer epilasyon zararlı mı, değil mi? Konusu her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Çünkü yanlış lazer epilasyon uygulamalarından dolayı birçok kişi mağdur olarak çeşitli sağlıklı problemleriyle yüz yüze kalmıştır. Tecrübesiz kişilerin kalitesiz cihazlarla uyguladığı lazer epilasyonlar sonucu birçok olumsuz etki ile karşılaşılmaktadır. Bunlar, deride kaşıntı, şişme, yanma vb. olabilir Bu etkiler 3-4 içinde geçse de yine de dikkat edilmelidir. Bu nedenle uzmanlar lazer epilasyon konusunda sürekli bilgilendirme yapmakta ve eğitimli ve işin ehli uzmanlarca bu operasyonların yapılmasını önermektedir. Lazer epilasyonun herhangi bir yan etkisinin olmadığını da dile getiren uzmanlar birkaç çeşit lazer tipinin olduğunu söylemektedirler. Bu lazerlerden bazıları klaspesifik değildir ve dalga boyları farklılık gösterir.

Bu dalgalar daha derinlere etki ederek cilt üzerinde çeşitli tahribatlara ve zararlara neden olur. Bu tahribatlar deri üzerinde yanmalar ve lekelenmeler şeklinde görünmektedir. Lazer epilasyonun zarar vermemesi için alexanditre lazer tipi yapılması gerekmektedir. Bu lazer tipi kıla özel 755 nanometrelik dalga boyu ile yapıldığı için epilasyon sonrası cilt üzerinde herhangi bir tahribat meydana gelmez. Ayrıca lazer epilasyon sonrası yaklaşık 3 hafta boyunca epilasyon yapılan bölgeler güneş ışınlarından korunması gerekir. Güneşin A ve B ultraviyole ışınlarından korunmak için dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu kremlerin kullanılması önerilmektedir. Bu koruyucu kremlerin en az 50 faktörlü olmasında dikkat edilmelidir. Sağlık açısından lazer epilasyonun zararlarından korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bu ayrıntılara dikkat edildiği sürece epilasyon sonrası olumsuzluklar pek yaşanmaz. Ancak bazı kişilerin lazer epilasyon yaptırmaları uzmanlar tarafından riskli bulunmuştur. Bu kişiler; ciltte iltihabi enfeksiyonu bulunanlar, uçuk, egzama, uçuk ve ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlıkları olanlar kesinlikle lazer epilasyon yöntemini kullanmamalıdır. Yine aynı şekilde güneş ışınlarına karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler ve solaryuma giderek bronzlaşanlar lazer epilasyonu tercih etmemeleri gerekmektedir.

• Hamilelerde Lazer Epilasyon Zararlı mı? Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında lazer epilasyon yöntemini önermemektedirler. Bunun nedeni kesinlikle bebeğe bir zarar geleceği durumu ile alakalı değildir. Sadece annenin psikolojisini düşünerek ve anne karnındaki bebeğin bazı hareketlenmelerini bu operasyona bağlamamak içindir. Bu nedenle lazer epilasyonun hamilelik süresince ertelemek en iyi yollardan biridir. Hamilelik döneminde lazer epilasyonla ile ilgili çalışmalar hala devam etmektedir.

• Erkeklerde Lazer Epilasyon Zararlı mı? Lazer epilasyon kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de her bölgeye uygulanabilir. Yapılan araştırmalara göre cilt üzerinde meydana gelecek her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak çok esmer tenli erkeklerin sakal bölgesine lazer epilasyon yapılacaksa çok dikkatli olunması ve uygulamanın çok hassas yapılması gerekmektedir. Aksi halde cilt üzerinde farklı leke oluşumları meydana gelir. Ayrıca çok nadirde olsa yağlı cilt yapısına sahip bazı erkeklerde lazer epilasyon sonrası sivilcelenmeler oluşabilir. Bunlara dikkat edildiği takdirde esmer tenli kişilerde rahatlıkla lazer epilasyon yaptırabilirler.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb