Lamine Diş

Author

Categories

Share

Lamine Diş

 

Lamine diş olarak isimlendirilen diş estetiği tedavisi bir diş kaplama işlemidir. Daha çok milenyuma giriş olarak da adlandırılan 2000 yılı ile yaygınlık kazanan ve porselen kaplama olarak da adlandırılan bu yöntem dişin doğal dokusunda olabildiğince az aşınım ile maksimum beklenti karşılaması sağlayabiliyor. Ancak yaygın bilinenin aksine lamine diş kaplama malzemesi porselen bir malzeme değildir. Porselen kaplamadan kastedilen şey diş yapısının üstüne kaplanacak olan preparasyonun yalnızca sıkıntılı bölgeye estetik görünümle bütünlük arz edecek bir şekilde ihtiyaç duyulan bölgelerden minik minik aşındırmalar yapılmasının anlaşılması gerekmektedir.

Diş yapısı ile ilgili bozuklukların neden olduğu sıkıntılar ciddi öz güven sorunlara kadar gidebilmektedir. Gülüşten konuşmaya kadar insanın kendisini kısıtlamasına sebep olacak olan yapı bozuklukları veya renk bozuklukları için son yıllarda birçok tıbbi çözüm üretilmiştir. Bunların içinde en popüler olanı ve en sık tercih edileni lamine tedavisi olarak da bilinen porselen kaplama türü olan tedavi yöntemidir. Hangi Durumlarda Lamine Kaplama Uygulamasına Başvurulabilir? Diş estetiği ve sağlığı ile ilgili birçok sorunda çözüm olarak lamine diş tedavisine başvurulabilmektedir.

Özellikle diş beyazlatma olarak bilinen bleaching tekniğinin tam olarak beklenen faydayı sağlamadığı görüldüğünde başvurulabilen bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan sigara, çay, kahve ve benzeri diş rengini bozucu maddeler nedeni ile oluşan sararmalarda yine lamine diş tedavisi ile sağlıklı ve temiz bir görünüm sağlanabiliyor. Bunların yanında genetik sorunlara bağlı olarak dişin yapısında görülen form ve renk bozukluklarının tedavisi için ve bir takım ilaçların kullanımından sonra kalan lekelerin giderilmesi için de lamine diş tedavi yöntemi kullanılabiliyor. İleri derece çarpık olmayan dişlerin düzeltilmesinde, darbeler sonucu kırılmış dişlerin onarılmasında, dişler arası boşlukların tedavisinde sıklıkla lamine diş kaplama tedaisine başvurulabiliyor.

Lamine Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor? İlk aşamada lamine diş kaplama tedavisi yaptırmak isteyen hastanın diş ölçümü yapılıyor. Bu ölçüye göre bir model hazırlanıyor ve mum yapıda olan modelaj vasıtasıyla beklenen şekil ayarlanarak özel tedavi yöntemleri ile hastanın ağzına aktarımı sağlanıyor. Bu sayede hastanın bir ön izlemede bulunması sağlanmış oluyor. Diğer aşamada ise hedeflenen sonuca göre bir preparasyon işlemi yapılıyor bu işlemin devamında da asıl ölçü daha evvel belirlenmiş formlara göre teknisyen elinde özel bir mum ile işleniyor ve modelaj sona erdirilmiş oluyor. Bundan sonrası hasta ağzına uygunluk provaları ile devam ediyor. Lamine diş kalıpları üretildikten sonra en titizlik gerektiren kısım ise yapıştırma işlemidir. Bu esnada dişler yanlış oturmamalı, diş eti sorunlarına sebebiyet verilmemeli, kanamalara ve lamine diş kalıbının renginin değişimine neden olacak hatalardan kaçınılmalıdır.

Author

Share

Önceki İçerikSaç Dikimi
Sonraki İçerikDiş Estetiği Fiyatları