Lahana Çorbası

Author

Categories

Share

Lahana Çorbası

Lahana çorbası yapmak için gerekli malzeme listesi: 1 bağ olacak şekilde lahana 1 tane havuç 1 adet küçük boy beyaz patates 1 adet orta boy soğan 1 çorba kaşığı ince çekilmiş bulgur 100 gram ölçüsünde haşlanmış mısır ya da barbunya 2 çorba kaşığı mısır unu 1/2 yemek kaşığı domates salçası 2 veya 3 yemek kaşığı sıvı yağ Tuz Tercih edildiği kadar kırmızı pul biber Tercih edilecek acılık için karabiber Lahanaları derin bir kap içine bir çorba kaşığı ve iki litre su karışımı içinde beş dakika bekletiniz. Sirkeli suyun içinden çıkardıktan sonra bir süzgeç yardımı ile suyunun süzülmesini sağlayınız. Yıkama işleminden sonra ahşap kesme tahtasının üzerinde ince ince doğrama işlemini yapınız. Tuzlu su dolu derin tencerenin içinde kaynamakta olan suyun içine lahanaları atarak haşlama işlemine tabi tutunuz. Fazla erimeden kaynar sudan çıkardığınız lahanaları bir süzgeç içine alarak suyunu süzünüz. Bir tencere içine sıvı yağı alınız. Doğrama tahtasının üzerinde ince bir şekilde doğradığınız yemeklik doğramış soğanları tencerede bulunan yağ ile kavurunuz.

Yine ahşap doğrama tahtası üzerinde havucu ve beyaz patatesi ince olacak şekilde doğrayınız. Doğranmış olan havuç ve patatesleri tencerede kavrulmuş olan soğanların içine sırasıyla ekleyip patates ve havuçların da iyice kavrulmasını sağlayınız. Domates salçasını tencerede kavrulmakta olan karışımın içine ekleyiniz ve güzelce kavurunuz. Bu işlemden sonra baharatları ekleyerek bütün karışımın çok iyi bir şekilde marine olması için tahta kaşıkla tencerenin dibine yapıştırmadan karıştırınız. Daha sonra haşlanmış lahanaları süzgeçten alarak tencereye koyunuz ve bütün karışımı birkaç dakika daha kavurma işlemini devam ettiriniz. Kavurma işleminden sonra bulguru, haşlanmış mısırı ya da barbunyayı tencereye koyarak karıştırınız. Önceden hazırladığınız sıcak suyunu da ilave ettikten sonra pişiriniz. Pişmesine karar vermenize yakın mısır ununu derin bir kase içinde yarım bardak su ile karıştırınız. Çorbanın içine katınız. Bir miktar daha kaynama işleminden sonra suyunun yoğunluğunu kontrol ederek ateşten alabilirsiniz. Suyunun yoğunluğu bazı kişilerce fazla sulu bazı kişilerce daha koyu olması tercih edileceği için kaynama süresini ayarlayarak su yoğunluğunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu aşamada belirtilmesi gereken bir önemli unsurda lahana çorbası için kullanılan lahananın vücut metabolizmasındaki faydaları olmaktadır. Yediğimiz besinlerden aldığımız vitamin ve minerallerin kaynağı olan sebzelerin değeri de bilinmesi gerekmektedir. Lahana çorbası yapılarak lahananın suyunun faydaları olan; Kansere karşı vücudu dirençli hale getirmesinden Toksinlerin vücuttan atılarak cilt yapısının pürüzsüz bir hal almasından Mide rahatsızlıklarının başında gelen ülser yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmasından Baş ağrısını azaltıcı etkisinden Astım rahatsızlığı olanların bu alanda sağlayacakları faydalardan Bronşit hastalığında iyileştirici etkisinden Sindirim sistemindeki hızlandırıcı etkisinden Vücutta bulunan ağır metallerin atılmasında sağladığı faydalardan Diş eti rahatsızlıklarının iyileşme sürecindeki katkılarından İçeriğinde bulunan iyot ve kükürt sayesinde bağırsaklarda oluşan parazitlerin öldürülerek atılmasından Yararlanma fırsatını bularak C vitamini yönünden zengin yapısı sayesinde soğuk algınlığı ve üst solunum yolları rahatsızlıklarının engelleyicisi olduğu unutulmamalıdır. Diyet programlarında kullanılan lahana çorbası kilo verme konusunda destekleyici olması aynı zamanda gerekli olan besin değerlerini de tamamlama konusunda fayda sağlamaktadır. Diyet listelerinde yer alan lahana çorbası metabolizma hızlandırıcı etkisi ile de destek unsuru olmaktadır

Lahana Çorbası Resimleri

 

Author

Share