Kurban Etini Sağlıklı Pişirmenin Püf Noktaları | Hanımların Dünyası

loading...

Kurban Etini Sağlıklı Pişirmenin Püf Noktaları

Kurban Etini Sağlıklı Pişirmenin Püf Noktaları

Kurban bayramı yaklaşırken kurbanlık hayvanlar yavaş yavaş satın alınmaya başlandı. Kurban bayramında kesilen etlerinde daha sağlıklı tüketilmesi için uzmanlar bayram öncesindeki uyarılarını yapmaya başladı. Bayramda daha sağlıklı geçirmek için de kurban etini sağlıklı pişirmenin püf noktaları ise şu şekildedir.

 1. Kurban etini yemeden önce mutlaka bir gün dinlenmesini bekleyiniz. İlk gün pişirilen etler hem lezzetli olmayacak hem de tatsız olduğunu göreceksiniz.
 2. Etin;kolayca temizlenmesini istiyorsanız, öncelikle suyun içinde 20 dk bekletiniz. Böylece ette bulunan kanlar gidecek ve etin rengi açılacaktır. Bununla beraber etin üzerinde kıllarda kalmayacak etiniz tamamen temizlenecektir.
 3. Etinizi saç kavurması yapacaksanız küçük küçük kuşbaşı şeklinde doğrayınız.
 4. Et yağsız ise biraz kuyruk yağı da eklemenizi öneririz. Böylece et pişerken kuru olmayacak daha yumuşak pişecektir.
 5. Eti tencereye koyduğunuzda ağzını kapatın. Çok yumuşak bir et istiyorsanız biraz sirke ekleyebilirsiniz. Sirke etin yumuşak olmasını sağlamaktadır.
 6. Et pişerken sulanacaktır. Yalnız burada bir detaya yer verelim. Koyun eti çok çabuk pişerken dana ve keçi eti kendi suyunu çekse de halen pişmediğini göreceksiniz. Bu yüzden et pişerken içine bir miktar su koymanızı tavsiye ederiz. Dana ve keçi eti sert olduğu için su koyarsanız daha iyi pişecektir.
 7. Etinizi harlı ateşte pişirmek yerine kısık ateşte pişirirseniz daha lezzetli olmaktadır.
 8. Etin tuzunu kesinlikle pişmeden önce değil sunum yapacağınız zaman yani et piştikten sonra atınız. Önce tuz atarsanız etiniz çok geç pişer.

 

loading...

 • Yazar :

  Hanımların Dünyası Editörü
  iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb