Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir | Hanımların Dünyası

loading...

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Zaman zaman herkesin başına gelen kulak ağrısı yaşam kalitesini fazlasıyla etkileyen bir rahatsızlıktır. Çok farklı nedenlerle kulak ağrısı meydana gelse de asıl mekanizması östaki borusundaki tıkanıklıkla açıklanmaktadır. Özellikle soğuk günlerin daha fazla olduğu kış aylarında kulak ağrılarına çok daha sık rastlanmaktadır. Kulak ağrısı şiddetli olduğunda insanı hayattan bezdirmekte ve çare arayışlarını arttırmaktadır. Ağrıyı kesmesi için birçok bitkisel ya da ilaçlı yöntem olmasına rağmen sadece bunlardan belli başlıları işe yaramaktadır. Kulak ağrısı neden olur, kulak ağrısına ne iyi gelir? Doktora gidene kadar ağrıya dayanabilmek için neler yapılmalı? Detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

KULAK AĞRISI NEDEN OLUR? Kış aylarında ve özellikle de çocuklarda sık bir şekilde görülen kulak ağrısı daha öncede belirttiğimiz gibi genel mekanizma itibariyle kulağın orta kısmında yer alan östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak oluşmaktadır. Nedenleri arasında en yaygın olanı soğuk algınlığı olmakla birlikte, kulak kiri birikmesi, hava basıncında meydana gelen ani değişimler, su kaçması ve yüksek sese maruz kalma en belirgin sebeplerdir. Bazı durumlarda kulak ağrısı enfeksiyonlardan da kaynaklanmakta olup bu durumda iltihaplanmayı ortadan kaldırmak için mutlaka antibiyotikler kullanılmalıdır. Bunun için de mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ancak, doktora gitmek her zaman mümkün olmayabilir ya da gecikebilir. Bu durumlarda da evde geçici olarak ağrıyı azaltacak ya da yok edecek uygulamalar yapılmalıdır. Bu uygulamaları yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

kulak-agrisina-ne-iyi-gelir

KULAK AĞRISINA ISI İLE TEDAVİ Ağrı tedavisinde ısı uygulama oldukça etkili sonuç vermektedir. En azından kısa süreli de olsa çözüm sağlasa da ağrının azalmasına neden olmaktadır. Kulak ağrılarında sıcak su uygulaması iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ısıtılan fincan tabağının ısıtıldıktan sonra bir havluya sarılarak kulak üzerinde bekletilmesidir. Ağrı devam ediyorsa bu ısıtma işlemi birkaç sefer uygulanarak kompres yapılmalıdır. Diğer bir uygulama ise kaynar suya havlu batırılarak ısıtılması ve güzelce sıkıldıktan sonra kulak üzerine koyularak kompres yapılmasıdır. Bu uygulamada havlu çok daha çabuk soğumaktadır. Bu nedenle de sık sık hem ısısını kaybeden havlu suya batırılmalı hem de belli bir süre sonra su da soğuyacağı için değiştirilmelidir. Isı uygulamasından bir diğeri de hafif hızda çalışan saç kurutma makinesini kulağa belli bir süre tutmaktır. Geçici olarak ağrıyı hafiflettiği bilinmektedir.

KULAK DAMLALARIYLA TEDAVİ Enfeksiyon ya da tıkanıklığa bağlı kulak ağrılarında kulak damlaları da oldukça etkilidir. Doktora başvurduğunuzda genellikle size alkol içerikli bir kulak damlası verecektir. Doktorun talimatlarına uyduğunuzda ise bu damlalar hem tıkanıklığı ortadan kaldıracak hem de tıkanıklığı açacak, böylece de büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Ancak kullanma talimatlarına uyulması, doktor tavsiyelerini dikkate alma ve fazla damlatmaktan kaçınmalısınız. Bunun dışında evde basit malzemelerle doğal kulak damlası da yapılması mümkündür. Özellikle doktora başvurmanın gecikeceği durumlarda rahatlatma sağlaması açısından doğal kulak damlaları idealdir. Sizlere en etkili doğal kulak damlası tarifini verelim. Ne kadar etkili olduğuna siz bile şaşıracak, kulak ağrınızdan kurtulacağınız için de çok memnun olacaksınız.

Sarımsaklı Kulak Damlası Tarifi 1 yemek kaşığı kadar susam tohumu yağını bir cezveye koyun üzerine 1 küçük diş sarımsak soyun ve atın. Sarımsak içeriğinde bulunan bileşenleri susam yağına bırakana kadar 1-2 dk karışımı kısık ateşte ısıtın. Çok ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Eğer yakma derecesinde ısındıysa karışımın ılımasını bekleyin. Ardından sarımsağı yağın içinden çıkarın ve yağı da kulak damlalığına koyun. Ağrıyan kulağa 3-4 damla olacak şekilde damlatın. Bu şekilde birkaç gün damlayı uyguladığınızda sonucun ne kadar etkili olduğunu siz de yakından göreceksiniz.

Limon Suyuyla Yapılan Kulak Damlası Tarifi Öncelikle birebir ölçüde olacak şekilde limon suyu ve normal suyu seyreltin. Ardından elde ettiğiniz karışımı cezvede 1-2 dk ısınana kadar tutun. Elde ettiğiniz karışımın sıcaklığını kontrol ettikten sonra ılık bir şekilde kulağınıza 2-3 damla olacak şekilde damlatın. Ağrının azaldığını göreceksiniz. Limon içeriğinde bulunan maddeler sayesinde hem mantar oluşumunu yok etmekte hem de tıkanıklığı etkili bir şekilde gidermektedir. Bu nedenle de kulak ağrısını kesmektedir. Kulak damlası tariflerinin dışında soğan suyunun damlatılması da etkili olmaktadır. Ağrıyan kulağınıza birkaç damla çiğ soğanın suyunu damlatabilirsiniz. Bunun dışında az tuzlu ılık su damla olarak ağrıyan kulağa kullanılabilmektedir. Verdiğimiz kürleri hepsini birden uygulamamanızı içlerinden birini seçerek uygulamanızı öneriyoruz.

ÖSTAKİ KANALINI AÇMAK İÇİN ÖNERİLER Daha önce de bahsettiğimiz gibi östaki kanalı tıkanıklıkları kulak ağrılarını beraberinde getirmektedir. Bu durumda östaki borusunun açılmasını sağlayacak egzersizler de etkili olmaktadır. Sakız çiğnemek bunlardan en sık kullanılanıdır. Özellikle uçak yolculuklarında kullanılan bu yöntem sayesinde tıkanıklık açılabilmekte ve ağrı azalmaktadır. Bir diğer yöntem elinizle kulak memenizden tutarak çekiştirmeniz ya da esnemenizdir. Tüm bu yöntemlerin mantığı aynı olup kulak tıkanıklığını açarak ağrıları hafifletme üzerine etkili olmaktadır. Diğer yandan, kulak tıkanıklıklarında açmak için kulak çöpü kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde pislikler daha çok gerilere itilerek tıkanıklık zor tedavi edilebilir duruma gelmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb