Kulak Ağrısı | Hanımların Dünyası

loading...

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

 

Kulak ağrısı neden olabileceği birçok faktör olarak sayılabilirken ağrının oluştuğu bölge olarak kulak iç bölgesinde olabildiği gibi boyun bölgesinde veya baş bölgesinde ortaya çıkabilen herhangi bir ağrıdan dolayı da hissedildiği görülmüştür. Ağrı olarak hissedilmesinin yanında kulakta tıkanma, çınlama, uğultu veya işitme kaybı olarak da sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Kulak ağrısının ortaya çıkma nedenleri olarak alerjik etkiler sonucunda vücudun tepki vermesi ve korucu tepki niteliğinde olan sinüs boşluğundaki mukus üretiminin başlaması olmaktadır. Sümüksü bir yapıya sahip olan mukus kulak zarının yapmış olduğu baskı sonucunda ağrı yaşanmasına sebep olmaktadır.

kulak-agrisi

Buna neden olabilecek etkenler ise çevresel faktörlerle ortaya çıkan tozlar, ağaçlardan ve değişik bitkilerden belirli dönemlerde oluşan polenler, hayvanlardan ve hayvansal gıdalardan ortaya çıkan alerji etkileri yaz aylarında güneş ve hava değişiminin neden olduğu yaz nezlesi gibi etkiler kulak ağrısı tetikleyici nedenlerdendir. Kulak ağrısı ortaya çıkaran bir diğer neden ise enfeksiyonlar olarak orta kulakta oluşan ve dış kulakta oluşan enfeksiyon özellikleri yaygın olarak görülen kulak ağrısı nedenlerinden sayılabilir. Orta kulak kısmını geniz boşluğuna bağlanmasını sağlayan östaki borusunun tıkanması nedeni ile orta kulakta iltihaplanma ortaya çıkar.

Bunun sebepleri olarak da kapalı ortamlarda bulunduğumuz anlarda alanda bulunan kişiler tarafından içilen sigaranın dumanı, değişik hava koşullarında soğuk algınlığının oluşması, çevresel etkiler ve besinlerden kaynaklanan alerji etkisi sinüzit ve genetik olan sebepler ve bunların ortaya çıkarttığı tıkanıklıklar kulak ağrısını tetikleyici olmaktadır. Kulak ağrısı sebeplerinde bir diğeri ise basınç travması olarak karşınıza çıkmaktadır. Genellikle uçak yolculuklarında yükseklikten ve basınç değişimlerinden meydana gelen kulak ağrısı sıkıntılı anların yaşanmasına sebep olabilir. Basınç değişimi sadece yükseğe çıkıldığında değil yeryüzü seviyesinin daha alt bölümlerine inildiğinde de basınç farklılığından dolayı kulak ağrısı oluşmaktadır.

Ayrıca su altına dalışlarda yapılan bu dalışlarda oluşan basınç farklılığından dolayı kulağın iç kulak yapısı ile dış kulak yapısı arasında basınç farkının eşitlenememesi kulak ağrısı sebebi olarak karışımıza çıkar. Kulak ağrısı çevresel ve rahatsızlık boyutundaki etkilerden olabildiği gibi temiz olmayan bir kulakta da temizlenmesi sırasında kulak zarına yapılan bir baskı şiddetli kulak ağrısı oluşturabilir. Kulak ağrısı sebeplerinden en önemlisi ulak zarının hasar görmesi olarak söylenebilir. Kulak zarının yırtılması veya delinmesi çok şiddetli zonklama şeklinde ağrılar hissetmenize sebep olur.

Kulak zarının zarar görme sebepleri olarak çok yüksek desibelde bulunan seslerin direkt olarak kulak zarına tek yönlü basınç yapması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunu önleyici tedbir olarak yüksek ses bulunan bölgelerde ağzın açık tutulması kulak zarının her iki taraftan da eşit baskı görmesi ile zarar görmesi önlenmektedir. Ayrıca kulak ağrısı olarak sayılabilecek çene kemiği problemleri, diş minelerinde oluşan apseler, kulak kanalında oluşan egzama kulak ağrısı sebepleri olarak hissedilen rahatsızlıklardandır. öncelikle ağrıların giderilebilmesi için kendimiz müdahale etmeden uzman doktora başvurmak mantıklı bir çözüm olmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb