Kulak Ağrısı | Hanımların Dünyası

loading...

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Kulak ağrısı otalji olarak da adlandırılmaktadır. Kulak ağrısı çok ızdıraplı, insana hayatı zindan bir ağrıdır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sıklıkla görülür. Kulak ağrısı kulağın kendisinden kaynaklanabildiği gibi kulak dışı sebeplerden de kaynaklanabilir. Kulağın kendisinden yani kulak kepçesi, kulak zarı, dış kulak yolu, orta kulak ve iç kulaktan kaynaklı kulak ağrılar birincil kulak ağrısı olarak ifade edilmektedir. Kulak dışı sebeplerden ortaya çıkan ağrı ise ikincil kulak ağrısı olarak ifade edilir. Kulak ağrısının birincil ya da ikincil olduğunu anlamak önemlidir. Tedavi buna bağlı olarak değişecektir. İkincil kulak ağrısına sebep olan durumlar şöyledir; boğaz enfeksiyonları, Diş ile ilgili rahatsızlıklar, çene eklemi rahatsızlıkları, Bademcik rahatsızlıkları, Farenjit, geniz eti ameliyatı, aftlar(ağız içi yaraları), gırtlak kanseri, tümörler, akciğer tümörleri ve enfeksiyonları, yemek borusunda tümör, mide fıtığı gibi sebeplerdir.

Birincil kulak ağrısı ise kulağın kendisinin herhangi bir bölümünde ortaya çıkan tümör, iltihap, travma, yabancı cisim vb. sebeplerden kaynaklanır. Doktorun bunu anlayabilmesi için baş/boyun muayenesi yapması gerekmektedir. Kulak ağrıları bilirsiniz ki denge sorunlarına da yol açabilmekte bu sebeple tehlikeli sonuçlar da doğurabilmektedir. Bundan dolayı doktor muayenesi şarttır. Bunlar dışında kulağa su kaçırma, basıca ya da yüksek ses düzeyine maruz kalma, kulağı temizlerken kulağa zarar verme, alerji, dalış yapma, bebeklerde yanlış besleme ve emzirme gibi sebepler de kulak ağrısına sebep olabilir. Bebek ve çocuklarda orta kulak enfeksiyonu yetişkinlerden daha fazla bir oranda görülmektedir. Çünkü bebek ve çocukların östaki borusu daha kısa ve yataydır. Orta kulak enfeksiyonları ise östaki borusunun tıkanması sebebiyle oluşmaktadır.

Kulağınız ağrıyorsa öncelikle kulağı rüzgardan korumak gerekir. Temiz havada bulunmak, sigara dumanından uzak durmak, bol su tüketmek, kulağa su kaçırmamak, ağır iş yapmamak ve dinlenmek kulak ağrısını sadece hafifletecektir. Evde yapıp kullanabileceğimiz çeşitli yöntemler bulunsa da en iyisi doktorunuzun önerdiği tedavi şeklidir. Genellikle kulak enfeksiyonlarında ağrı kesici ile antibiyotik hap ya da kulak damlası verilmektedir.

kulak-agrisi

Evde uygulanabilecek alternatif yöntemler ise şöyledir;

– En çok bilinen yöntem soğan yöntemidir. Taze soğanı ezince ortaya çıkan sudan bir damla ağrıyan kulağa damlatmak ya da kulak çubuğuna damlatıp kulak içine sürmek. Püre haline getirdiğiniz soğanı bir beze sarıp kulağınıza bastırmak da etkili olabilecektir.

– Taze zencefilin suyunu çıkarıp birkaç damla ağrıyan kulağa damlatmak da kulak ağrısına iyi gelmektedir.

– Zeytinyağı mucizesi yine iş başında hafif ılıtılmış zeytinyağından sadece bir damla ağrılı kulağa damlatmak enfeksiyona ve ağrıya iyi gelecektir.

– Ağrıyan kulağa sıcak su torbası ile kompres yapmak da ağrıya iyi gelecektir.

– Nane yağını ağrıyan kulak çevresine sürmek kulak ağrılarına iyi gelecektir. Hatta karanfil yağı ile de karıştırabilirisiniz.

– üç diş sarımsağı ezip tülbentle sıkıp çıkan sudan bir damla ağrıyan kulağa damlatmak yeterli olacaktır. Zaten sarımsak da soğan gibi antibiyotik etkilidir.

– Taze nane suyundan bir damla ağrıyan kulak içine damlatmak da ağrıya iyi gelir.

– Yaklaşık 1 çay bardağı kalın deniz tuzunu biraz kalınca bir kumaşa (havlu çorap olabilir, atlet olabilir) koyup bağlayın peteğin üzerinde olabilir ya da ocakta bir çelik tava içinde de olabilir ısıtın çok da sıcak olmamalıdır. Bunu ağrıyan kulağa kompres yapabilirsiniz bu yöntem de ağrınızı azaltacaktır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb