Küçük Mutfaklar için Dekorasyon ve Düzen Fikirleri | Hanımların Dünyası

loading...

Küçük Mutfaklar için Dekorasyon ve Düzen Fikirleri

Küçük Mutfaklar için Dekorasyon ve Düzen Fikirleri

Küçük mutfaklar kullanışsız gibi görünse de, aslında olduğundan daha geniş göstermek bizim elimizdedir. Yapacağınız doğru yerleşim ve eşyalar sayesinde küçük mutfağınızda adeta harikalar oluşturabilirsiniz. İşte küçük mutfakları olduğundan büyük göstermenize yardımcı olacak bazı fikirler:

Daha küçük ve işlevsel eşyalar kullanın

Küçük mutfaklarda yapılan en büyük yanlışlardan biri de geniş eşyalar kullanmaktır. Örneğin; mutfak için gerekli eşyalarınızın boyutlarını daha küçük tutun ve kesinlikle çok nadir kullandığınız eşyalarınızı mutfakta bulundurmayınız. Böylece daha fazla alana sahip olacaksınız.

Mutfağın merkez bölümünü doğru değerlendirin

Yemek masası ya da farklı bölmeler mutfağınızda yer alıyorsa bu kısımları da mutlaka değerlendiriniz. Örneğin; geniş bir yemek masası yerine açılıp- kapanan yemek masası kullanabilirsiniz.Böylece önemli alanları da değerlendirmiş olursunuz.

Işıklandırma ile daha dikkat çekici görünüm oluşturun

Küçük mutfaklarda ışıklandırmalarında daha geniş görünmesinde etkisi büyüktür. Dolap altlarına ya da tavanda doğru ışık yansımalar sağlamak oldukça önemlidir. Hem ferah hem de aydınlık bir mutfakla karşılaşacaksınız.

Açık renkleri tercih edin

Mutfak renkleri olarak her daim açık renkler kullanın. Örneğin; buz mavisi, beyaz, açık kırmızı bunlardan bazılarıdır. Yine duvar kağıdında da karmaşık desenlerden ziyade daha doğal ve az desenler tercih ediniz.

Dağınıklıktan uzak durun

Küçük mutfakları, her daim düzenli tutmanız gerekir. Aksi halde dağınık, yerinde olmayan eşyalar ve tezgahınızın üzeri çok dolu ise karmaşık ve boğulmuş bir mutfak görüntüsü verecektir. Mümkün olduğu kadar tezgahınızın üzeri boş kalsın ve çok fazla süs eşyaları kullanmayınız.

Bazen az olan daha iyidir

Mutfak için her daim belirttiğimiz gibi gereksiz fazlalıktan uzak durun. Hem dolaplarınızın iç kısmını hem de mutfağın içerisinde gereksiz mutfak eşyaları kullanmayınız. Bunun dışında süs eşyaları, biblolar ve çiçekler gibi eşyalarla mutfağınız daraltmayınız.

Raflar kullanın

Son olarak mutfağınızda eşyalarınızın bir kısmını koyacağınız raflarda sizin işinize çok yarayacak.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb